IFN

Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!
reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Postat in data: 04 iul., 2022

Pentru un credit de 2.500 lei de la ICredit trebuie sa platesc acum 6.600 lei! Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am o nelămurire legata de creditul de la I CREDIT făcut în anul 2021 și anume am luat 2500 lei și după câteva luni nu am mai plătit creditul deoarece am plecat în Germania iar acuma vad ca am de plătit 6600 lei cum pot plăti creditul asta asa mare măcar în rate lunare?”

Postat in data: 25 iun., 2022

Credius m-a inselat: trebuie sa dau inapoi de 4 ori mai multi bani decat am imprumutat. Ce pot sa fac?
credius reclamatie credit online

„Am probleme cu cei de la Credius

Eu le-am reclamat următoarele … am o problemă în legătură cu un contract la dumneavoastră și mă simt înșelat deoarece nu am fost informat adecvat cu privire la perioada de rambursare și la costurile foarte mari ale creditului.

am fost informat în legătură cu aprobarea creditului și cu valoarea ratei lunare în valoare de 248 lei.

menționez că nu am semnat nici eu ca împrumutat nici creditorul nefiind nici ștampilat de către unitatea dumneavoastră am ridica produsul și contractul personal nu online perioadă a fost făcută pe 60 de luni cu o rată fixă de248 lei pe lună ajungând să dau înapoi suma de 14907 este exagerat de mare adică de patru ori mai mult.

mai am încă un încă un contract la dumneavoastră cu numărul care mi se pare cat decât mai agreabil cu o rată de 166 pe o perioadă de 17 luni în graficul de rambursare da creditul a fost aprobat pe doișpe luni ceea ce așa apare și online. Deci nici acolo nu e o situație prea favorabilă din cauza acestui prin contract a mers pe încredere și nu am citit nimic nu credeam că voi depăși 24 de luni.

de curând am avut probleme de sănătate sunt diagnosticat cu lombosciatica am întrerupt locul de muncă o lună deoarece mi s-a recomandat repaus total acum sunt angajat cu doar două ore din cauza problemelor de sănătate am și trei persoane în întreținere nu prea am cum să-mi plătesc aceste rate enorme am început dificultăți de achitarea ratelor dar întârziere mai mici aproximativ între 10:20 de zile sunt sunat încontinuu sunt hărțuită de către operatorii dumneavoastră dumneavoastră primesc mesaje că voi fi raportate la biroul de credit mi se reamintește să-mi țin promisiunea etc

am vorbit cu un operator mi-a propus modificare dată scadentă dar nu am fost de acord deoarece mi s-a spus că îmi va crește și valoarea ratei după câteva zile mă uit online și mă trezesc cu data modifica Dar și cu majorarea arată aproximativ 75 RON pentru ambele contracte

am observat încă o surpriză pe luna a cincea că am restanță penalizări și rată curentă suma de 910 din câte știu valoarea penalităților nu poate depăși valoarea creditului acestea sunt niște clauze abuzive și penalități excesive vă rog să găsiți lumea asta soluție și vă cer sprijin amiabil deoarece nu doresc recuperarea prin măsuri judiciare am nevoie de renegociere a contractului. Acesta a fost răspunsul lor.

Ma hărțuiesc încontinuu cu apeluri, sa imi tin promisiunea de a achita la data x , imi spun ca trimit oameni la domiciliu . Am cerut amânare rata ptr 2-3 luni răspunsul a fost ca ei nu fac amânări ,restructurări , refinanțări in aceasta perioada.”

Postat in data: 24 iun., 2022

Nu pot face o refinantare, din cauza gradului de indatorare mare la creditele de la IFN-uri. Ma puteti ajuta?

„Am si eu o problema am facut un credit la raiffaisen anul trecut..aveam nevoie de bani in plus i nu mi sa acordat o refinantare pe motiv ca lucrez la firma mea ..aveam un salariu net d 4000 lei…fiind constransa de imprejurari am apelat la mai multe ifn-uri …acum sunt in indemnizatie crestere copil in iunie am deous actele si voi primi 3200 lwi pe luna indemnizatie…as putea sa obtin o refinantare de undeva?

Am incercat la toate bancile si qm fost refuzata pt grad mare de i datorare…dar din xe am citit ce ati scris dvs. Gradul de indatorare nu ar trb sal ia in calcul pe cel ce ar fi dupa refinantare si nu cel din prezent…imi este foarte greu sa achit toate ratele si nu am avut intarzieri niciodata sau probleme de genul…dar nici o banca nu crea sa ma ajute. Multumesc!”

Postat in data: 23 iun., 2022

Credius si Integral Collection nu mi-au raspuns la reclamatie. Ce pot sa fac?
credius credit reclamatie

„Bună ziua, am facut reclamatie la credius, si le am trimis notificare de concediere, au spus ca nu ma pot ajuta, cu nimic, din contra au spus ca nu i intimidez cu reclamatia. Am trimis si la Integral collection la fel mi au spus daca nu achit in 48 de ore vine nu stiu ce inspector.”

Postat in data: 19 iun., 2022

Executorul mi-a spus ca mai am de platit 83.000 de lei la un credit de 8.000 de lei de la un IFN. E normal? Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,am un contract de împrumut din 2016 , suma împrumutată a fost de 8000 RON la un IFN sa plătit o parte , iar in luna Iulie 2021 am primit o executare silită in valoare de 17,593 , de anul trecut mi se oprește 1/3 din salariu lunar . Am cerut de la executor sa mi se spună cât mai am de achitat ! Am primit ieri răspuns și mi se spune ca trebuie sa mai plătesc 83,286😱.Este normal ? Va rog sa îmi Spune-ți unde as putea apela sa fac o reclamație ! 🙏”

Postat in data: 26 mai, 2022

Hora Credit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte. Ce pot sa fac sa ma stearga?
hora credit stergere biroul de credit

„Va rog dacă puteți sa ma ajutați am avut credit la hora mau raportat la birou de credit și după ce mau sunat și miau spus ca mau raportat iam rugat sa ma șteargă din biroul de credit au spus ca să plătesc ca după ma șterg. Acum ma rog de ei ca să mă
șteargă și ca să îmi spună axi ca nu ma mai șterg ce este de făcut va rog ajutatima”

Postat in data: 21 mai, 2022

Cum as putea inchide contul de credit la Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Buna. Am incercat sa contactez Cetelem prin telefon am scris email la relati.clienti si marketing@cetelem.ro. Nu am primit nici un raspuns. Cum as putea inchide contul de credit la Cetelem? Multumesc”

Postat in data: 20 mai, 2022

Hora Credit ne contacteaza abuziv! Unde putem face reclamatie?
hora credit reclamatie

„Bună ziua,
Am găsit emailul dvs pe un forum. Avem n solicitări scrise către hora credit pentru dezabonare. Creditul a fost achitat. Eu desfășoară campanii de phising pentru racolare clienți. Ne contactează abuziv. Cum considerați ca putem continua? Mulțumesc! Ma gandeam ANPC, politie? Alte idei?”

Postat in data: 14 mai, 2022

Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?
credius credit reclamatie

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Postat in data: 07 mai, 2022

Credius m-a inselat, nu stiam de durata si costurile mari ale creditului. Ce pot sa fac?
credius-reclamatie

Bună ziua, și eu am fost înșelat de Credius ifn. Nu am fost informat ca durata creditului va fi de 60 luni. Am mai avut un credit la ei de 17 luni, am plătit dublu. Dar acum valoarea creditului de 4100 ajung să dau 14907. Menționez că am fost personal sa ridic TV, am primit contractul în mână, nu am făcut nimic online, dar nu am semnat absolut nimic,nu e nici o stampila, ma informat doar cu rata lunară și atât. Plată anticipată pot face in 3 tranșe măcar? Nu am de unde da suma odată

Postat in data: 07 apr., 2022

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Postat in data: 26 mart., 2022

Am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit si am ajuns la o datorie de 2.000 de lei. Ce pot sa fac?
hora credit ifn

Dupa ce am luat un credit de 100 de lei fara dobanda de la Hora Credit, am ajus la o datorie de aproape 2.000 de lei.

Prima data am luat 100 de lei si i-am platit dupa 5 zile fara dobanda. A doua zi am luat 210 lei si am platit dupa 9 zile 252 de lei. In aceeasi zi am mai luat 500 de lei si dupa 15 zile am platit 660 de lei. In aceeasi zi am luat alti 670 de lei si dupa 15 zile am platit 885 de lei. Ziua urmatoare am luat inca 720 de lei si dupa 11 zile am platit 893 de lei. In aceeasi zi, 26 aprilie, am luat 870 de lei, pe care nu i-am mai putut plati, pentru ca la data scadenta, in 9 mai, adica dupa 12 zile, ar fi trebuit sa platesc o dobanda de 243 de lei si o penalitate de inca 243 de lei, in total 1.357 de lei.
Pentru a prelungi termenul de rambursare a imprumutului trebuia sa achit 487 de lei.
Acum, am de platit in total 1984 de lei.
Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 mart., 2022

Hora Credit nu vrea sa-mi dea adresa de inchidere credit! Unde pot sa fac o reclamatie?

Buna ziua am probleme cu hora credit: de circa 13 ore solicit adresa de închidere credit prin telefon prin email, nu îmi dau un timp nimic asupra faptului și documentului cerut.

In urma cu 12 zile am solicitat adresa de refinantare am așteptat 3 zile până am primit această info.

Ce as putea face sa reclam acest serviciu care crează inconveniente clienților ca mine?

Postat in data: 07 mart., 2022

Cum pot scapa de raportarile la CRC?
vitas ifn stergere crc

Buna ziua!Am vazut interesul dvs pt a veni in sprijinul celor raportati la crc! Suntem momentan intr-o situatie urâtă: Avem 2
credite la o instituție nebancara, ifn, unde am intarziat 32 zile, au raportat la crc, sume mici, o rata de 800 una de 900 lei!

Nu m-au anuntat ca ma raporteaza, ca poate luam de undeva sa nu ma raporteze pt ca eu tineam legatura cu agentul lor spunandu-le ca in săptămâna următoare le platesc, lucru care l-am si facut dar ei nu mi-au zis ca tot m-au raportat!

Acum am fost respins la un contract de leasing pt ca am acele 2 raportari la crc! Cum pot face sa ma scap de ele? Mentionez ca mai am credite ,dar sunt la zi si al alte banci si la aceasta institutie de 1 an sunt creditele si nu au fost probleme
de întârzieri, dar acum am av niste probleme doar! Dati-mi va rog un raspuns cum pot rezolva aceasta situatie!

Multumesc anticipat!

Postat in data: 24 feb., 2022

Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi IFN-urile?

Citesc mereu pe site-ul tau despre banci. Ar fi fain sa faceti un video sa explicati pas cu pas care este dobanda legala la banci si ifn. Cat au dreptul legal sa perceapa dobanda pe zi? Pe bnr nu vad sau nu inteleg ce scrie.

Postat in data: 19 feb., 2022

Se poate pune sechestru pe apartament daca am datorii la IFN-uri?

Buna seara! Eu am datorii la 5 ifn-uri, in jur de 30.000 lei, deja sunt executat silit, conturile blocate. Voi primi o mostenire, voi aparea pe actele unui apartament, este vreo problema daca imobilul este pe numele meu? Pot sa puna sechestru pe el pentru suma aceasta?

Postat in data: 08 feb., 2022

Daca am o problema cu Ferratum, cum ii pot contacta?
ferratum reclamatie

Daca ai o problema cu acest fost IFN cum îi poți contacta? Doar prin email și cu răspuns într-o săptămână?

Postat in data: 02 feb., 2022

Credius m-a executat silit cu 35.000 de lei, la un credit de 10.000 de lei. E posibil asa ceva?
credius-reclamatie

buna ziua. in urma cu ceva timp am imprumutat o suma de bani de la Credius de 10000 lei, nu am mai putut plati ratele si m-au executat cu suma de 35000, este posibil asa ceva? cum pot sa rezolv? este suma ff mare de la 10000 la 35000. acum se plateste cota parte de la angajator, sa fac recmatie pentru suma prea mare din executare? multumesc anticipat!

Postat in data: 08 dec., 2021

Linia de credit de la Hora Credit are o dobanda (DAE) de 69.467%? E normal asa ceva?
hora credit stergere biroul de credit

Buna ziua.Va rog să mă iertați daca nu m am adresat bine dar am văzut că ați răspuns e internet la o întrebare despre bănci .V as ruga să mă ajutați și pe mine dacă puteți.

Acum câteva zile am luat cu împrumut 500 de lei de la Hora credit online.nu mă deranjează dobânda pentru că o să i înapoiez mâine.cu o săptămână înainte am mai împrumutat 100 de lei pe 7 zile și i am returnat.

Acum însă m au sunat și mi au spus că îmi dau 1000 de lei sau mai putin pe o perioada mai mare.am intrat pe site și am cerut 500 de lei pe o perioada de 6 luni după care m au sunat din nou și mi au spus sa dau click și sa iau împrumutul.

Am dat click și m am trezit cu 500 de lei pe 14 zile plus că mi au trimis în email un contract pe un an cu o linie de credit de 1750 lei și au zis că pot scoate oricînd.am scos 500 și mi au trimis un grafic de rambursare in care scrie că trebuie să dau 100 și ceva de lei la fiecare 14 zile pe o perioada de un an pentru tranșă de 500.

Acum nu mai înțeleg nimic pentru că trebuie să dau înapoi după cum arată graficul vreo 3700 de lei.am sunat la ei și m au dus cu zăhărelul neștiind ce să mi răspundă clar .Mi e foarte frica că poate trebuie să dau atitia bani eu având pensie socială și pensie de handicap pentru că sunt bolnav.nu știu ce să mai fac așa că vă rog pe dumneavoastră dacă puteți să mă ajutați cu un răspuns.va mulțumesc mult .

Postat in data: 26 nov., 2021