restante credit

credius reclamatie credit online
Credius m-a inselat: trebuie sa dau inapoi de 4 ori mai multi bani decat am imprumutat. Ce pot sa fac?

„Am probleme cu cei de la Credius

Eu le-am reclamat următoarele … am o problemă în legătură cu un contract la dumneavoastră și mă simt înșelat deoarece nu am fost informat adecvat cu privire la perioada de rambursare și la costurile foarte mari ale creditului.

am fost informat în legătură cu aprobarea creditului și cu valoarea ratei lunare în valoare de 248 lei.

menționez că nu am semnat nici eu ca împrumutat nici creditorul nefiind nici ștampilat de către unitatea dumneavoastră am ridica produsul și contractul personal nu online perioadă a fost făcută pe 60 de luni cu o rată fixă de248 lei pe lună ajungând să dau înapoi suma de 14907 este exagerat de mare adică de patru ori mai mult.

mai am încă un încă un contract la dumneavoastră cu numărul care mi se pare cat decât mai agreabil cu o rată de 166 pe o perioadă de 17 luni în graficul de rambursare da creditul a fost aprobat pe doișpe luni ceea ce așa apare și online. Deci nici acolo nu e o situație prea favorabilă din cauza acestui prin contract a mers pe încredere și nu am citit nimic nu credeam că voi depăși 24 de luni.

de curând am avut probleme de sănătate sunt diagnosticat cu lombosciatica am întrerupt locul de muncă o lună deoarece mi s-a recomandat repaus total acum sunt angajat cu doar două ore din cauza problemelor de sănătate am și trei persoane în întreținere nu prea am cum să-mi plătesc aceste rate enorme am început dificultăți de achitarea ratelor dar întârziere mai mici aproximativ între 10:20 de zile sunt sunat încontinuu sunt hărțuită de către operatorii dumneavoastră dumneavoastră primesc mesaje că voi fi raportate la biroul de credit mi se reamintește să-mi țin promisiunea etc

am vorbit cu un operator mi-a propus modificare dată scadentă dar nu am fost de acord deoarece mi s-a spus că îmi va crește și valoarea ratei după câteva zile mă uit online și mă trezesc cu data modifica Dar și cu majorarea arată aproximativ 75 RON pentru ambele contracte

am observat încă o surpriză pe luna a cincea că am restanță penalizări și rată curentă suma de 910 din câte știu valoarea penalităților nu poate depăși valoarea creditului acestea sunt niște clauze abuzive și penalități excesive vă rog să găsiți lumea asta soluție și vă cer sprijin amiabil deoarece nu doresc recuperarea prin măsuri judiciare am nevoie de renegociere a contractului. Acesta a fost răspunsul lor.

Ma hărțuiesc încontinuu cu apeluri, sa imi tin promisiunea de a achita la data x , imi spun ca trimit oameni la domiciliu . Am cerut amânare rata ptr 2-3 luni răspunsul a fost ca ei nu fac amânări ,restructurări , refinanțări in aceasta perioada.”

Proiectul de lege privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
credius credit reclamatie
Credius si Integral Collection nu mi-au raspuns la reclamatie. Ce pot sa fac?

„Bună ziua, am facut reclamatie la credius, si le am trimis notificare de concediere, au spus ca nu ma pot ajuta, cu nimic, din contra au spus ca nu i intimidez cu reclamatia. Am trimis si la Integral collection la fel mi au spus daca nu achit in 48 de ore vine nu stiu ce inspector.”

bcr reclamatie
Kruk m-a instiintat sa platesc integral creditul la BCR. Ce pot sa fac?

„Buna ziua .
Am primit instiintare de la kruk sa platesc suma integral a a unui credit pe care il am cu bcr.
Problema este ca bcr ul nu ma instiintat dr plata .”

Banca are dreptul sa-mi ia tot salariul din cont, daca am avut intarzieri la descoperirea de salariu?

„Buna ziua,am luat o descoperire de salariu,și am avut întârzieri ,iar creditul s-a terminat pe la sfârșitul lunii aprilie ,anul acesta.Au dreptul să îmi ia tot salariul din cont și alocația copiilor?….Am discutat cu un angajat al băncii și au zis că au dreptul să îmi ia tot salariul,iar daca fac restructurare la credit și să plătesc în rate ,inseamana că nu mai pot lua credit niciodată.Este adevărat ceea ce a spus acel angajat.Va rog daca mă.puteti ajuta cu o soluție .Va mulțumesc.”

credius credit reclamatie
Credius imi opreste 50.000 de lei pentru un credit de 7.000 de lei. Este legal?

Am luat în 2019 un credit de 7000 lei de la un IFN (credius) și acum am 50000 de lei mi sa oprit și de la locul de serviciu 6 luni .
Nu înțeleg de de asa mult

biroul-de-credit-inregistrare-cont
Cum pot sa stiu daca mai apar in baza de date la Biroul de Credit?

Buna ziua ,
As dori sa stiu daca mai apar in baza de date ? Am avut un credit si
am intarziat cu plata . Multumesc

Stergere Biroul de Credit
Cat timp trebuie sa treaca sa nu mai fiu trecuta ca neplatitor pe lista neagra la banci?

Buna ziua cât timp trebe sa treacă sa numai fiu trecută ca și neplătitor ?

integral-collection-credius
Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

TBI Bank reclamatie stergere Biroul de Credit
Cu ce drept legal TBI Bank nu vrea sa-mi stearga datele personale din Biroul de Credit?

Bună zioa am un credit din 2018 de 6.000 mii lei adică 60 milioane nu am putut ține ratele TBI BANK mau raportat la birou de credit după care au raportat cu G ÎNCHIDERE CONT DST LA COLECTARE am ajuns la oprire pe salariu ok în acest moment TBI BANK NUMAI ARE DREPTUL ASUPRA DOSARULUI SI A CREANTEI ODATA DAT CATRE CONCESIUNE DE RECUPERARE AM SOLICITAT ȘTERGEREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL DIN BIROUL DE CREDIT OK
ÎNTREBAREA MEA IESTE.
CU CE DREPT LEGAL ÎMI TIN DATELE CU CARACTER PERSONAL ÎN SISTEMUL IFN NON BANCAR SI DECE NUMILE STERGE ASTEPT RĂSPUNS URGENT

hora credit ifn
Hora Credit nu vrea sa ma scoata din Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Bună seara, am avut un credit la Hora Credit, l-am achitat dar nu vor sa scoată din biroul de credit. Nu am fost notificat în scris că mă vor baga în biroul de credit în termenul de 15 zile conform legii, nu vor să ne înțelegem pe cale amiabila, doresc sa accesez o finanțare pe firma pentru a ne putea dezvolta dar nu putem până nu scăpăm de aceasta problema.

Am trei credite la ICredit, Hora Credit si Credius, dar nu le mai pot plati. Ce pot sa fac?

Buna ziua! Am trei credite diferite, unul unde trebuie sa achit 2600 de lei la Icredit, unul de 2500 de lei la Credius si unul de 800 de lei la Horacredit, de la Icredit am primit prima oara 9 milioane dupa am facut refinantare am primit iar 9 milioane, de la credius am primit 1400 si trebuie sa dau inapoi 2500 si de la hora am luat 700 de lei si daca vreau sa inchid creditul e 815 lei.

O vreme am achitat ratele in regula la toate creditele dar nu mai tin pasul, nu mai am loc de munca si nu mai pot sa platesc , mai ales ca la Icredit trebuie sa plateac 115 lei pe saptamana.

Imi doresc sa inchid cumva toate creditele, de la Credius am primit deja plic cu somatie de executare silita, eu am doar apartamentul pe numele meu dar nu in totalitate, tatal meu are drept de uzufruct, se poate pune sechestru pe apartament de la o suma asa mica?

Si cum ar trebuie sa procedez sa rezolv situatiile mele cu toate creditele? Multumesc frumos!

Ce se intampla daca nu mai pot sa platesc ratele la credite?

Bună ziua , am 2 credite , unul la Raiffeisen valoare încă vreo 30000 unul Tbi valoare încă 17500 . Întrebarea este , până acum nu sunt restant dar am rămas fără servici , nu am nimic pe numele meu . Ce se întâmplă dacă nu mai plătesc ratele , mulțumesc.

Te poate executa silit banca sau ifn-ul, daca am restante 2 luni?

Te poate executa silit daca am restante 2 luni si eu fac dovada platii lunar pana ajung la zi cu plata?

garanti bbva dobanda penalizatoare
Cata dobanda penalizatoare pentru restantele la credit poate percepe banca?

Bună ziua. Curând am primit o înștiințare prin care an de achitat un debit restant în valoare de 5100 lei pentru 157 zile de
întârziere la un credit luat în decembrie 2017. Mai exact 5 luni de întârziere deoarece am rămas în urmă cu 5 rate. Au intervenit cheltuieli neprevăzute și nu am mai putut plăti ratele la timp.

Rata este de 330 lei lunar După calculele mele 330 x 5 luni întârziere ar trebui să am un debit restant în valoare de 1650
lei. Întrebarea mea este de ce mi se cere să achit suma de 5100 lei în loc de 1650 lei ? Mi se pare enorm de mult.

Câtă dobândă pentru întârziere se poate percepe și ce pot face în acest caz? Pentru că nu am posibilitatea să plătesc cât mi s-a cerut. Urmează să fie declarat scadent anticipat.

Banca poate vinde apartamentul cu credit Prima Casa, daca am restante?

Buna ziua, am un credit la ING pe care am ramas in urma cu 4 rate si la reziliat, am un apartament luat prin prima casa , poate sa il pună in vânzare daca nu ma inteleg cu ei cumva? multumesc

biroul-de-credit-inregistrare-cont
Cum pot afla unde am datoria de rau platnic, la ce banca?

Buna seara, cum asa putea afla datoria de o suta saptzeci de zile rău platnic? am vrut sa scot bani din banca si apar cu aceasta intirziere, nu mai imi amintesc, dacă se poate să imi aratati problema. multumesc

ferratum reclamatie
Daca am o problema cu Ferratum, cum ii pot contacta?

Daca ai o problema cu acest fost IFN cum îi poți contacta? Doar prin email și cu răspuns într-o săptămână?

amanare-rate-credite-banci--ifn-car-recuperatori

Intrebari si raspunsuri utile despre OUG 37/2020 privind amanarea ratelor la credite [citeste tot]
Stergere Biroul de Credit

Bancile si IFN-urile ar trebui sa-i stearga din Biroul de Credit pe clientii de buna credinta pe care nu i-au ajutat sa evite restantele la credite [citeste tot]