Etichete: raspuns

Care este termenul legal de raspuns de la biroul judecatoresc?

„Buna ziua!
Am facut o solicitare catre biroul judecatoresc prin care doresc aflarea debitului restant,achitarea acestuia si inchiderea dosarului,atat telefonic cat si prin email.Nu primesc nici un raspuns.
Va rog termenul legal care este sa imi raspunda?
Mulțumesc!”

Postat in data: 08 aug., 2023

BT nu mi-a raspuns la cererea de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am credit prima casa de la BT si am depus cerere de schimbare a indicelui ROBOR in IRCC in 09 August 2022. Inca nu am primit nici un raspuns. Intre timp am fost programata la ei sa cer lamuriri si mi-au comunicat ca cererea mea este in procesare, ca a fost inregistrata in „centrala” in data de 20 August, sambata si vor trimite email sa urgenteze procedura. Ce ma sfatuiti sa fac?

Scadenta ratei este in 15 ale lunii si ieri am primit mesaj ca rata s-a marit din nou . Nu doresc sa paltesc atat de mult. Din decembrie anul trecut rata a crescut cu 500 lei. Multumesc anticipat.

Postat in data: 12 oct., 2022

Ce fac daca nu am primit raspuns la cererea de amanare a ratelor la credit?

Buna ziua. La mijlocul lunii august am depus o cerere intr-o agentie
BRD din Brasov pentru amanarea ratei, insa inca nu am primit raspuns
de la acestia. Am sunat in mai multe randuri la BRD (nr de telefon de
call center, insa mi s-a transmis ca acestia nu pot oferi informatii
legate de acest subiect). De la agentie mi-au spus ca inca nu au
raspuns. In plus, nici prin posta nu am primit vreun plic de la
acestia. Problema este ca se apropie data scadenta pentru rata din
septembrie si am nevoie sa stiu daca va fi nevoie sa o achit sau nu.
Cunoasteti in cat timp se primesc raspunsurile privind aprobarea
amanarii platii ratelor (cf OUG aprobat in iulie 2022) sau la ce numar
de telefon ar trebui sa mai sun? Multumesc anticipat.

Postat in data: 15 sept., 2022

Unicredit nu mi-a răspuns la cererea de migrare de la ROBOR la IRCC! Ce pot sa fac?
UniCredit Bank reclamatie poprire

„Buna ziua. In data de 12 mai 2022, am facut o cerere Bancii UNICREDIT (unde am un credit ipotecar) pentru a migra de la Robor la IRCC. Din pacate,dupa o luna jumatate nu am primit niciun raspuns, dar intre timp ratele cresc exagerat de mult datorita Robor la 3 luni (ultima crestere este de 480 lei!! ). Mentionez ca la intrebari adresate conducatorului sucursalei unde sunt „arondat” raspunsul este unul foarte simplu, dar incredibil in acelasi timp: „nu am primit inca aprobarea de la Bucuresti”.

Puteti sa imi spuneti daca exista un termen in care Banca este obligata sa raspunda unei asemenea cereri si daca exista un astfel de termen, ce as putea sa fac?”

Postat in data: 01 iul., 2022

Credius si Integral Collection nu mi-au raspuns la reclamatie. Ce pot sa fac?
credius credit reclamatie

„Bună ziua, am facut reclamatie la credius, si le am trimis notificare de concediere, au spus ca nu ma pot ajuta, cu nimic, din contra au spus ca nu i intimidez cu reclamatia. Am trimis si la Integral collection la fel mi au spus daca nu achit in 48 de ore vine nu stiu ce inspector.”

Postat in data: 19 iun., 2022

Clientii ING, care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
credit ing robor ircc

„Am depus cerere la ING inca din aprilie (recomandarea lor a fost refinantare-pe care am declinat-o), am revenit in luna mai cu alta cerere, am sunat de 3 ori in Call Center si au acelasi raspuns politicos ca nu au inca norme si ne anunta ei.
Clientii ING care au solicitat trecerea la IRCC prin act aditional, au primit vreun raspuns favorabil?
Multumesc anticipat,”

Postat in data: 16 iun., 2022

Cum procedez daca nu am primit raspuns la cererea de amanare a ratei, iar banca mi-a blocat cardul?

Am nevoie de un raspuns la o intrebare: din data de 1 aprilie sunt in somaj la nivel de unitate, lucrez ca camerista in hotel. Pe data de 3 aprilie am depus solicitare de amanarea ratelor, deoarece am un credit de nevoi personale si data scadenta este pe data de 6. Solicitarea a fost depusa direct la banca.

Pana in data de 21 aprilie nu am primit niciun raspuns asa ca am scos un formular dupa internet si am facut alta solicitare tot la banca unde am atasat si o adeverinta de la servici precum sunt in somaj.

Mentionez ca la data scadenta pe 6 aprilie nu am platit rata, dar am primit sms si am fost sunata de la banca. Am spus situatia dar niciun rezultat, dupa cara mi s-a blocat si cardul de salariu si mi s-a zis ca am si pe fiecare zi penalitati pe fiecare zi de intarziere si raspunsul la solicitare il primesc in 30 de zile nu in 15 cum stiam.

Pe data de 6 mai rata trebuie achitata iar intrebarea mea este: se poate retrage rata din banii de somaj, cand ii primesc? Sau cum sa procedez in cazul ca mai e putin si am o luna de zile de cand am depus prima solicitare? Va multumesc cu respect

Postat in data: 26 apr., 2020

De cand se amana rata la credit, daca am trimis cererea, dar n-am primit raspuns?

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este procedura de amanare a ratelor la credit? Am completat formularul de amanare a ratelor la BCR, am primit mesaj ca a fost receptionata cu succes si voi fi contacta in termen de maxim 15 zile. Insa eu am scadenta la rata maine si inca n-am primit raspuns de la banca. Intrebarea mea e: maine trebuie sa platesc rata sau se amana de maine? De cand se aplica amanarea ratei? Pentru ca n-as vrea sa fiu inregistrata ca rau-platnic si sa fiu raportata la Biroul de Credit. Multumesc

Postat in data: 14 apr., 2020

Ce fac daca nu am primit raspuns la cererea pentru amanarea ratei?
bcr-amanare-rata-raspuns

Am un credit imobiliar la BCR.. Creditul este în euro și a-și dori amânarea ratei pe cel puțin trei luni, am completat formularul de pe link-ul pe care la ți postat, dar nu am primit nici o confirmare… Din comentariul dumneavoastră am înțeles că mă puteți ajuta, indruma dacă e ok cererea ce am trimis-o s-au dacă există altă posibilitate de a rezolva această problemă.. Mulțumesc și vă doresc o zi bună!

Postat in data: 03 apr., 2020

Nu pot sa utilizez serviciul Mybrd net de cateva zile! As dori un raspuns urgent!

De cateva zile incerc sa utilizez serviciul :My brd.net si nu se poate. As dori un raspuns urgent! Multumesc!

Postat in data: 13 iul., 2018