Etichete: Alpha Bank

Cum pot sa platesc rata la credit, daca am poprire pe cont?

„Buna ziua!
Sora mea este in divort cu sotul. Acesta are poprire pe contul in care se plateste rata la prima casa luata la Alpha bank. Cei de la banca refuza ca sora mea sa faca plata rata separat de contul deschis unde se vireaza plata ratei( codebitor in contractul de vanzare cumparare al casei) .

Ce poate face in acest caz si cum se poate apara pentru executare silita, apartamentul fiind bun comun.”

Postat in data: 02 apr., 2024

Pot retrage euro de la bancomatele din Germania cu un card in lei?
alphacard-visa-debit-alpha-bank

„Intrebare
Buna ziua. Întrebarea mea suna cam așa, am un card de debit în roni de la Alphabank , pot retrage euro de la bankomat din germania de exemplu?”

Postat in data: 04 feb., 2024

Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2023

Pot sa fac refinantarea unui credit ipotecar, daca nu am toate documentele imobilului finalizate?
alpha bank credit reclamatie

„Buna ziua si mulțumesc in primul rând pentru existența unui asemenea portal.
Am sa merg totuși direct in miezul problemei mele.
Am contractat un credit ipotecar de construcții de la Alpha Bank, am folosit toată suma primită, am finalizat toate lucrările dar din cauza unor probleme la finalizarea predării străzilor unde am construit au apărut niște probleme cu înscrierea construcției in CF (deși plătesc deja impozit pe clădire la primărie, am domiciliul stabilit acolo si locuiesc acolo) ei bine nu pot finaliza documentația cu banca si practic încheia o polița de asigurare pe imobil. In plus creditul a ajuns sa Coste mult prea mult așa ca as dori sa refinanțez acest credit la o alta banca unde am chiar găsit o oferta mai bună.
Exista vreun impediment in vederea acestei refinanțări? Poate alpha BANK sa imi nege practic rambursarea anticipata a creditului si desfacerea contractului pe care il avem din motivul “nefinalizării” documentației legate de construcție in ceea ce ii privește pe ei? Deoarece eu am finalizat practic totul, cum va spuneam sunt plătitor de impozit deja si toate cele.
Nu știu dacă v-am expus problema suficient de detaliat dar in principiu ma interesează dacă ar putea exista vreun motiv de negare a rambursării anticipate a sumei împrumutate, practic dacă acest lucru se întâmpla ei nu mai au ce pretenții sa aibă asupra mea, nu?

Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.”

Postat in data: 15 mart., 2023

Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele ipotecare verzi?

dobanzi credite ipotecare verzi
Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele ipotecare verzi?
dobanzi credite ipotecare verzi

Postat in data: 20 feb., 2023

Care banci au cele mai mici dobanzi fixe la creditele ipotecare?
top dobanzi fixe credite ipotecare

La care banca gasesc cea mai mica dobanda fixa la un credit pentru casa?

Postat in data: 14 nov., 2022

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

Postat in data: 05 iul., 2022

Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?
alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Postat in data: 13 mai, 2022

Care banci au cele mai mari dobanzi la depozitele in lei?
dobanzi depozite banci top

Postat in data: 22 mart., 2022

Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele de nevoi personale?

dobanzi credite nevoi
Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele de nevoi personale?
dobanzi credite nevoi

Postat in data: 17 feb., 2022

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la refinantarea unui credit?

dobanzi-refinantare-credite-nevoi
Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi la refinantarea unui credit?
dobanzi-refinantare-credite-nevoi

Postat in data: 19 nov., 2021

Care sunt cele mai bune carduri de credit?

Care sunt cele mai bune carduri de credit?

Postat in data: 28 oct., 2021

Alpha Bank nu vrea sa-mi restructureze creditul. Ce pot sa fac?
Alpha Bank reclamatie

Buna dimineata!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat.
Am un credit de nevoi personale fara ipoteca la Alpha Bank la care am beneficiat de amanare la plata ratelor pe perioada pandemiei, ulterior solicitand restructurarea acestui credit din care am platit aproape jumatate, nemaiavand veniturile care sa imi permita plata lunara a sumei de 700 si ceva de lei. Eu am platit 200 lei/luna (atat am putut), comunicand acest lucru si angajatului Alpha Bank, care m-a contactat din centrala.

Am mers in Agentie, iar dupa prima solicitare am primit raspuns telefonic dupa mai mult de 1 luna ca nu mi se poata acorda
nicio facilitate, respectiv restructurare. Am furnizat documente doveditoare legate de venit si situatia mea financiara. Peste mai mult de 30 de zile (din nou) mi s-a solicitat sa aduc un girant/garant. Am mers din nou in Agentie, garantul a semnat contractul si ma aflu din nou in asteptarea unui raspuns insa, intre timp, am primit o notificare finala prin care mi se comunica trecerea la diverse masuri (executare, etc.), daca nu achit debitul acumulat pana acum.

Este normal ca in 6 luni de zile sa nu se poata clarifica/solutiona aceasta situatie?
Se poate ca eu sa nu ma pot ocupa/ingriji de bunica mea in varsta de 92 ani si eventual sa ne scoata banca in strada din cauza unei sume derizorii cum as fi spus acum cativa ani de 24.000 ron??? Mentionez ca din cauza nenorocitului de covid mama mea a plecat… de tot…
Multumesc anticipat!

Postat in data: 29 aug., 2021

La care banca refinantez un card de credit cu dobanda mare?

dobanzi-carduri-credit
La care banca refinantez un card de credit cu dobanda mare?

Postat in data: 18 mart., 2021

La care banca refinantez un credit de nevoi personale?

dobanzi-refinantare-credite
La care banca refinantez un credit de nevoi personale?
dobanzi-refinantare-credite

Postat in data: 17 mart., 2021

Care sunt bancile cu cele mai mici dobanzi pentru refinantarea unui credit ipotecar

dobanzi-refinantare-credite-ipotecare-top

dobanzi-credite-locuinta-banci
Dobanda la creditele ipotecare a scazut sub 6%, dupa reducerea IRCC la 1,88%
dobanzi-credite-locuinta-banci

Postat in data: 19 ian., 2021

Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?

dobanzi-carduri-credit
Care sunt cardurile de credit cu cele mai mici dobanzi?

Postat in data: 01 dec., 2020

La ce banca refinantam un credit ipotecar, pentru a obtine o rata mai mica?

dobanzi-refinantare-credite-ipotecare
La ce banca refinantam un credit ipotecar, pentru a obtine o rata mai mica?
dobanzi-refinantare-credite-ipotecare

Postat in data: 27 nov., 2020