reclamatie icredit

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa-mi restructureze creditele?

„Buna seara si La multi ani!
Va contactez in urma lecturarii unui articol si al raspunsului oferit de dumneavoastra unei persoane, situatie in care ma regasesc si eu. Desi am incercat insistent de 2-3 luni incoace sa obtin niste restructurari la credite IFN, nu reusesc sa obtin niciun raspuns pozitiv de la Hora Credit. Icredit si Ferratum.

Icredit ma bombardeaza incontinuu cu telefoane si mesaje pe whatsapp, prilej cu care am solicitat temporar o solutie, dar se prefac ca nu vad si cer plata (achit partial dar efectiv ma terorizeaza).

Hora Credit a ignorat absolut toate mailurile iar la telefon spun ca vor verifica si vor reveni cu un raspuns, iar raspusul este de fapt amenintarea permanenta cu Biroul de Credit, unde se pare ca m-au si raportat deja, fara ca macar sa fi depasit 30 zile de intarziere. Ferratum nici nu au sediul social in Romania si de 3 luni le scriu consecvent, dar raspunsul lor este ca nu se poate.

Va rog sa imi transmiteti cum ati putea sa ma ajutati si ce costuri ar fi, deoarece fiind cu aceste datorii, problema banilor este una delicata. Cu alte ifn-uri am rezolvat repede si convenabil dar cu acestia nu reusesc, nu vor.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau ajutor !
Toate cele bune!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Are voie ICredit sa ma viziteze la locul de munca?
icredit reclamatie

„Bună seara ! Au voie cei de la I credit să te viziteze la o altă adresă decât cea de domiciliu, la locul de muncă și să aducă la cunoștință membrilor familiei date cu privire la credit ?”

Postat in data: 24 oct., 2023

Dupa cate zile de restante la credit se poate demara executarea silita?

„Bună seara! Am un salar de 3300 de lei din care am de achitat următoarele credite făcute anil trecut în 2022 la Ifn-urile: Icredit, Credit Prime, Mozipo, Viva Credit și Provident și am și un credit la Raiffaisen, dar sunt la zi cu toate ratele la ei.

Sunt mamă singură și la 31 August 2023 mi se încheie contractul de muncă pentru că am fost angajată doar pe anul 2022-2023. Menționez că la Provident și Icredit înregistrez întârzieri de peste 199 de zile. La Credit Prime și la Viva Credit am ajuns la o înțelegere de plată și ar trebui să le termin în luna lui Decembrie. La Mozipo, Icredit și Provident am mai făcut plăți parțiale.

Intrebarea mea este aș putea să mă trezesc cu dosar de executare silită la Icredit și Provident? Până acum nu am primit nicio hârtie de la ei doar mesaj pe telefon în care mi se spune că înregistrez o sumă restantă și numărul de zile de întârziere. Executarea silită când se poate demara dacă la niciuna dintre ele nu mi s-a declarat creditul scadent anticipat?
Vă mulțumesc!”

Postat in data: 15 aug., 2023

Cum pot rezolva problema datoriilor la IFN-uri?

„Buna ziua!

Am facut niste decizii foarte proaste in ultimii 2 ani, am 21 de ani si ma incadrez cu datorii la mai multe ifn-uri, printre care viaconto, iCredit, creditfix, smilecredit, terracredit si vivacredit.

Am tot acumulat datorii si am facut imprumuturi de la 500 la 1500 / 2000 RON de la fiecare in parte in decursul perioadei mai 2021 – august 2022. Am avut o poprire de 5000 de lei pe care am platit-o, fiindu-mi luat 33% din salariu lunar, insa acum ma aflu intr-un impas pentru ca nu stiu cum pot sa tin pasul cu restul datoriilor, tocmai primind alta poprire de 4000 lei + telefoanele abuzive de la celelalte ifn-uri pentru plata datoriilor. Salariul meu este de 4300 lei.

Cum pot rezolva aceasta situatie?”

Postat in data: 25 feb., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Cum pot sa scap de creditele de la IFN-uri obtinute cu grad de indatorare mai mare decat limita legala?
regulament bnr grad indatorare credit

Am un credit de nevoie personale la ing , unde incasez si salariu cu o rata
de 1700 ron = fix 40% rata de indatoare, iar de aici incepe ,,chinul” dupa

4. Imprumut smilecredit 800 ron, aici mi au pus proprire pe contul ing 1500
ron si l am platit.
5. Imprumut icredit 3000
6. Imrumut viacconto 2000
7. Un card avantaj mai vechi cu o descoperire de 3200 ron.
Si cred ca mai sunt 2 ifn uri, dar nu le mai tin mite ca nu m-au contactat.

Binenteles, ca orice roman bine informat si ,,disperat” am solicitat aceste
credite in interval-ul mai-iulie 2022 deoarece am avut o nevoie acuta de o
suma de bani, iar acum sunt in incapacitate de plata , firmele ma ameninta
cu executari silite , dobanzi mari, sunt raportat de toate cnf mail uri la
biroul de credit.

Intrebarea mea este: am vazut o discutie pe site-ul specificat mai sus unde
scria ca aceste ifn-uri nu aveau voie cnf legii sa-mi acorde imprumuturile
, tinand cont ca deja aveam 40% grad de indatorare. Recunosc , fata de cei
care au scris pe site, eu le multumesc ca am primit bani cand aveam cea mai
mare nevoie, dar acum chiar nu am cum sa le platesc, gradul este de peste
100% din venit. Ma puteti ajuta cu un template standard pentru a le trimite
via email? Imi doresc ca scap de acestr credite chiar daca voi ramane la
biroul de credit ca rau platnic.
Mentionez ca la creditul de nevoi personale sunt cu plata la zi, cel de la
Ing, iar pana in mai 2022 se poate verifica nu am intarziat niciodata.

Astept raspunsul Dumneavoastra.

Postat in data: 26 nov., 2022

Care este modelul de cerere pentru stergerea din Biroul de Credit de catre iCredit?
icredit stergere biroul de credit

Bună ziua. In anul 2018 am făcut un credit la Icredit, în 2019 mi-au pus poprire pe salariu, acum apar în biroul de credit pe 2019.
Dacă ma puteți ajuta cu un model de cerere pentru a mă putea scoate de la rău platnici

Postat in data: 23 nov., 2022

Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Postat in data: 10 oct., 2022

Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

Postat in data: 23 sept., 2022

Se pot depune cereri pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022?

Bună ziua,
Îmi puteți spune vă rog dacă se pot depune cererile pentru amanarea ratelor? Am văzut că s au aprobat actele normative.
Mulțumesc

Postat in data: 16 iul., 2022

Cum fac cerere de stergere din Biroul de Credit pentru Icredit si Hora Credit?
Icredit credit reclamatie

Buna ziua , as avea si eu nevoie de 2 cereri de stergere BC pentru Icredit ( Achitat prin propire ) si Hora Credit ( Achitat integral ) , doresc sa fac cerere prin intermediul contului din BC . va multumesc anticipat !

Postat in data: 09 iul., 2022

Exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite?

Îmi puteți spune, exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022 ? Multumesc

Postat in data: 07 iul., 2022

Pentru un credit de 2.500 lei de la ICredit trebuie sa platesc acum 6.600 lei! Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am o nelămurire legata de creditul de la I CREDIT făcut în anul 2021 și anume am luat 2500 lei și după câteva luni nu am mai plătit creditul deoarece am plecat în Germania iar acuma vad ca am de plătit 6600 lei cum pot plăti creditul asta asa mare măcar în rate lunare?”

Postat in data: 25 iun., 2022

OUG 50 din 2010 privind contractele de credit pentru consumatori, actualizata

„Care este legea privind contractele de credit?”

Postat in data: 19 iun., 2022

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Postat in data: 26 mart., 2022

Am trei credite la ICredit, Hora Credit si Credius, dar nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Buna ziua! Am trei credite diferite, unul unde trebuie sa achit 2600 de lei la Icredit, unul de 2500 de lei la Credius si unul de 800 de lei la Horacredit, de la Icredit am primit prima oara 9 milioane dupa am facut refinantare am primit iar 9 milioane, de la credius am primit 1400 si trebuie sa dau inapoi 2500 si de la hora am luat 700 de lei si daca vreau sa inchid creditul e 815 lei.

O vreme am achitat ratele in regula la toate creditele dar nu mai tin pasul, nu mai am loc de munca si nu mai pot sa platesc , mai ales ca la Icredit trebuie sa plateac 115 lei pe saptamana.

Imi doresc sa inchid cumva toate creditele, de la Credius am primit deja plic cu somatie de executare silita, eu am doar apartamentul pe numele meu dar nu in totalitate, tatal meu are drept de uzufruct, se poate pune sechestru pe apartament de la o suma asa mica?

Si cum ar trebuie sa procedez sa rezolv situatiile mele cu toate creditele? Multumesc frumos!

Postat in data: 01 mart., 2022

Cum fac o reclamatie la icredit ifn?
icredit biroul de credit reclamatie

Vreau sa fac o reclamatie la Credius IFN, cum trebuie sa o fac si unde trebuie sa o trimit? In cat timp trebuie sa primesc raspuns si ce fac daca nu se rezolva problema?

Postat in data: 13 feb., 2022

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de Credius si Icredit, care n-au vrut sa-mi amane ratele la credite?
icredit biroul de credit reclamatie

Buna ziua! Am avut împrumuturi la Credius și la Icredit. Cel de la Credius a fost achitat integral și anticipat iar cel de la Icredit in totalitate cu dobânzile și penalitatile aferente.

Menționez ca la ambele împrumuturi am avut și întârzieri de plata, astfel fiind raportata la Biroul de credit. Țin sa mentionez ca pe durata desfășurării creditelor am fost sunată de operatorii ambelor IFN -URI și am solicitat amânarea plăților telefonic având in vedere situația pandemică și incapacitate mea de plata.

Am trimis pe adresele de e-mail al ambelor IFN-URI solicitări ptr radierea datelor negative din biroul de credit însă, mi s-a adus la cunoștința ca in termeni legali nu se poate, fiind înștiințată prin sms-uri cu privire la Restanțele de plata.

Mentionez ca in momentul in care vorbeam cu operatorii ambelor IFN-uri și solicitam amânarea plăților ptr a nu fi raportata Biroului de credit mi se spunea ca nu este nici o problema, pentru ca in momentul in care creditele vor fi achitate vor șterge datele negative.

Ce pot sa fac pentru a nu mai apărea cu istoric negativ? Va multumesc!

Postat in data: 13 feb., 2022

iCredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi le-am cerut sa-mi amane rata. Ce pot sa fac?

Am cerut consilierului iCredit amanarea ratelor, pentru ca am intrat in somaj tehnic si nu mai puteam plati rata, mi-a spus ca nu e nicio problema, insa ulterior am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit.

Am apelat la o firma pentru stergerea din Biroul de credit care n-au facut nimic, dar mi-au cerut sa le platesc 2.500 de lei sau macar jumatate din suma. Ce ma sfatuiti sa fac?

Postat in data: 16 oct., 2020

ICredit m-a raportat la Biroul de Credit, desi i-am anuntat ca am o problema si nu pot plati la timp. E legal?

Am avut un credit la ICredit de 1.500 de lei, pentru care am fost raportata la Biroul de Credit, desi l-am achitat. Problema a fost ca a trebuit sa plec in alta tara, i-am anunta ca s-ar putea sa nu pot plati de acolo, iar ei mi-au spus ca nu e nicio problema, sa fac o plata partiala, de 500 de lei, dupa care restul datoriei sa o platesc cand ma intorc. Asa am si facut, pentru ca in strainatate nu am avut acces la aplicatia de mobile banking a BRD, pentru ca nu a functionat reteaua Telekom, si nu am putut plati rata, am platit restul datoriei cand m-am intors, insa intre timp am fost raportata la Biroul de Credit pentru intarzieri. E legal ce a facut ICredit? Ce as putea face? Eu le-am trimis cereri sa ma stearga din Biroul de Credit, dar nu au vrut. Multumesc pentru ajutor.

Postat in data: 22 iun., 2020