Toate

Banca are dreptul sa-mi faca operatii pe cont fara acordul meu?
reclamatie Raiffeisen

„Am conturi deschise la Raiffeisen in lei unde se vireaza si salariu si in euro. Pe contul de lei am o descoperire de cont pentru care platesc o dobanda lunara de nerambursare.

Datorita faptului ca nu am avut bani in contul de lei banca a luat din contul de euro (a facut schimb de moneda si a transferat in contul de lei de unde a incasat dobanda ce trebuia achitata).

Au dreptul sa faca acest lucru? Au dreptul sa- mi faca operatii pe cont fara acordul meu?
Vreau sa-i reclam, deoarece consider ca este o practica abuziva. Unde ma pot adresa?”

Postat in data: 31 ian., 2022

Cum pot schimba numarul de telefon la aplicatia George BCR?
aplicatia_George-autentificare

Salut, tata are George aplicația și eToken și nu mai merge nici numele de utilizator și nu mai are nici numărul vechi. Cum poate schimba numărul?

Postat in data: 31 ian., 2022

Nu functioneaza aplicatia George. Ce pot sa fac?
aplicatia_George-autentificare

Nu funcționează aplicatia George, imi da mesaj ca nu am internet desi am internet nelimitat. Ce pot sa fac?

Postat in data: 31 ian., 2022

Cum pot beneficia de perioada de gratie la creditul IMM Invest?

„Am cumparat un spatiu comercial in 2020 prim imminvest . Este pe 72 de luni cu posibilitatea unei periade de gratie de 18 luni.
Am intrebat la banca raiffeisen unde si sunt, cand as putea beneficia de aceasta gratie si mi s-a zis ca nu este chiar asa, fara un raspuns concret . As dori sa stiu cum as putea proceda ptr aceasta grazie momentan, caci ma aflu si un pic in dificultate ? Multumesc !”

Postat in data: 30 ian., 2022

Cum vad daca sunt in baza de date la Biroul de credit?
cont-birouldecredit

„Buna ziua. Mi-am făcut cont pe Birouldecredit.ro și nu-mi apare decât să selectez data și așa mai departe. Dau caută și nu-mi apare nimic.
Eu am fost înscris ca rău platnic, au trecut cei 4 ani pe care trebuia să-i aștept. Cum pot sa fac prin intermediul site-ului să-mi arate că nu mai sunt in baza de date la ei să-mi scrie ca nu s-au găsit raportări sau ceva de genul?”

Postat in data: 26 ian., 2022

Cum ma conectez la aplicatia YOU BRD daca mi-am schimbat telefonul?
youbrd-aplicatie

Cum pot sa ma conectez la aplicația BRD pe telefon dacă numai am același număr de telefon?
Va rog să-mi răspundeți e foarte important pentru mine.
va mulțumesc anticipat:)

Postat in data: 26 ian., 2022

Cum pot sa deblochez contul BCR fara sa merg la banca?

Am oprire pe cont BCR și îl am blocat. Cum pot sa-l deblochez fara sa ajung la banca?

Postat in data: 23 ian., 2022

Raiffeisen m-a executat silit, iar acum ma ameninta cu o noua executare, pentru noi dobanzi. E legal?
reclamatie Raiffeisen

Buna ziua, am luat de la Raiffeisen un credit de 8800 de euro in 2008, in 2014 mi s-a poprit salariul pt suma de 10500 de euro . In 2017 am achitat suma din executare. Menționez ca de la serviciu au cerut executorului dovada încheierii însă nu au primit nimic.
Acum ma suna cei de la Raiffeisen ca am de plata 22000 de euro din dobânda , ca deși a fost executat silit creditul, spun ei ca dobânda continua.
Îmi oferă și o reducere de 80% , adică sa achit vreo 4600 de euro și îmi Închide creditul.
Ce este de făcut? Este legal ca pt un credit executat silit sa curgă in continuare dobânda?

Postat in data: 23 ian., 2022

Cat este comisionul la retragerea de bani de pe cardul Postbank din Germania?
postbank comision retragere bani atm

Buna ziua! Am un card Post bank din Germania! Vreau sa scot bani de la un atm din Ro! Care este comisionul la 1000€ de exemplu.

Postat in data: 21 ian., 2022

Postbank mi-a blocat cardul. Ce pot sa fac?
card posbank

Buna! Am un card Postbank de 3 ani, am revenit in România și numai pot folosi cardul mi l-au blocat din motiv ca nu mai am adresa în Germania. am sunat la banca și ei o ține într-una sa revin în Germania pentru o noua adresa sau deblocare card. este normal asa ceva? ce pot sa fac?

Postat in data: 21 ian., 2022

De ce nu pot sa activez aplicatia YOU BRD?
youbrd-aplicatie

Nu imi mai merge sa activez aplucatia YOU BRD, imi da eroare dupa ce bag cnp si nr de de telefon, imi zice ,,ups eroare, incercati mai tarziu,,. Ce pot sa fac?

Postat in data: 21 ian., 2022

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la Cetelem si Provident?

Buna seara! Am si eu un credit la Cetelem facut la Dedeman pt a achizitiona diverse materiale pt casa, in valoare de 5000 lei, este facut acum 5 ani cam asa si eu nu mai sunt angajată deoarece a trebuit sa stau acasa cu copilul, nu am putut sa mai platesc trecem ca si familie printr o perioada grea, foarte grea, belelele se tin lanț pt ca recent ne a murit si un copil☹️ ce se intampla daca nu am mai platit si nu mai pot plati eu nefiind angajata…mai am si la Provident un credit pe care la fel nu l pot plati☹️ va multumesc

Postat in data: 21 ian., 2022

Cum pot rambursa anticipat un credit ipotecar la ING Bank?
ing rambursare anticipata credit

Ieri am fost la ING sa rambursez anticipat 2 rate de principal cu reducerea perioadei si au zis ca nu se poate rambursa anticipat decat minim 1 rata si multiplu de rata, pentru ca dobanda nu va fi anulata. E adevarat ? Ce as putea sa fac?

Postat in data: 20 ian., 2022

A dat cineva in judecata Aedificium (Raiffeisen Banca pentru Locuinte), pentru a cere prima de stat?
aedificium-banca-locuinte

As fi curios daca stiti de vreun client care a actionat Aedificium/Banca pentru Locuinte in instanta pentru a cere direct bancii sa livreze prima de stat promisa?
Eu intentionez sa ii dau in judecata si daca ar exista macar un precedent, sunt sigur ca acest proces s-ar derula mai usor.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Postat in data: 10 ian., 2022

Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

Postat in data: 10 ian., 2022

Mi-am uitat parola etoken BCR. Cum pot seta alta parolă?
etoken bcr

Mi-am uitat parola etoken. Cum pot seta altă parolă?

Postat in data: 08 ian., 2022

Unde gasesc cursul de schimb valutar Mastercard?
curs-valutar-mastercard

Buna ziua. Unde pot verifica ce curs de schimb aplica Mastercard la platile in euro cu cardul? Mi se pare ca mi s-au luat prea multi bani din cont pentru o plata in euro. Multumesc.

Postat in data: 07 ian., 2022

La care banca din Anglia pot scoate bani de pe cardul George BCR cu un comision mai mic?
card-george-bcr

Buna seara, am si un cont bancar George la Bcr. Pot sa scot bani de pe el aici in Anglia si cu ce banci pot sa scot ca sa nu ia comision mare la bani?

Postat in data: 07 ian., 2022

Integral Collection m-a amenintat ca daca nu platesc rata ma trezesc cu un vizitator la domiciliu. E legal?
integral-collection-credius

Am și eu de plătit o rată lunară la Credius de 2 milioane am fost sunata de Integral colecsen si ma amenințat că dacă nu platesc până vineri rata mă trezesc cu un vizitator la domiciliu meu.

Sunt disperata nu am la cine să mă împrumut am zis că pe data de 7 ianuarie plătesc rata că atunci iau banii termenul scadent il aveam până pe 28 a lunii de plătit rata am mai facut așa peste cateva zile am achitat eu nu stiu de ce mă amenință vă rog frumos îmi puteți da un răspuns?

Postat in data: 04 ian., 2022

Cum recuperez parola la aplicatia CEC Bank Mobile Banking?
cec-bank-mobile-banking

AM PE TELEFON APLICATIA CEC BANK.Tastez codul PIN,SI MA INTREABA DACA AM UITAT COD PIN.AJUTATI-MA SA RECUPEREZ COD PIN PE ACEASTA APLICATIE. MULTUMESC.TELEFONIC NU PRIMESC LEGATURA CU VREUN OPERATOR!

Postat in data: 03 ian., 2022