Ce fac daca nu mai pot plati creditele la Cetelem si Provident?

Buna seara! Am si eu un credit la Cetelem facut la Dedeman pt a achizitiona diverse materiale pt casa, in valoare de 5000 lei, este facut acum 5 ani cam asa si eu nu mai sunt angajată deoarece a trebuit sa stau acasa cu copilul, nu am putut sa mai platesc trecem ca si familie printr o perioada grea, foarte grea, belelele se tin lanț pt ca recent ne a murit si un copil☹️ ce se intampla daca nu am mai platit si nu mai pot plati eu nefiind angajata…mai am si la Provident un credit pe care la fel nu l pot plati☹️ va multumesc

Daca va aflati intr-o situatie grea si nu mai puteti sa achitati creditele luate de la Cetelem si Provident, ceea ce trebuie sa faceti este sa luati legatura cu cele doua institutii de credit si sa le anuntati despre aceasta situatie.

Sfatul meu: nu asteptati sa vedeti ce se va intampla, pentru ca riscati sa ajungeti intr-o situatie neplacuta, de a fi executata silit.

Trimiteti la Cetelem si la Provident soliciari pentru gasirea unor solutii de rambursare a creditelor, fara a ajunge in situatia de a fi raportata la Biroul de Credit pentru intarziei sau chiar de a fi executata silit.

Bancile si Institutiile Financiare Nebancare (IFN) sunt obligate de lege sa va ajute daca sunteti intr-o situatie dificila si nu puteti rambursa imprumuturile: sa va amane pe o anumita perioada plata ratelor, sa va scada valoarea ratelor sau chiar sa va diminueze din datorie, prin restructurarea creditelor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile de la Cetelem si Provident, pentru a va putea ajuta sa rezolvati problema.

5 + 5 =