Etichete: nu vrea

Hora Credit nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?
buline biroul de credit

Va scriu ca un SOS
Am avut credite la hora credit am fost raportat la Biroul de Credit in anul 2022 si in 2023, fara nici o inregistrare sau posta, email.

Am trimis la Hora credit cerere cu art din Regulament UE si lege pt stergere din BC si au zis ca am intarziat mult pana am inchis creditul si nu vor sa stearga datele negative!!!!

Ce pot face va rog?
MULTUMESC MULT!”

Postat in data: 21 apr., 2024

TBI Bank nu vrea sa-mi inchida linia de credit. Ce trebuie sa fac?

Am o situatie cu TBI Bank, am refinantat pe data de 26 linia de credit, doar in data de 4 Aprilie au alocat banii in cont. Acum ma tot amana fara sa imi dea un raspuns, imi spun ca cererea e in procesare de cateva zile, nu mi-au restituit nici suma alocata in plus iar eu am nevoie sa duc dovada inchiderii la banca refinantatoare.

Multumesc”

Postat in data: 11 apr., 2024

Credius nu vrea sa ma ajute sa platesc creditul, desi sunt supraindatorat. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

„Am trimis o solicitare la Credius pentru reesalonarea creditului luat cu depasirea gradului de indatorare, fiind acum in imposibilitatea de a mai plati ratele, pentru ca am mai multe imprumuturi la IFN-uri, dar am primit acest raspuns: „Va informam ca in acest moment Credius IFN SA nu acorda restructurari/reesalonari/amanari/refinantari ale creditelor. Din pacate nu putem da curs solicitarii dumneavoastra de restructurare a creditului.” Ce pot sa fac?”

Postat in data: 04 mart., 2024

Credius nu vrea sa-mi ramburseze sumele achitate in plus la credit, decat dupa 90 de zile. Ce pot sa fac?
credius credit abuziv

Am avut doua credite la Credius Ifn pe care le am inchis in data de 15.01.2024.N am stiut exact ce suma am de achitat pentru ca nu s au deranjat sa mi raspunda la mail urile in care sm solicitat o situatie
exacta.Am achitat mai mult ,prin transfer bancar ,cu aproximativ 830 ron.

Am sunat apriape in fiecare zi sa inchida acele fredite si sa mi restituie diferenta.Astazi,mi su transmis ca,conform procedurii interne,voi primi diferenta in 90 zile.Am cerut sa mi se spuna unde
este stipulat acest aspect in contract si mi s a raspuns sec,, Nu e,, ,asteptati 90 zile.

Este aberant sa astept 3 luni sa mi se returneze banii mei.Ei se folosesc de ce nu le apartine.Va rog sa mi vomunicati cui trebuie sa ma adresez.
Va multumesc”

Postat in data: 20 ian., 2024

Vodafone a pacalit-o pe mama sa-i vanda un telefon, iar acum nu vrea sa-l ia inapoi. Ce pot sa fac?
abuz vodafone reclamatie

„Mama a fost la magazinul Vodafone pentru ca bateria mobilului ei era descarcata si avea nevoie de un incarcator. Vanzatoarea i-a spus mamei ca trebuie sa mearga cu mobilul la un service sau sa isi ieie un telefon nou, cand putea pur si simplu sa ii bage mobilul la incarcat acolo sa vada ca nu era nici o problema cu el. Mama are un inceput de Alzheimer’s si dementia. Nu a inteles nimica ce i sa spus acolo si nici ce i sa facut.
Cand am ajuns acasa am gasit o factura de 800 lei. Mama nici nu stia ca sia cumparat un telefon nou. E absurd ca mama sa isi cumprere un telefon nou cand nici nu stie sa il foloseasca pe cel vechi cum trebuie, un telefon nou cu agenda de contacte goala. E teribil ca Vodafone s-a folosit de starea slabita a mamei mele in asa fel. Nu mai zic de lipsa complecta de respect catre batrani.
Dorim, mama si cu mine, sa returnam mobilul. Am initiat mai multe demersuri la magazinul unde a fost cumparat mobilul Samsung Galaxi A14 si angajatul si refuza. Apelez la dumneavoastra pentru ajutor.”

Postat in data: 20 ian., 2024

Provident nu vrea sa ma stearga din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

„Bună ziua,am văzut ca vă ocupați de cazurile de raportare în biroul de credit. Am sunat astăzi la provident pentru a cere să mi se șteargă istoricul negativ iar aceștia mi-au spus ca este imposibil. Mi s-a spus doar ca ei nu mai pot face asta,fără niciun motiv bine întemeiat,pe un ton arogant .

Am fost raportat în 26/08/2019 cu categoria 6 din motivul ca am fost plecat din țară cum sunt și acum în continuare și am uitat efectiv de acel credit . Iar când m-am întors în țară din cauza pandemiei m-am străduit să fac plăți dar cu greutate. Creditul a fost închis în luna ianuarie 2022.

Aveți cum să mă ajutați?
Multumesc!”

Postat in data: 07 dec., 2023

Oney nu vrea sa-mi inchida contul. Ce pot sa fac?
oney bank reclamatie

„Oney nu vrea sa-mi inchida creditul, dupa trei saptamani de cand le-am cerut, ca sa pot lua un nou imprumut de la banca. Am aflat ca a patra rata nu a fost luata de pe card, dar nu am fost anuntata, ar fi trebuit sa ma anunte ca sa stiu. ce pot sa fac?”

Postat in data: 30 nov., 2023

BRD nu vrea sa-mi dea inapoi banii furati de pe card. Ce pot sa fac?
reclamatie brd

„Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu situatia mea. In data de 6 august 2021 mi-am verificat contul bancar in aplicatia Mybrd. Am observat 8 tranzactii(800 lei) necunoscute si am mers la banca BRD din Iasi sa fac refuz de plata. Mai exact mi s-au furat bani de pe card.

La banca am fost primita cu o nonsalanta din partea angajatelor, ca sa raman calma ca si respectivei ce lucreaza acolo i s-a furat in trecut tot din contul bancar (BRD) o anumita suma de bani doar ca cu mult peste a mea. Din afirmatia ei deducem cata siguranta ni se ofera de renumita banca BRD.

Povestea continua cand am dorit sa fac aviz refuz plata pentru cele 8 tranzactii, sumele fiind inca blocate, am primit un mare nu, doar 5 tranzactii au fost “valide” pentru a face refuz plata, 3 nu si sa revin peste cateva zile dupa ce se deblocheaza tranzactiile. Intre timp pentru cele 8 tranzactii in parte mi-a fost oprit si cate un comision de 8 lei. Paguba totala fiind de 864 lei.

Dupa deblocarea tranzactiilor revin la banca si iarasi mi se refuza sa fac aviz de refuz plata deoarece tranzactiile nu apar in programul lor. Am cerut de asemenea o explicatie si nu mi-a fost oferita, doar o simpla ridicare din umeri si ca o sa ma contacteze cand situatia se va schimba. Am depus si declaratie la politie, dar incep sa ma descurajez foarte tare si nu am sperante ca se va rezolva situatia.”

Postat in data: 25 ian., 2023

Vodafone nu vrea sa-mi inchida abonamentul! Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Bună ziua! Sunt intr-o situație, parca fără ieșire cu Vodafone… am terminat perioada contractuala de câteva luni bune, în care am tot plătit o suma destul de mare in fiecare luna, fiind indecisa dacă sa trec la cartela sau sa-mi fac un nou abonament. Intr-un final m-am decis sa trec la cartela, iar acum o luna și vreo 3 săptămâni, am făcut o
cerere de reziliere contract și rămas la numărul de telefon pe care îl folosesc de mai mult de 10 ani.

După perioada de 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă contractul, am sunat la ei sa verific și nici măcar cererea nu era depusă, mi s-a spus ca mai durează încă pe atât, am rugat insistent sa se rezolve mai repede și mi s-a spus ca in decurs de o săptămâna voi fi contactata pentru reziliere.

Bine-nțeles ca nu m-a contactat nimeni, așa ca iarăși am sunat eu la ei. Mi s-a spus ca s-a mai prelungit cu încă o săptămâna.

Peste încă o saptamana iarăși am sunat la ei și mi s-a spus ca se va mai face o cerere de reziliere, deoarece cererea făcută nu se găsește. Le-am spus ca dacă in termen de 3 zile nu îl închide, voi depune o reclamație. Am rugat să mi se dea un mail pentru a trimite reclamația și mi-a dat un email fals, iar apoi când i-am spus ca nu mi se pare ca ar fi cel corect, mi l-a dat pe cel corect.

După 3 zile am sunat din nou și nu s-a închis abonamentul, mi-a vorbit o doamna Alina foarte urat și nici măcar numele nu a vrut să mi-l spună, mi-a spus ca pot sa fac câte
reclamații vreau și mi-a închis telefonul. Am sunat din nou și am dat peste alta doamna care mi-a spus ca nu-mi poate închide abonamentul acum și că va mai dura câteva zile.

In magazin la Vodafone am fost și mi s-a spus ca nu pot face reclamație la ei, fiindcă nu este managerul și cu siguranța nu va trece mai departe, nici mail nu au vrut sa-mi dea pentru reclamație, au spus sa caut pe net.

Eu am plătit mereu la timp, nu am fost restanta nici măcar o zi, pana si după cele 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă abonamentul, s-a emis factura și am plătit-o, dar am zis ca e ultima.

Vă rog sa ma sfătuiți ce sa fac mai departe, dacă cei de la Vodafone tot lungesc treaba și nu vor sa ma treacă la cartela.
Mulțumesc!

Postat in data: 19 dec., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Postat in data: 07 sept., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi amane ratele la credit, spune ca nu s-au publicat normele de aplicare a OUG 90/2022. Ce pot sa fac?

Buna ziua. As dori sa stiu daca sau publicat normele de aplicare o.u.g 90 din 2022 cu privire la amanarea ratelor . Pt. Ca cei de la banca Raiffeisen ami spun ca nu sau publicat. Multumesc. O zi buna

Postat in data: 16 aug., 2022

Viva Credit nu vrea sa-mi amane ratele la credit. Este legal sau un abuz?
viva credit linie de credit

Am un credit la “VIVA Credit”, aceștia m-au contactat după ce am făcut solicitarea și mi-au spus ca in cazul IFN’urilor nu se aplica. Poate au încercat abuziv sa ii determine pe clienți sa își exercite dreptul acesta?

Postat in data: 04 aug., 2022

Credit Europe Bank nu vrea sa-mi schimbe dobanda ROBOR in IRCC sau fixa. Ce pot sa fac?
credit-europe-bank-reclamatie

Am un credit ipotecar la credit europe bank si am solicitat sa-mi
schimbe domanda in fixa sau ircc fiind robor nu vreau cei de facut???

Postat in data: 30 iul., 2022

Cetelem nu vrea sa-mi dea adeverinta de inchidere a cardului pentru refinantare. Ce pot sa fac?
card-cetelem-inchidere

„Cetelem nu vrea sa-mi dea adeverinta de inchidere a cardului pentru refinantare, desi le-am platit 80 de lei in plus, spun nu se poate decat dupa 16, cand se emite extrasul de cont si se calculeaza alte dobanzi. Inițial mi-au spus ca durează 3 zile. M-au pus sa le trimit și ordinul de plata a cardului, le-am trimis, eu am o limita de 4000 de lei și a trebuit sa plătesc mai mult, 4.080 de lei.

Am sunat de mai multe ori, le-am trimis e-mailuri, dar nu se rezolva. Angajații Cetelem tipa la mine în ultimul hal, unii îmi spun ceva, alții altceva, nu pot sa mă înțeleg cu ei. Am avut un card și la BRD, pe care mi l-au închis în ziua în care l-am plătit.
Mi se pare ilegal ce face Cetelem. Ce ma sfatuiti sa fac?”

Postat in data: 09 iul., 2022

Raiffeisen nu vrea sa-mi ramburseze comisionul pentru o plata esuata din vina bancii. Ce pot sa fac?
reclamatie Raiffeisen

Sunt persoana fizica. Am cont la Raiffeisen. Nu am reusit sa platesc
factura catre o persoana juridica romana din aplicatia online a
Raiffeisen pentru ca nu functioneaza corect Smart Token (am primit
mesaj ca plata a fost autorizata si efectuata, dar nu este asa, nu au
plecat banii din cont). Am facut solicitare si apoi reclamatie (pentru
ca desi nu au vazut suma de 520 lei, desi le-am trimis captura de
ecran din Smart Token), au gasit o alta plata din contul meu de 300
lei, plata pe care nu am facut-o si nici nu imi apare ca fiind facuta
din contul meu. In final am platit factura prin varsamant in contul
furnizorului deschis la BCR. Am platit 20 lei comision (pentru 520 lei
varsati). Raiffeisen spune ca nu imi ramburseaza suma de 20 lei, desi
am ajuns sa o platesc doar din culpa lor. Cui ma pot adresa pentru
a-mi recupera cei 20 lei pierduti? Multumesc!

Postat in data: 07 iul., 2022

TBI nu vrea să-mi scadă rata la credit, pentru a putea plăti datoria. Ce pot sa fac?
TBI Bank reclamatie credit

„Am luat un credit de 14.000 de lei,am achitat 10.000 și am rămas cu 4000 de plata și de câteva luni nu mi am mai permis sa plătesc,am sunat la cei de la TBI,un ifn și i am rugat ca de luna viitoare sa stabilim o rata convenabila și pentru mine ca să ma pot achita,iar ei mi au spus ca nu se poate,menționez ca eu vreau sa achit datoria
dar în limita posibilităților pe care le am într o luna…ce as putea face?”

Postat in data: 05 iul., 2022

Hora Credit nu vrea sa-mi inchida linia de credit, daca nu platesc dobanda. E legal?
hora credit reclamatie

„Bună ziua. Am o întrebare. Ieri, duminica seara, am făcut o solicitare la Hora Credit pentru un împrumut de 300 RON. M-am trezit cu o linie de credit aprobata de 2000 de lei.

Astăzi am sunat la ei sa o închid – nu aveam nevoie de linie de credit și mi-au spus ca o pot închide dacă plătesc dobânda 80 de Ron – bani în plus fata de cei 2000 de Ron.

A se menționa ca banii respectivi nici nu au intrat măcar încă în contul meu și de pe o zi pe alta am de returnat 80 de Ron în plus ca să închid linia. E legal??”

Postat in data: 16 mai, 2022

Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?
alpha bank credit reclamatie

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

Postat in data: 13 mai, 2022

Cetelem nu vrea sa-mi inchida contul de credit. Ce trebuie sa fac?
cetelem inchidere credit

Bună ziua,
De o luna jumate încerc sa închid contul de credit la cetelem și fără niciun rezultat. Am sunat în call center sa îl închid îmi
zice ca e o situație mai speciala la contul meu și a fost trimisa solicitarea. De fiecare data când am sunat la ei aceeași minciuna.
Saptaman trecuta am fost mintita ca contul a fost închis urmând sa primesc în 2 zile lucrătoare dovada pe mail. Astăzi am sunat din nou îmi zice ca nu a fost închis ca trimite iar solicitarea la departamentul abilitar.
Ce as putea sa mai fac pentru a îmi fi închis contul?
Va mulțumesc .

Postat in data: 08 mai, 2022

Cu ce drept legal TBI Bank nu vrea sa-mi stearga datele personale din Biroul de Credit?
TBI Bank reclamatie credit

Bună zioa am un credit din 2018 de 6.000 mii lei adică 60 milioane nu am putut ține ratele TBI BANK mau raportat la birou de credit după care au raportat cu G ÎNCHIDERE CONT DST LA COLECTARE am ajuns la oprire pe salariu ok în acest moment TBI BANK NUMAI ARE DREPTUL ASUPRA DOSARULUI SI A CREANTEI ODATA DAT CATRE CONCESIUNE DE RECUPERARE AM SOLICITAT ȘTERGEREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL DIN BIROUL DE CREDIT OK
ÎNTREBAREA MEA IESTE.
CU CE DREPT LEGAL ÎMI TIN DATELE CU CARACTER PERSONAL ÎN SISTEMUL IFN NON BANCAR SI DECE NUMILE STERGE ASTEPT RĂSPUNS URGENT

Postat in data: 03 apr., 2022