Cum pot beneficia de perioada de gratie la creditul IMM Invest?

„Am cumparat un spatiu comercial in 2020 prim imminvest . Este pe 72 de luni cu posibilitatea unei periade de gratie de 18 luni.
Am intrebat la banca raiffeisen unde si sunt, cand as putea beneficia de aceasta gratie si mi s-a zis ca nu este chiar asa, fara un raspuns concret . As dori sa stiu cum as putea proceda ptr aceasta grazie momentan, caci ma aflu si un pic in dificultate ? Multumesc !”

Am intrebat la Raiffeisen Bank in ce conditii puteti beneficia de perioada de gratie la creditul IMM Invest, iar raspunsul este urmatorul:

„Programul IMM INVEST da clientilor posibilitatea de a solicita o perioada de gratie de cel mult 18 luni (24 luni in cazul Subprogramului AGRO  pentru fermieri), insa acest beneficiu trebuia aprobat  clientului atunci cand a facut solicitarea de finantare. Daca intampina dificultati si doreste o alta schema de rambursare, e necesar sa se adreseze in agentie responsabilului IMM (RM) si impreuna cu acesta sa documenteze situatia pentru a fi analizata ulterior la departamentul risc.
Sunt necesare detalii pentru analiza si gasirea unei solutii.

Sfatul nostru este e sa se adreseze RM. Daca nu reuseste in interactiunea cu responsabilul IMM din agentie sa gaseasca solutia, o sa-i facilitam intalnirea cu un superior din aria IMM sa discute situatia sa”.

Asadar, sfatul meu este sa solicitati la Raiffeisen perioada de gratie la plata creditului, iar daca nu vi se aproba, reveniti la mine pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

4 + 9 =