executare silita imobil

Se poate pune sechestru pe casa, daca nu platesc creditele la IFN-uri?
sechestru imobil

„Buna ziua!am mai multe credite la ifn-uri și nu am cum sa le mai plătesc pe toate,se poate pune sechestru pe casa soțului din cauza neplatiilor,menționez că casa nu e a mea ci a soțului”.

Postat in data: 27 dec., 2023

Cum se calculeaza restantele la un credit IFN si dupa cat timp pot fi executat silit?
claret ifn reclamatie

Am primit un mesaj pe telefon ca a fost demarata procedura de executare silita in contractul de credit.

Am un credit cu ipoteca la Claret IFN si nu inteleg cum se calculeaza restantele deoarece eu consider ca am 2 rate restante iar dumnealor imi spun ca de fapt am peste 90 de zile de intarziere si se reziliaza contractul.

Mentionez ca, ceditul este garantat cu apartamentul si de aici si temerea mea. Ei spun ca daca am avut restante nu se achita cea mai veche rata ci se achita intai dobanda in curs si din urma ramane restanta si creste nr zilelor de intarziere.

Se reziliaza imediat dupa 90 de zile?? …chiar nu mai pot face nimic?? Si daca s-a reziliat se trece direct la recuperarea creantei prin vanzarea apartamentului sau se popresc veniturile intai?

Va rog sa imi dati un sfat caci sunt disperat.”

Postat in data: 26 dec., 2023

Doar din salariu, sau si din alte venituri periodice, se poate retine maxim 33%, in cazul popririi?

„Scriu pe o platformă online, respectiv o aplicație numită Chapters și încasez o data la câteva luni acele drepturi de autor,numite writing fees.
Am o poprire pe cont,suma nu este una exorbitanta dar după cunoștințele mele,aceste drepturi de autor sunt considerate venituri periodice și conform legii se popresc cu 33%.
Am făcut cerere de blocare, mi-au cerut acte doveditoare,nu știu ce acte doveditoare as putea sa le transmit înafara de emailul care precizează că mi-au fost trimise plățile de către writing room/ crazy maple studio inc și un acord semnat online că nu sunt persoana us .
Dânșii,cu toată documentația aceasta,au reținut integral suma precizând că dl executor le-a trimis o înștiințare sa rețină toată suma. Ce as putea sa fac? Va mulțumesc”

Postat in data: 31 oct., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2018 am făcut un împrumut în Germania de 9000€ și am cumpărat o mașină care în 5 luni sa defectat , ea fiind în garanție, am dus-o înapoi dar fara sa fac ceva poze sau alte acte , pt că am trimis o printr un transportator cu platforma , mă rog povestea e mai lunga și complica , am trecut printre o depresie urâtă și ajuns acum să mă caute recuperatorii din germania ,

încă nu sa ajuns la proces dar daca se ajunge și eu nu mă prezint, că între timp eu nu mai vad cu ochiul stâng deloc iar cu dreptul mai vad 5 procente dar vad tubular pt că am glaucom și în zona periferica este in ceata , debea mă descurc ziua să merg prin curte , întrebarea mea este , pot sa vina sa mă retina să fac pușcărie pt asta?

și dacă îmi pun poprire pe cont îmi retine o treime din venituri? venituri care le am sunt: o pensie pe caz de boala, indemnizație de însoțitor și de la dgaspc indemnizate de handicap

vă mulțumesc foarte mult pt tot, va doresc o zi minunata , și Dumnezeu să vă răsplătească !!”

Postat in data: 13 aug., 2023

Care este termenul legal de raspuns de la biroul judecatoresc?

„Buna ziua!
Am facut o solicitare catre biroul judecatoresc prin care doresc aflarea debitului restant,achitarea acestuia si inchiderea dosarului,atat telefonic cat si prin email.Nu primesc nici un raspuns.
Va rog termenul legal care este sa imi raspunda?
Mulțumesc!”

Postat in data: 08 aug., 2023

Se poate pune sechestru pe casa pentru facturi neachitate in alta tara?

„Bună ziua! După cum am observat pe internet va ocupati în domeniul băncilor, eu ași dori dacă se poate va rog frumos sa îmi dați câteva informații legate de băncile internaționale va voi explica problema mea pe scurt.

Mie în Belgia când am locuit cineva a făcut contractul de energie electrica pe numele meu la chiria unde eu defapt nu aveam adresa și am tot primit facturi pe numele meu dar eu nu am semnat nici un contract la nici o companie de energie electrica!!! Nu aveam nici adresa nu știu cum au făcut ei un contract pe numele meu….. întrebarea mea e cum pot afla dacă sunt data în banca internationala de rău platnici?

Nu știu cum sa ma exprim în acest domeniu nu prea cunosc eu sunt în românia acum vreau sa îmi cumpăr o casa și foarte multe persoane miau spus dacă sunt rea platnica etc…. eu nu am făcut împrumuturi niciodată nu am făcut nici o rata singuru lucru sunt acele facturi din Belgia care erau făcute pe numele meu și eu nu li’am plătit deoarece eu nu am făcut nici un contract cu ei !

Doresc sa știu este posibil sa am probleme dacă eu în cumpăr o locuință pe numele meu se poate întâmpla ca din cauza acelor facturi neplătite în Belgia sa îmi pună sechestru pe casa? Va mulțumesc foarte frumos pentru eventuale răspunsuri!”

Postat in data: 29 iul., 2023

Se poate pune sechestru pe casa, daca am poprire pe salariu?

„Bună dimineața doresc să întreb se poate pune sechestrul pe casă să nu mai am preoprire pe salariu pentru că eu de doi ani nu mai locuiesc la acea adresă din buletin vă rog aștept un răspuns?.”

Postat in data: 28 mart., 2023

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu, daca am mai multe credite neplatite?

„Dacă am mai multe credite (una la banca și mai multe IFNuri), după neplata de 3 luni cât poate sa-mi fie oprit din salar? Dacă nu am nici un bun pe numele meu se poate ca banca sa ia bunurile(imobiliare) a partenerului/copilului/părinților?”

Postat in data: 12 mart., 2023

Pot fi executat silit, daca am datorii in alta tara?

„Buna ziua , am o datorie la banca din Republica Ceha , și cred ca am și execuție , dar eu nu locuiesc in România . Locuiesc in Spania , credeți ca ma vor găsi in Spania sau ma vor cauta doar la domiciliu din România . Eu am bunuri in Spania și vreau sa știu dacă ma poate afecta aici . In România nu am datorii . Mulțumesc și apreciez răspunsul.”

Postat in data: 10 mart., 2023

Pot sa am penalități pana la achitarea creditului, chiar dacă sunt în executare?
decizie penalitati executare silita

„In sentința data de instanta referitor la un credit luat de la ifn este trecut ca o sa am penalități pana la achitarea creditului, chiar dacă sunt în executare. Se poate? Va mulțumesc mult. Cu stima”

Postat in data: 05 mart., 2023

Ce se intampla daca nu platesc creditul din Germania? Pot intra la puscarie?

„Bună seara , și scuzatima de, deranj am foarte mare nevoie de ajutorul dumneavoastră cu un sfat.
Am făcut anul trecut un credit in Germania și nu l-am mai achitat ca am divorțat și am pierdut tot . A trebuit sa mă întorc in România .
După un an de zile am primit o Notificare de la un birou de avocați din București care îmi cer ca in 5 zile sa achit toată suma de bani . Dar din păcate nu am cum sa o achit . M-am gandit sa o achit prin rate maxim a 500 de lei pe luna ca atâta pot la salariul de România .
Ce mi se poate întâmpla pot sa ajung la pușcărie . Sau poate sa îmi oprească tot salariul ca de la ANAF nu am primit nici o scrisoare . Va rog dațiimi un sfat mulțumesc anticipat . Și scuzatimă de deranj .”

Postat in data: 03 mart., 2023

Este legal ca banca sa ma execute din nou, dupa ce am platit deja la executor?

„In 8 ani am platit 16000 din 22000 lei la executor judecătoresc pentru un credit de nevoi personale ,iar acum am de platit băncii cică 21000 lei in 18 luni daca nu mă execută din nou .este legal ? Avocatul angajat a spus că da”

Postat in data: 02 mart., 2023

Cum se face prescriptia datoriei la banca?

„Am urmarit website-ul dvs si am inteles ca pot sa apelez la dvs. pentru un avocat care ma poate sprijini sa obtin o prescriptie a unei datorii catre banca Raiffeisen.

Am un credit de nevoi personale accesat in data de20-08-2015 si data ultimei plati in 19-09-2018. De atunci nu am mai primit nicio notiifcare de la ei. Se poate sa obtin o prescriptie a datoriei? Trebuie sa deschid un proces pentru asta?”

Postat in data: 01 mart., 2023

Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Postat in data: 26 feb., 2023

Executorul vrea sa-mi vanda casa pentru o datorie la banca. Ce pot sa fac?
credit neplatit banca transilvania

Bună ziua!în anul 2018 am facut credit la BT!am plătit timp de 1 an și jumătate la zi,după care în 2020 soțul meu a fost diagnosticat cu cancer și de aici a început o lupta contra cronometru pentru a.i salva viata!

am fost în repetate rânduri la BT,explicând ca nu mai pot plăti rata de 1200 și rugind sa mi se facă reeșalonare pentru 800 pe luna!n.au vrut!după operația soțului meu,a urmat
chimioterapia ,timp de 8 luni,timp în care în perioadele de penurie chimioterapice,au trebuit cumpărate!a făcut dimineața și seara!în toată aceasta perioada,a trebuit sa.i fiu aproape,sa monitorizez toată evoluția lui și automat veniturile au scăzut foarte mult ,ajungând în imposibilitatea de a mai plăti ceva!

ca atare am primit plic pentru executare silita dar fiind în concediu medical în urma
depresiei și declanșării diabetului,nu mi s.a putut face!într.un final am fost pensionata medical și având treaba la primărie,mi s.a spus ca au primit ,din partea executorului,o cerere în care sa trimită primăria ce bunuri mobile și imobile dețin!

am anunțat la biroul executoriu ca mi se poate face poprire la casa de pensii dar
sint foarte speriata!va rog mult,sfătuiți.ma ce sa fac!nu s.a ținut cont nici de impreviziune,nici de cereri de eșalonare și ce se va întâmpla?vin și.mi iau casa?

multumesc pentru răbdare și timpul acordat și va doresc numai sănătate și numai bine!

Postat in data: 03 feb., 2023

Daca am o datorie la banca, ce se intampla daca parintii trec casa pe numele meu?

„Bună seara! In anul 2010 am scos limita de credit de la banca ,adică 2200 lei ,am platit ,4-5 rate apoi s-a întâmplat că m-am despărțit soțul meu, m-am mutat din localitate ,și acum după 13 ani mi-a venit un plic acasă pe nume meu de căsătorie ca am de platit 4400 lei! As dorii sa știu dacă mă afectează cu ceva daca părinții îmi trec casa pe numele meu”

Postat in data: 15 ian., 2023

Are voie executorul sa-mi traga bani din pensia de boala?

M-au executat silit pentru că nu m-ai pot plati căci sunt in pensie de boală gradul 2 accentuat am trimis la Domnul Executor judecătoresc Floricescu Valentin Florian din Timișoara , cuponul de pensie de boală și urmează să mai trimit o cere de mînă căci
așa a zis Domnul de la secretariatul lor căci nu pot plati ,are voie să-mi tragă din pensie și ce pot face

Postat in data: 08 dec., 2022

Executorul mi-a vandut apartamentul pentru o datorie de 5.000 de euro, cand eram plecat din tara! Ce pot sa fac?

Situația mea este următorarea: pentru suma de 28,000 Lei (aprox.5700 EURO) rămasă de plată dintr-un credit de nevoi personale, mi s-a pus, de către un BEJ, poprire pe salariu. Eu sunt detasata cu serviciul in Germania si m-am ocupat de plata obligatiilor fiscale (taxe, impozite etc) și de plata facturilor utilitatilor prin aplicatiile de plata online. Pe 29 noiembrie 2022, am aflat ca pentru suma datorata mi s-a scos apartamentul la licitatie, chiar daca lunar, banii imi erau retinuti din salariu si virati inn contul BEJ-ului.

Un vecin de-al meu mi-a trimis fotografii cu Actul de Adjudecare si cu procesul verbal de inventariere a lucrurilor din casa. In acel PV scrie ca sistemul de deschidere /inchidere al usii de acces in apartament a fost spart de un lacatus, in prezenta unui jandarm, de asemenea, acel PV mai prevede ca toate lucrurile mele sunt ambalate in saci, cutii genti si ca se afla in posesia adjudecatorului.

Intre timp, am primit de la angajator si sistuația platilor mele catre BEJ. Suma platita din ianuarie 2022 -prezent este de 5.588 LEI. Inca un lucru ciudat este ca apartamentul mi s-a vandut in luna august, dar eu inca mai platesc popririle pentru acel credit pt.care am fost executata silit. Angajatorul nu a primit nicio notificare din partea BEJ. Ce pot face pentru anularea Actului de Adjudecare si pentru a-mi recupera apartamentul? Multumesc!

Postat in data: 01 dec., 2022

Se poate pune poprire pe pensia mea de boala?

„Buna Ziua…Se poate pune poprire pe pensia mea de boala HIV SIDA de 1000? Am si cerrtificat de handicap si stau si intru.un Centrul De Plasament.”

Postat in data: 15 mai, 2022

Pot sa platesc eu datoria nepotului, sa nu-i execute silit casa?

Sunt matusa unui tinar care ar urma sa fie executat silit pentru un imobil.Eu as vrea sa il ajut, as putea sa ma angajez sa platesc o suma avans si in continuare o rata lunara pina la plata integrala, fara semnatura lui? Pentru ca nu dau de el, nu raspunde la tel, il streseaza sa vorbesc despre aceasta problema.

Baiatul pur si simplu nu crede ca ii vor lua casa, daca pina acum desi nu a platit citeva luni nu s-a intimplat nimic. De fapt s-a intimplat, a primit mereu plicuri pe care nu le-a deschis si a fost cautat pentru evaluarea imobilului in luna aprilie, anul acesta, dar el nu a fost acasa. Eu realizez ca ar fi mai bine sa pastreze casa, sa fie independent, are 28 de ani, el crede ca lucrurile se vor rezolva platind din nou rate, nu comunica cu creditorul si nu este un bun platnic.
Cit timp mai are pina ii executa silit? Procesul a avut loc in lipsa lui.Sper sa imi raspundeti, va multumesc.

Postat in data: 07 mai, 2022