reclamatie Raiffeisen

Buna ziua, am luat de la Raiffeisen un credit de 8800 de euro in 2008, in 2014 mi s-a poprit salariul pt suma de 10500 de euro . In 2017 am achitat suma din executare. Menționez ca de la serviciu au cerut executorului dovada încheierii însă nu au primit nimic.
Acum ma suna cei de la Raiffeisen ca am de plata 22000 de euro din dobânda , ca deși a fost executat silit creditul, spun ei ca dobânda continua.
Îmi oferă și o reducere de 80% , adică sa achit vreo 4600 de euro și îmi Închide creditul.
Ce este de făcut? Este legal ca pt un credit executat silit sa curgă in continuare dobânda?

Este ilegal ca bancile, IFN-urile sau firmele de recuperare creante sa aplice dobanzi, comisioane sau penalitati la creditele executate silit prin poprirea salariilor, conturilor sau sechestrul si vanzarea bunurilor.

OUG Nr.52/2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, in vigoare din 30 septembrie 2016, prevede urmatoarele:

“Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor şi a dobânzilor penalizatoare.”

Asadar, nici bancile, nici firmele de recuperare creante nici executorii judecatoresti nu pot adauga niciun fel de dobanda sau de penalitati unui credit executat silit.

Ceea ce inseamna ca dumneavoastra va trebui sa achitati doar suma care v-a fost comunicata in notificarea privind executarea silita, la care se adauga cheltuielile executorului, nimic mai mult, indiferent de cat timp a trecut de la data inceperii executarii.

Motiv pentru care va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la Raiffeisen, in care sa solicitati anularea noii executari silite.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune ce raspuns ati primit de la Raiffeisen, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

3 raspunsuri la “Raiffeisen m-a executat silit, iar acum ma ameninta cu o noua executare, pentru noi dobanzi. E legal?

1. Ceausu Irina Maria

Buna ziua, revin cu actualizare a situației . Am primit executare silită pentru suma de 23500 euro, care se pare ca rezulta din curgerea dobânzii . Am sunat la Raiffeisen și mi-au spus ca deși creditul a fost executat silit dobânda se percepe in continuare . In felul asta vor plății și copiii mei și copiii copiilor,etc. Încep o contestație la executare. Spun ca oug din 2016 nu se aplica deoarece creditul este luat in 2008. In continuare îmi oferă Raiffeisen o reducere de 80% și confirma ca închid creditul. Am ajuns la capătul puterilor, in așa maniera își bat joc de oameni .

2. O

Multumesc pentru răspuns. Inca nu am primit executarea ulterioara, doar telefonic mi au comunicat ca vor face demersurile pentru demararea unei noi executari. In ceea ce priveste legea din 2016 spun ca nu se aplica la creditul meu, pt ca este din 2008, si legea se aplică doar pt credite dupa
    2016.
    Astept sa vad ce vor face in continuare cei de la Raiffeisen. M-au sunat sa-mi propuna o reducere de 80% din 22600 de euro ca sa imi inchida creditul, iar eu nu am fost de acord.

8 − = 4