Etichete: imprumut Credius

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Credius imi cere inapoi 400 milioane, pentru un credit de 50 milioane lei. Ce pot sa fac?
credius reclamatie

„Buna seara ,am primit un mesaj de la BCR precum ca mi sa pus o proprire pe cont și mi sau confiscat de pe card 74de milioane eu având contractul închis cu cei de la credius .

Am fost la BCR și am întrebat doamna de la ghișeu de ce mi sau luat bani de card fără acordul meu și nimeni nu ma anunțat printr-un apel sau mesaj sau nu mi au trimis hârtie precum ca îmi oprește din salariu eu având la credius un credit de 50 de milioane și ei cerându-mi înapoi 400 de milioane .Ce pot face in aceasta situație ?

Am întârziere la plata de 26 de milioane și am făcut la ei o refinanțare acum 3luni ei închizând mi contractul cu ei și cerându mi 70de milioane dar eu neavând acei bani pe loc la momentul acela nu am avut cum sa achit rata și le am trimis câți bani am avut din acel moment pana acum 2zile .”

Postat in data: 29 sept., 2023

Rata la creditul Credius e mai mare in contract decat cea simulata pe site! Ce pot sa fac?
contract credit medical credius

Va salut,cu respect! Am luat un împrumut de la Credius,de 10.000 de lei pe 60 de luni. Cand am făcut simulare pe site scria rata 731,după ce am primit contractul am observat că rata e de 1193 de lei pe lună ,eu am luat 10.000 de lei și trebuie sa dau înapoi 70.000 de lei.mi se pare reclama falsa! Pe site apare alta valoare a ratei.

In contract scrie împrumut pt tratament Liberty Medical de la distanță, dar eu nu am solicitat pt tratament medical ci pt nevoi personale. Semnarea contractului ,dacă îmi aduc bine aminte a constat în primirea unui cod prin SMS și prin introducerea acestuia într-o căsuță.

Va solicit sprijinul printr-o întrebare, am rămas în urmă cu plata și cei care colaborează cu Credius sunt cei de la Integral Colection și mă amenința cu vizite acasă, mă sună zilnic de 5 ori ,mă amenința cu executarea silita.Intrebarea mea ar fi…in caz că se ajunge la executare silita,mă puteți ajuta? Ei au scris in contract că m-au informat asupra costurilor,etc,când de fapt nu e așa ,valoarea ratei fiind mult mai mare decât când am făcut simularea.

Postat in data: 10 apr., 2022

Credius m-a executat silit cu 35.000 de lei, la un credit de 10.000 de lei. E posibil asa ceva?
credius-reclamatie

buna ziua. in urma cu ceva timp am imprumutat o suma de bani de la Credius de 10000 lei, nu am mai putut plati ratele si m-au executat cu suma de 35000, este posibil asa ceva? cum pot sa rezolv? este suma ff mare de la 10000 la 35000. acum se plateste cota parte de la angajator, sa fac recmatie pentru suma prea mare din executare? multumesc anticipat!

Postat in data: 08 dec., 2021

Credius poate acorda credite unei persoane cu gradul de indatorare de 200% si capacitatea de rambursare zero?

Daca fiul meu avea un grad de indatorare de peste 200% la diverse societati IFN la data solicitarii unui alt credit, a fost conform regulamentului ca societatea Credius sa ii acorde alt credit desi capacitatea de rambursare era zero?

Dobanda si comisioanele de la Credius le verifica cineva? Unde pot sa ma adresez pentru dobanda abuziva? La un credit de 5000 a platit trei rate de 680 si achitarea anticipata de 6900. Multumesc pentru raspuns!

Postat in data: 13 dec., 2019