reclamație hora credit

„Va rog să-mi dați un sfat: am mai multe credite la IFN-uri și nu mai pot plăti, din cauza dobânzilor prea mare. De exemplu, de la Hora Credit am luat 1.500 de lei și am de plata 10.300 de lei după 12 luni, în rate la doua săptămâni și cu dobânda zilnică.

Am vorbit cu cei de la Hora Credit și le-a spus să-mi restructureze creditul, dar au spus ca așa ceva nu e posibil. Am încercat sa restructurez la bănci aceste credite de la IFN-uri, dar nu mă încadrez, din cauza scorului Tico mic, nu am întârzieri. Ce aș putea face sa scap de creditele de la IFN-uri?”

Hora Credit și celelalte IFN-uri ar trebui sa va accepte restructurarea creditelor, dacă aveți probleme cu plata acestora.

De acea, primul pas pe care trebuie să-l faceți pentru rezolvarea problemei este sa faceți câte o cerere, prin e-mail, atât la Hora Credit, cât și la celelalte IFN-uri, în care sa solicitați restructurarea creditelor, motivând ca aveți dificultăți în a le plăti și nu doriți sa acumulați restante.

Va rog sa reveniti la mine cu răspunsurile de la IFN-uri privind cererile de restructurare a creditelor, pentru a va ajuta sa găsiți o soluție de rezolvare a problemei.

Nu așteptați prea mult răspunsurile, maxim o săptămână, pentru a nu risca sa întârziați cu plata creditelor.

4 raspunsuri la “Cum scap de creditele de la IFN-uri? Nu vor sa mi le restructureze și nu pot face nici refinanțare!

1. STEFAN MIHAITA

Buna ziua! Detin mai multe IFN-uri pe care nu le mai pot plati. Am acumulat penalitati. Am incercat sa solicit refinantari in mai multe directii, nimeni nu ma poate ajuta. Nu am pe cine sa numesc codebitor. Dati-mi un sfat, unde ma pot indrepta?

In primul rand trebuie sa va adresati IFN-urilor la care aveti restante si sa le solicitati solutii de achitare a datoriilor, in vederea evitarii raportarii la Biroul de Credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la IFN-uri.

− 2 = 5