Banca Raiffeisen poate sa-mi blocheze contul, fara sa ma anunte?

raiffeisen-reclamatie-card-credit-poprire

„Bună ziua. Raiffeisen Bank mi-a blocat contul in urma unei plăți primite după vânzarea unui produs. Deocamdată nu am primit nici un răspuns concret de la ei ( situația se analizează )”

Banca are dreptul sa va blocheze contul, fara sa fiti anuntata in prealabil, daca suspecteaza ca prin acesta au avut loc fraude sau tranzactii de spalare a banilor murdari si finantarea terorismului.

Conform contractului standard al Raiffeisen cu clientii persoane fizice, denumit „Conditiile Generale de Derulare a Operatiunilor Bancare, punctul 3.1.4, daca „Banca are suspiciuni rezonabile sau motive rezonabile de suspiciune cu privire la spalarea banilor, finantarea terorismului, fraude, incalcarea Sanctiunilor Internationale/SUA sau astfel de suspiciuni au fost comunicate Bancii de alte banci sau autoritati, Banca poate lua imediat una sau mai multe din urmatoarele masuri: sa blocheze Contul, Cardul si/sau serviciile de internet banking/mobile banking si/sau aplicatii/instrumente de plata atasate Conturilor/Cardurilor;”

Asadar, sfatul meu este sa trimiteti la banca documentele justificative solicitate pentru respectiva tranzactie suspecta, care a determinat banca sa va blocheze contul.

Daca apreciati ca banca nu a avut niciun motiv sa va blocheze contul, adica nu a fost vorba de o frauda sau o tranzactie privind spalarea banilor murdari sau finantarea terorismului, puteti trimite la Raiffeisen o reclamatie, in care sa intebati care sunt „suspiciunile rezonanile” care au determinat banca sa va blocheze contul, fara avertisment.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Raiffeisen Bank, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

− 4 = 3