Ferratum

regulament bnr grad indatorare credit
Cum pot sa scap de creditele de la IFN-uri obtinute cu grad de indatorare mai mare decat limita legala?

Am un credit de nevoie personale la ing , unde incasez si salariu cu o rata
de 1700 ron = fix 40% rata de indatoare, iar de aici incepe ,,chinul” dupa

4. Imprumut smilecredit 800 ron, aici mi au pus proprire pe contul ing 1500
ron si l am platit.
5. Imprumut icredit 3000
6. Imrumut viacconto 2000
7. Un card avantaj mai vechi cu o descoperire de 3200 ron.
Si cred ca mai sunt 2 ifn uri, dar nu le mai tin mite ca nu m-au contactat.

Binenteles, ca orice roman bine informat si ,,disperat” am solicitat aceste
credite in interval-ul mai-iulie 2022 deoarece am avut o nevoie acuta de o
suma de bani, iar acum sunt in incapacitate de plata , firmele ma ameninta
cu executari silite , dobanzi mari, sunt raportat de toate cnf mail uri la
biroul de credit.

Intrebarea mea este: am vazut o discutie pe site-ul specificat mai sus unde
scria ca aceste ifn-uri nu aveau voie cnf legii sa-mi acorde imprumuturile
, tinand cont ca deja aveam 40% grad de indatorare. Recunosc , fata de cei
care au scris pe site, eu le multumesc ca am primit bani cand aveam cea mai
mare nevoie, dar acum chiar nu am cum sa le platesc, gradul este de peste
100% din venit. Ma puteti ajuta cu un template standard pentru a le trimite
via email? Imi doresc ca scap de acestr credite chiar daca voi ramane la
biroul de credit ca rau platnic.
Mentionez ca la creditul de nevoi personale sunt cu plata la zi, cel de la
Ing, iar pana in mai 2022 se poate verifica nu am intarziat niciodata.

Astept raspunsul Dumneavoastra.

Multumesc.

Am luat 13 credite de la IFN-uri, iar acum nu le mai pot plati! Ce pot sa fac?

Am luat niste credite IFN, mai exact 6 linii de credit si 7 credite de consum, total 13, toate acestea in decurs de 2 luni, toate nebancare.

Am inceput cu 2 linii de credit, avand nevoie de bani, spunand da folosesc doar una, si cand am nevoie sa platesc dobanda, retrag din cealalta sa completez, si apoi invers. M-am folosit de amandoua la un moment dat, apoi am luat alt credit sa pot plati dobanzile la primele 2..si asa a mers mai departe, pana am ajuns la 13 credite nebancare, suma a creditelor fiind in jur de 20.000 lei fara dobanda. Asta inseamna undeva la 5.000 lei pe luna doar dobanda. Am ajuns sa nu mai pot plati, avans salar net de 3000 lei, alt venit nu am.

Un lucru ciudat, ce nu inteleg, este ca in 2 luni mi s-au acordat credite din 13 locuri diferite in valoare intre 1000 si 2000 Lei, eu avand un salar doar de 3000 net si contract de munca pe perioada determinata pana in 31 decembrie 2022, toate acestea figureaza la anaf, unde am fost verificat de toate institutiile IFN, avand si un credit restant, neplatit de 5 ani la BRD.

Intrebarea me este, cum este posibil asa ceva? Tu ca firma, acorzi niste credite, la niste persoane care nu-s eligibile pentru plata, tu stii asta 100% dupa analiza si verificarea clientului la anaf. Okay, e firma ta, politicata, banii tai, riscul tau, inteleg. Dar de ce ai face asta, cand stii ca clientil n-o sa poate sa plateasca nici banii datorati nici macar dobanda. Toate 13, la fel. Cred ca doar 3 institutii m-ai respins.

Este legal asa ceva? Va intreb, ca am primit un mesaj ciudat de la Ferratun, citez:

„Ferratum: Cerere de credit respinsa! Obligatiile financiare pe care le aveti cu alte credite, in raport cu venitul net, depasesc nivelul legal admis.”

Deci exista o lege care poate limita acordarea creditelor in raport cu venitul net? Eu nu aveam voie sa primesc nici macar 2-3, nu 13.

Aici asa avea nevoie de ajutorul dumneavoastea, daca aveti vreo solutie, propunere, sfat, orice e binevenit, pentru ca, sincer, sunt la pamant cu psihicul. Am facut eu prostia asta, da, dar acum am mare nevoie de ajutor!

Avand problemele astea financiare, nu imi permit un avocat. Daca considerati ca ma puteti ajuta, astept raspunsul Dumneavoastra.

Ce solutie ar fi sa achit restantele la IFN-uri?

Buna seara .am niste IFN ne achitate si ceva restanțe. ce solutie ar
putea fi sa le pot achita.va mulțumesc.

ferratum reclamatie asistenta clienti
Nu pot lua legatura cu Ferratum, pentru un desfasurator de rate. Ce trebuie sa fac?

„Bună ziua a-și dori sa ma lămuriți și pe mine.
Ori care IFN AR TREBUI SA AIBĂ UN NR DE CONTACT.
DE CE NOI CEI CARE SUNTEM CLIENȚI FIDEL NU PUTEM LUA LEGĂTURA CU FERRATUM.
DE CÂTE ORI SUNI LA EI RĂSPUNDE ROBOTUL ȘI TE TINE O ORA LA TELEFON ȘI VB ROBOTUL ÎNTR-UNA ȘI NU AI ACCEPT LA UN REPREZENTAT
CINEVA TREBUIE SA LĂMUREASCĂ ȘI ACEASTĂ PROBLEMĂ.
LE SCRI PE WUTAP CA DOREȘTI UN DESFĂȘURĂTOR DE RATE ȘI NICI AICEA NU SUNTEM LUAȚI ÎN SEAMA.
CINE NE LĂMUREȘTE CU ACESTE PROBLEME????”

ferratum credit imprumut reclamatie
Am facut credite la 7 IFN-uri, cu grad de indatorare peste 40%, si nu mai pot plati. Ce pot sa fac?

Bună ziua! Am făcut credit la IFN având gradul de îndatorare de peste 40% după care am tot făcut credit la mai multe ifnuri pentru a plăti doar dobânzile pentru a nu fi înscris în biroul de credit în speranța de a face o refinanțare la banca unde am salariul cu un girant pentru a achita toate ifnurile 7 la număr in valoare totala aproximativ 15000 lei, între timp am ajuns în imposibilitate de plata și am fost raportat la biroul de credit de către Feratum și urmează și celelalte 6 IFN sa ma raporteze.

Ce pot sa fac va rog sa ma ajutați cu ce as putea face în aceasta situație. Nu mai știu ce sa fac suna telefonul continuu(Feratum a apelat după 45 zile de întârziere la kredyt incaso, acum ma suna și ei) nici nu le mai
răspund pentru ca ei ma pun sa fac promisiune când achit ratele și nu am ce răspuns sa le dau.

Ocean credit după 14 zile de neplata ma amenință că trece la executare silita, ca suna la locul de munca.
Va rog sa ma îndrumați ce sa fac în situația de fata.

ferratum credit
Cum rambursez creditul Ferratum la bancomatul BCR?

La bancă BCR nu am putut ambursa creditul ca apărea ma multe destinații ferratum și s-a cerut și codul pe care nu-l
cunoșteam.
Adresa exactă a băncii unde am de rambursat creditul nr. contract, cod.

ferratum contract credit
Ferratum refuza sa imi trimita contractul de credit. Ce pot sa fac?

In ultima saptamana am tot trimis e-mail-uri in care cer sa mi se trimita contractul de credit la care am platit cateva luni, dupa nu am mai putut plati si l-au cesionat. Acum am nevoie de contractul de credit ca sa ma judec cu firma de recuperari si se pare ca Ferratum tot refuza sa imi trimita. Cand am contractat acest credit nu lam primit nimic pe e-mail. Ce pot sa fac?

ferratum reclamatie
Daca am o problema cu Ferratum, cum ii pot contacta?

Daca ai o problema cu acest fost IFN cum îi poți contacta? Doar prin email și cu răspuns într-o săptămână?

Cat de mult creste rata la un credit Prima Casa, dupa amanarea ratelor la credite, conform OUG 37/2020 [citeste tot]
amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori

Intrebari si raspunsuri utile despre OUG 37/2020 privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
credite-online-ifn-dobanzi

Masurile BNR impotriva IFN-urilor care acorda credite online au avut efecte inverse decat cele preconizate: dobanzile au crescut, in loc sa scada, iar concurenta a slabit [citeste tot]