dobanzi credite

credius-reclamatie
Cat este dobanda la un credit Credius?

Sunt interesat de un credit si am vazut ca la Credis rata e cam mare. E din cauza dobanzii mari?

Raiffeisen nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa (Noua Casa). Este legal?

Am un credit Prima Casă la Raiffeisen semnat pe 10.05.2019. Am solicitat Băncii schimbarea ROBOR cu IRCC la calculul dobânzii conform OUG 19/2019 și restituirea diferenței dintre dobânda calculată cu ROBOR și cea calculată cu IRCC. Banca mi-a răspuns că OUG 19 nu se referă la programul Prima Casă, ci HG 343/2019. Este legal?

Cat dureaza la ING aprobarea cererii pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC?

Buna ziua, pe 27 iulie am depus la ING cerere pentru schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC si ni s-a comunicat ca dureaza 30 zile, azi am sunat ca au trecut cele 30 zile si au zis ca dureaza 60 zile. Isi bat joc de noi?

Sora mea intr-o saptamana a semnat aditionalul de schimbare, a depus odata cu noi, doar ca alta banca. Fondul de garantare raspunde preferential? La unii in 2 zile si la altii in 60? Este normal ce se intampla?

cost amanare credit
Este normal sa creasca atat de mult soldul final al creditului, dupa amanarea ratelor? [citeste tot]
credius contact
Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Raiffeisen nu mi-a raspuns la cererea de trecere de la ROBOR la IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua, in data de 16 iunie am facut cererea de trecere de la Robor la IRCC si pana in acest moment nu am primit raspuns de la Raiffaisen Bank.Cat sa mai astept?Am luat legatura cu CSALB (Centrul de Soluționare Amiabila a Litigiilor Bancare) dar mi-au spus ca nu ma pot ajuta decat daca raspunsul bancii este negativ.Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc.

credit-europe-bank-reclamatie
Credit Europe Bank nu vrea sa-mi schimbe dobanda ROBOR in IRCC sau fixa. Ce pot sa fac?

Am un credit ipotecar la credit europe bank si am solicitat sa-mi
schimbe domanda in fixa sau ircc fiind robor nu vreau cei de facut???

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit pentru casa in lei

La care banci gasesc cele mai mici dobanzi pentru un credit ipotecar?

BCR Stergere Biroul de credit
BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

UniCredit Bank reclamatie poprire
Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

credius reclamatie credit online
Credius m-a inselat: trebuie sa dau inapoi de 4 ori mai multi bani decat am imprumutat. Ce pot sa fac?

„Am probleme cu cei de la Credius

Eu le-am reclamat următoarele … am o problemă în legătură cu un contract la dumneavoastră și mă simt înșelat deoarece nu am fost informat adecvat cu privire la perioada de rambursare și la costurile foarte mari ale creditului.

am fost informat în legătură cu aprobarea creditului și cu valoarea ratei lunare în valoare de 248 lei.

menționez că nu am semnat nici eu ca împrumutat nici creditorul nefiind nici ștampilat de către unitatea dumneavoastră am ridica produsul și contractul personal nu online perioadă a fost făcută pe 60 de luni cu o rată fixă de248 lei pe lună ajungând să dau înapoi suma de 14907 este exagerat de mare adică de patru ori mai mult.

mai am încă un încă un contract la dumneavoastră cu numărul care mi se pare cat decât mai agreabil cu o rată de 166 pe o perioadă de 17 luni în graficul de rambursare da creditul a fost aprobat pe doișpe luni ceea ce așa apare și online. Deci nici acolo nu e o situație prea favorabilă din cauza acestui prin contract a mers pe încredere și nu am citit nimic nu credeam că voi depăși 24 de luni.

de curând am avut probleme de sănătate sunt diagnosticat cu lombosciatica am întrerupt locul de muncă o lună deoarece mi s-a recomandat repaus total acum sunt angajat cu doar două ore din cauza problemelor de sănătate am și trei persoane în întreținere nu prea am cum să-mi plătesc aceste rate enorme am început dificultăți de achitarea ratelor dar întârziere mai mici aproximativ între 10:20 de zile sunt sunat încontinuu sunt hărțuită de către operatorii dumneavoastră dumneavoastră primesc mesaje că voi fi raportate la biroul de credit mi se reamintește să-mi țin promisiunea etc

am vorbit cu un operator mi-a propus modificare dată scadentă dar nu am fost de acord deoarece mi s-a spus că îmi va crește și valoarea ratei după câteva zile mă uit online și mă trezesc cu data modifica Dar și cu majorarea arată aproximativ 75 RON pentru ambele contracte

am observat încă o surpriză pe luna a cincea că am restanță penalizări și rată curentă suma de 910 din câte știu valoarea penalităților nu poate depăși valoarea creditului acestea sunt niște clauze abuzive și penalități excesive vă rog să găsiți lumea asta soluție și vă cer sprijin amiabil deoarece nu doresc recuperarea prin măsuri judiciare am nevoie de renegociere a contractului. Acesta a fost răspunsul lor.

Ma hărțuiesc încontinuu cu apeluri, sa imi tin promisiunea de a achita la data x , imi spun ca trimit oameni la domiciliu . Am cerut amânare rata ptr 2-3 luni răspunsul a fost ca ei nu fac amânări ,restructurări , refinanțări in aceasta perioada.”

Se poate face conversia indicelui ROBOR in IRCC la creditul ING?

„Buna Ziua,

Am facut o cerere la ING, mentionand legea si motivele pentru care doresc aceasta schimbare. Dupa mai multe emailuri schimbate
raspunsul a fost acelasi cu copy paste cum s-ar spune, generic, in care ma nu imi ofera decat refinantare. In ultimul email chiar am cerut sa mi se raspunda ferm cu ” se aproba/ nu se aproba” plus motiv, cererea mea. Acest raspuns ferm care l-am cerut nu a fost prezentat.
De mentionat:
– cand am discutat la telefon despre acest subiect cu reprezentatul ING mi s-a sugerat sa nu vin la sediu si sa o depun online;
– in emailul formulat pentru aceasta cerere am atasat si cererea in format PDF semnata, cu data la care am cerut-o;

Care ar fii urmatorii pasi in solutionarea acestei cereri?”

Proiectul de lege privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
credit ing robor ircc
Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

IRCC si ROBOR evolutie
Ce este mai bine: schimbarea ROBOR cu IRCC sau refinantarea creditului cu dobanda fixa?

„Este o solutie buna trecerea de la ROBOR la IRCC in condtiile in care IRCC-ul are o altă perioadă de ajustare și este o medie ponderată care în trei luni de zile ajunge foarte aproape de media ROBOR-ului de la perioada la care ne raportăm? Oare solutia cea mai buna nu ar fi refinantarea cu dobanda fixa?”

Executorul mi-a spus ca mai am de platit 83.000 de lei la un credit de 8.000 de lei de la un IFN. E normal? Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,am un contract de împrumut din 2016 , suma împrumutată a fost de 8000 RON la un IFN sa plătit o parte , iar in luna Iulie 2021 am primit o executare silită in valoare de 17,593 , de anul trecut mi se oprește 1/3 din salariu lunar . Am cerut de la executor sa mi se spună cât mai am de achitat ! Am primit ieri răspuns și mi se spune ca trebuie sa mai plătesc 83,286😱.Este normal ? Va rog sa îmi Spune-ți unde as putea apela sa fac o reclamație ! 🙏”

hora credit reclamatie
Hora Credit nu vrea sa-mi inchida linia de credit, daca nu platesc dobanda. E legal?

„Bună ziua. Am o întrebare. Ieri, duminica seara, am făcut o solicitare la Hora Credit pentru un împrumut de 300 RON. M-am trezit cu o linie de credit aprobata de 2000 de lei.

Astăzi am sunat la ei sa o închid – nu aveam nevoie de linie de credit și mi-au spus ca o pot închide dacă plătesc dobânda 80 de Ron – bani în plus fata de cei 2000 de Ron.

A se menționa ca banii respectivi nici nu au intrat măcar încă în contul meu și de pe o zi pe alta am de returnat 80 de Ron în plus ca să închid linia. E legal??”

alpha bank credit reclamatie
Alpha Bank nu vrea sa-mi schimbe ROBOR cu IRCC la creditul Prima Casa! Ce sa fac?

„Am depus cerere scrisa la Alpha Bank „exact cum este cu legea OUG 19/2019” pt schimbare Robor in Ircc…

Dupa 3 sapt am primit telefon ca nu se poate ca este „Credit Prima Casa”…dar exista o varianta cu refinantare interna.

— Am intrebat ce acte am nevoie pt aceasta si mi-a zis „buletin si actele casei”…
— Am ajuns acolo si mi-a zis – „Nu ..tot dosarul va fii de la zero”

Nu inteleg de ce la alta banci se poate cu o cerere si un act aditional.
Eu daca doream totul de la zero = schimbam banca…

Ce sa fac?… Va multumesc”

credius credit reclamatie
Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

Exista un model de cerere pentru trecerea de la ROBOR la IRCC ?

Exista un model de cerere pentru trecerea de la ROBOR la IRCC?