Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Nu, cererea pentru stergerea din Biroul de Credit nu se face la executor, ci la bancile (IFN-urile) care v-au raportat pentru restantele la credit, respectiv Icredit, Ferratum si BRD Finance.

Insa trebuie sa stiti ca vi se poate aproba stergerea din Biroul de Credit doar daca raportarile au fost facute gresit sau fara sa fi fost informat cu cel putin 15 zile inainte de raportare.

Asadar, stergerea din Biroul de Credit trebuie sa aiba un motiv intemeiat, pe care dumneavoastra trebuie sa-l mentionati in cerere.

De exemplu, nu se poate face stergerea istoricului negativ din Biroul de Credit pentru ca aveti datoriile achitate la zi. Asta pentru ca raportarea se face pentru restantele de peste 30 de zile la plata ratelor, iar achitarea ulterioara a acestora, dupa cele 30 de zile, nu presupune stergerea raportarii restantelor.

Raportarile din Biroul de Credit sunt mentinute timp de 4 ani din momentul ultimei raportari, respectiv din ziua in care va achitati datoriile.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune ce raspuns ati primit la cererile de stergere din Biroul de Credit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

4 − 2 =