Etichete: pus

Politia m-a anuntat ca pe masina cumparata s-a pus sechestru. Ce pot sa fac?

Bună ziua,
Am cumpărat un autoturism în data de 6 august,cel de la care l-am
cumpărat, la rândul său, il cumpărase în data de 7 iulie de la
proprietarul din certificatul de inmatriculare. De fiecare data au
fost scoase certificate fiscale de la admin financiare.

În data de 20 septembrie ,când am avut programarea la DRPCIV mi s -a spus ca
autoturismul are sechestru asigurator civil din data de 16 septembrie.

Proprietarul a aflat ,tot de la politie, ca s a pus sechestru pe
autoturism pentru un card CETELEM din urma cu mai mulți ani. Nu stiu
daca acest sechestru este de la executor,nu stiu nr dosar sau decizie
si nu stiu de unde sa incep ori ce fel de demers.

Cert este ca nu știu
și nu am cum sa aflu ce se întâmplă cu adevărat. De aceea ,va
rog, să îmi dați un semn dacă ma puteți ajuta,desigur cu tot ceea
ce presupune,inclusiv costurile.
Mulțumesc.

Postat in data: 27 sept., 2022

BCR mi-a pus și alte clauze în actul adițional de trecere de la ROBOR la IRCC. Este legal?
BCR Stergere Biroul de credit

„Am un credit Prima Casa la BCR si am facut o solicitare de trecere de la Robor la IRCC care mi s-a aprobat într-un timp foarte scurt.
Din pacate, atunci când am citit actul adițional am constatat că au fost incluse si alte clauze care nu aveau legătură cu solicitarea pe care am făcut-o.

Se menționa în mod expres că prin semnarea acestuia imi dau acordul
ca BCR sa vândă creditul meu oricărei entități dorește plus alte clauze pe care nu le-am reținut. Cert este că era menționat că aceste clauze anulează alte clauze din contract.
Este legală această procedură?

Nu ar fi trebuit ca actul adițional sa cuprindă doar trecerea de la Robor la IRCC asa cum am solicitat in cererea mea? Personal, consider un abuz.

Ma puteti ajuta cu un sfat sau cum as putea proceda in continuare?

Datorita Robor-ului, rata a crescut de la 1141 ron la 1881 (începând cu luna septembrie 2022 ) de la inceputul anului.
Multumesc anticipat pentru raspuns.”

Postat in data: 02 iul., 2022

Vodafone mi-a pus poprire 8.000 de lei pe pensia de boala, pentru un telefon de 650 de lei. E legal? Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Pt un telefon luat de la Vodafone în 2017 în valoare de 650 mi s a pus poprire pe pensia de boala aproximativ 8000 lei .

Atunci aveam pensia 400 lei, le am spus nu pot sa plătesc mai mult de 200 pe luna, mi sa spus prima luna vine puțin mai mult . A venit ceva peste 400 lei , tl nu l a vrut înapoi, de aici am întrat în imposibilitatea de a plati.

Va rog sa ma ajutați deja am împrumut la CAR pensionari am luat lemne, luna asta nu am luat nici toate medicamentele, cu ce sa mai și trăiesc multumesc

Postat in data: 20 feb., 2022

Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor. Ce pot sa fac?
kruk-reclamatie

Buna ziua. Kruk mi-a pus poprire pe pensia de invaliditate si pe cea de insotitor. Este legal asa ceva? Eu am avut o datorie la Piraeus Bank pe care n-am mai putut-o plati din cauza accidentului de munca in urma caruia am ramas invalid. Primul executor mi-a clasat dosarul, dar acum am primit poprire de la alt executor, care si-a pus onorariu de 1400 de lei, iar de pe cardul Raiffeisen mi s-a luat deja peste 700 de lei. Am facut reclamatie la Raiffeisen si mi-au spus ca luna aceasta nu-mi vor mai luat banii. Executorul e greu de abordat si arogant, spune ca n-are timp sa discute cu mine si ca-mi poate lua banii si din pensia de invaliditate, desi am o situatie grea si un copil mic. Puteti sa ma ajutati? Multumesc

Postat in data: 10 ian., 2022

Raiffeisen mi-a pus poprire pe indemnizatia copilului, desi mi se opreste deja din ea. Ce pot sa fac?
raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit

Buna ziua, nu știu ce trebuie sa fac si unde sa depun reclamație. Eu sunt in creștere copil si mi se opresc odată banii din
indemnizație ,si încă o data îmi oprește banca Raiffeisen.
Banca stie problema și îmi mai opresc ei o data pt ca așteaptă Înștiințare de la executor. Eu am vb cu executorul a zis ca o sa rezolve problema dar nimic eu tot contul blocat îl am.Mulțumesc!
As mai vrea sa precizez ca eu sunt girant la creditul care s-a luat și titularului i se opresc odată banii.Este normal sa am și eu poprire?

Postat in data: 05 dec., 2021