Reclamatie BRD Finance

Pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite?

Buna ziua, Am facut o cerere de amanare a ratelor la banca si am fost refuzata, cu motivul ca sunt pensionara, iar pensionarii nu pot beneficia de amanarea ratelor la credite pentru ca nu sunt afectati de criza coronavirusului. Este normal? Familia mea a fost afectata de criza, fiul meu a ramas fara serviciu. Multumesc

Pot face contestatie la executare pentru un credit vechi? Si cum trebuie procedat?

In anul 2007 am luat un credit pentru achizitie bunuri de la BRD FINANCE IFN, in baza deciziei de indemnizatie crestere copil. Un an mai tarziu am terminat indemnizatia de crestere a copilului si pentru ca firma la care lucram daduse faliment intre timp, am ramas fara servici si totodata mi-a fost imposibil sa mai platesc creditul, ultima plata in noiembrie 2008. Din diverse surse am aflat ca s-a emis hotarare judecatoreasca de executare silita pentru acel credit. In acest moment nu am proprietati pe numele meu si nici nu lucrez. Intrebarea mea este daca pot face contestatie la executare si cum trebuie procedat. Ps. Sunt executata de INTRUM DEBT FINANCE AG. MULTUMESC