Etichete: reclamatie Raiffeisen Bank

Imi poate creste datoria pe parcursul executarii silite?

„Va rog sa ma ajutati cu interpretarea OUG50/2010-art.38-alin 8: La acest art se precizează ca- Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea de dobânzi si dobânzi penalizatoare.

Ce nu inteleg eu- la ce perioada se refera legea-perioada cat durează procesul în care ești executat silit sau de la data executarii silite si până la data la care debitorul achita suma executată.

De exemplu eu- am fost executată silit de Raiffeisen Bank în iunie 2014- suma executată a fost 9447 euro( principal plus dobanzi).In 29.10.2019-mi s-a cesionat debitul către INVESTCAPITAL ltd- valoarea cesionata a fost 14786 euro.

Deci o creștere de 5339 euro de la data executarii si până la data cesionarii.

Va multumesc”

Postat in data: 12 apr., 2024

Aplicația Smart Mobile nu functionează. Ce pot sa fac?
disponibilitate servicii raiffeisen

„Aplicația Smart Mobile nu functionează.de ieri. Am eșuat în logare și mi spune să aștept 24 de ore.”

Postat in data: 25 feb., 2023

Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

Bună ziua,
În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Postat in data: 06 oct., 2022

Raiffeisen m-a executat silit, iar acum ma ameninta cu o noua executare, pentru noi dobanzi. E legal?
reclamatie Raiffeisen

Buna ziua, am luat de la Raiffeisen un credit de 8800 de euro in 2008, in 2014 mi s-a poprit salariul pt suma de 10500 de euro . In 2017 am achitat suma din executare. Menționez ca de la serviciu au cerut executorului dovada încheierii însă nu au primit nimic.
Acum ma suna cei de la Raiffeisen ca am de plata 22000 de euro din dobânda , ca deși a fost executat silit creditul, spun ei ca dobânda continua.
Îmi oferă și o reducere de 80% , adică sa achit vreo 4600 de euro și îmi Închide creditul.
Ce este de făcut? Este legal ca pt un credit executat silit sa curgă in continuare dobânda?

Postat in data: 23 ian., 2022

Raiffeisen Bank imi opreste tot salariul pentru o restanta la credit. Ce pot sa fac?

Salut, am un credit la Raiffesen Bank si cu timpul mi s-au adunat restanțe, desi ei conform contractului mi-au oprit 1/3 din venit, fara sa ma dea in judecata. Insă de azi mi-au pus RETINERE pe toată suma restanta (deci imi opreste tot si la avans si la lichidare), iar restanța s-a adunat, aceasta ar însemna să muncesc „degeaba” 8 luni sa vin la zi si tot imi ramane de plata, dc imi puteți da un sfat?

Postat in data: 29 iun., 2020

Raiffeisen Bank este reclamata de clienti ca nu vrea sa le inchida conturile prin telefon sau online, ci doar printr-o cerere scrisa, intr-o sucursala

Postat in data: 16 iun., 2020

Clauze abuzive la Raiffeisen? Cardurile de cumparaturi nu mai pot fi folosite, iar optiunile rate fara dobanda si perioada de gratie nu se mai aplica, daca se amana ratele, conform OUG 37/2020

Postat in data: 30 mai, 2020