Etichete: reclamatie Alpha Bank

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Pot retrage euro de la bancomatele din Germania cu un card in lei?
alphacard-visa-debit-alpha-bank

„Intrebare
Buna ziua. Întrebarea mea suna cam așa, am un card de debit în roni de la Alphabank , pot retrage euro de la bankomat din germania de exemplu?”

Postat in data: 04 feb., 2024

Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2023

Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?
alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Postat in data: 13 mai, 2022

Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
Alpha Bank reclamatie

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!

Postat in data: 29 aug., 2021