Etichete: restructurare credite

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa-mi restructureze creditele?

„Buna seara si La multi ani!
Va contactez in urma lecturarii unui articol si al raspunsului oferit de dumneavoastra unei persoane, situatie in care ma regasesc si eu. Desi am incercat insistent de 2-3 luni incoace sa obtin niste restructurari la credite IFN, nu reusesc sa obtin niciun raspuns pozitiv de la Hora Credit. Icredit si Ferratum.

Icredit ma bombardeaza incontinuu cu telefoane si mesaje pe whatsapp, prilej cu care am solicitat temporar o solutie, dar se prefac ca nu vad si cer plata (achit partial dar efectiv ma terorizeaza).

Hora Credit a ignorat absolut toate mailurile iar la telefon spun ca vor verifica si vor reveni cu un raspuns, iar raspusul este de fapt amenintarea permanenta cu Biroul de Credit, unde se pare ca m-au si raportat deja, fara ca macar sa fi depasit 30 zile de intarziere. Ferratum nici nu au sediul social in Romania si de 3 luni le scriu consecvent, dar raspunsul lor este ca nu se poate.

Va rog sa imi transmiteti cum ati putea sa ma ajutati si ce costuri ar fi, deoarece fiind cu aceste datorii, problema banilor este una delicata. Cu alte ifn-uri am rezolvat repede si convenabil dar cu acestia nu reusesc, nu vor.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau ajutor !
Toate cele bune!”

Postat in data: 03 ian., 2024

Ce fac daca am un grad de indatorare la banci si IFN-uri scapat de sub control?
ferratum reclamatie credit

Am ajuns intr-o situatie tocmai neplacuta cu datoriile la Banci + IFN-uri

Momentan am achitat ratele dar e posibil de luna urmatoare sa nu mai pot sa achit nimic.

Va rog sa imi transmiteti cum as putea sa procedez in situatia urmatoare.

Am ajuns prin refinantari si sume suplimentare din partea bancilor – sa inchid anumite IFN uri la un grad de indatorare personala de aproximativ 87%
De curand tot ca sa platesc ratele si sa o mai dreg o luna am apelat la un credit din partea FerratumBank de 19000 lei si presupun ca am sarit acum la un grad de indatorare de 120% daca nu mai mult.

Incerc sa fac tot posibilul sa le platesc dar sansele scad drastic
Sunt impreuna cu sotia codebitori la mai multe credite (ale noastre)
Avem Ipotecar casa – co debitori
Un credit al sotiei – Co debitor
Sotia un credit singura
Eu un credit singur

Totalul nostru cumulat de indatorare cred ca este undeva la 110%

Va rog sa imi transmiteti daca stiti cum pot sa remediez aceasta situatie fara sa fiu raportat la biroul de credit – amiabil preferabil.

Vorbim de sume foarte mari .. folosite in general pentru acoperirea datoriilor facute la IFN uri
As dori sa stiu cum pot sa remediez fara raportare .
Pot sa mai trag sincer cred o luna maxim 2 cu acest grad de indatorare..

Postat in data: 13 feb., 2023

Ce fac daca nu mai pot plati creditele la Cetelem si Provident?

Buna seara! Am si eu un credit la Cetelem facut la Dedeman pt a achizitiona diverse materiale pt casa, in valoare de 5000 lei, este facut acum 5 ani cam asa si eu nu mai sunt angajată deoarece a trebuit sa stau acasa cu copilul, nu am putut sa mai platesc trecem ca si familie printr o perioada grea, foarte grea, belelele se tin lanț pt ca recent ne a murit si un copil☹️ ce se intampla daca nu am mai platit si nu mai pot plati eu nefiind angajata…mai am si la Provident un credit pe care la fel nu l pot plati☹️ va multumesc

Postat in data: 21 ian., 2022

Cum pot fi sters de la Biroul de Credit de catre Cetelem?

Buna ziua, am avut in urma ca cativa ani un card Cetelem si am intarziat cu platile cateva luni, apoi am plecat din tara, iar cand m-am intors am platit toata datoria si l-am inchis. Acum am mers la banca sa-mi scot un credit, dar mi-au spus ca nu pot, pentru ca sunt raportat la Biroul de credit. Nu am stiut de problema asta, Cetelem nu mi-a trimis nicio notificare ca m-a raportat la Biroul de Credit. Ce trebuie sa fac in acest caz, cum pot fi sters din baza de date? Multumesc

Postat in data: 03 iun., 2020