Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?

credius credit reclamatie

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Credius va executa silit prin poprirea salariului pentru o suma foarte mare, de 50.000 de lei, adica de 7 ori mai mult decat creditul luat in 2019, de 7.000 de lei.

Cum s-a ajuns la aceasta suma atat de mare? este intrebarea pe care o puneti si dumneavoastra, la care puteti afla raspuns doar de la Credius.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la Credius o reclamatie in care sa solicitati explicatii pentru valoarea foarte ridicata a datoriei si cum a fost calculata.

Pana cand primiti raspuns de la Credius, pot doar sa va informez cu privire la prevederile legale privind aplicarea dobanzilor penalizatoare in cazul restantelor la credite, pentru ca prespun ca din cauza acestora s-a ajuns la o datorie atat de mare.

Astfel, conform OUG 50/2010 privind contractele de credit, dobanda penalizatoare poate fi cu cel mult 3 puncte mai mare decat dobanda creditului, iar dupa declararea scadentei anticipate a creditului, dobanda penalizatoare poate fi de maxim 2 puncte procentuale peste dobanda creditului.

Iar pe parcursul executarii silite prin poprire, este interzis de lege sa se perceapa dobanzi si penalitati.

Atentie! Dobanzile penalizatoare nu pot fi mai mari decat valoarea restantelor la credite, conform legii.

De exemplu, daca dumneavoastra ati avut o restanta de 5.000 de lei la creditul in valoare de 7.000 de lei, dobanzile penalizatoare nu pot fi mai mari de 5.000 de lei, ceea ce inseamna ca datoria totala nu poate depasi 10.000 de lei. Insa de aici pana la 50.000 de lei e o diferenta foarte mare.

De aceea trebuie sa faceti la Credius o reclamatie cu privire la modul de calcul al datoriei mari pentru care sunteti executata silit.

Iata prevederile privind dobanzile penalizatoare din Ordonanta de Urgenta a Guvernului (OUG) nr. 50 din 2010 privind contractele de credit oferite consumatorilor:

• Rata dobânzii penalizatoare se calculează pe bază de procent fix ce nu poate fi mai mare de trei puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii curente și se aplică la principalul restant.
  • După declararea scadenței anticipate, se poate percepe doar o dobândă penalizatoare, calculată pe bază de procent fix și care ce nu poate fi mai mare de două puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii prevăzute în contract.
  • În toate cazurile, cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant.
  • Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor și a dobânzilor penalizatoare.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la Credius, pentru a va ajuta sa rezolvat problema executarii silite.

4 + = 7