Etichete: cauza

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri, din cauza dobanzilor prea mari?

Buna seara am făcut la mai multe IFN credite , și din motive personale acum nu le mai post achita dobânda a crescut foarte mult și banca mă silește sa le plătesc și nu am cum , ce as putea face?

Postat in data: 28 ian., 2023

Pot IFN-urile sa-mi dea imprumuturi, daca nu mai fac fata la dobanzile de la creditele bancare?

am doua credite ,unul la ing si celalalt la bcr . din cauza unor probleme medicale ale sotiei am apelat la ifn-uri . deja gradul de indatorare depasea 40% la cele doua credite. intrebarea este , puteau ifn-urile sa mai acorde imprumuturi , deoarece nu mai facem fata la dobanzile pe care le au si nu mai putem asigura cheltuielile lunare pt
utilitati si copii.
Multumesc anticipat.
poate aveti o solutie si pentru noi.

Postat in data: 16 ian., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Este legala cresterea ratei la creditul in euro, din cauza Euribor?
euribor 3 luni evolutie

Bună seara,
Am primit un mesaj de la BCR precum ca mi se mărește rata la creditul în euro de la 360 la 400 începând cu decembrie 2022. Din cauza creșterii euribor.
Este legala aceasta creștere? Ce ma sfătuiți sa fac?
Multumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati ratele la credit, din cauza cresterii ROBOR si IRCC?

Cu un credit prima casa la BCR aceștia nu au fost de acord trecerea la IRCC pe motiv că nu se aplica creditelor mai vechi de 2019. Nici cu u refinanțare cu dobândă fixă nu au fost de acord spunând că la imobiliare nu se pot sa rate fixe .

Noi de la o rata lunara de 840 de lei în ianuarie ,acum pe august am ajuns deja la 1300 ,o creștere de peste 70 la suta.Desi sunt credite garantate 80 la sută de stat,băncile sunt total inflexibile la orice dorință de a se renegocia

In acest fel vom ajunge în situație de a nu mai putea achita ratele și a ne pierde casa .Statul sta și nu face nimic desi el a garantat pentru creditele devenite acum insuportabile

Postat in data: 30 iul., 2022

Vreau sa fac un credit de casa si nu pot, din cauza istoricului negativ in Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac?

Bună seara. Am avut anul trecut 3 popriri ( icredit, ferattum si brd finance)la 3 executori diferiți. Toate datoriile sunt achitate la zi. Vreau sa fac un credit de casă și din cauza istoricului negativ în biroul de credit nu pot lua împrumutul
Ce trebuie sa fac? Cineva din cunoscuții mei mi-a spus ca trebuie sa merg la executorul care a preluat creditul și sa fac o cerere de ștergere din biroul de credit cu număr de înregistrare. Asa trebuie sa procedez?

Postat in data: 26 mart., 2022