Etichete: poprire BCR

Cum se poate debloca contul de salariu, daca poprirea o plateste angajatorul?

„Buna ziua, pe contul meu BCR a fost instituita o poprire. Angjatorul meu a validat poprirea catre executor. BCR a precizat ca va popri o treime din venit chiar daca este slalariu pana cand executorul nu va modifica in baza de date popriri ca acel venit este exceptat.

In cazul in care in momentul solicitarii deblocari atasez adeverinta de salriul fluturasul si adresa de validare banca poate opera in mod legal inca o retinere de o treime? Multumesc”

Postat in data: 29 feb., 2024

Alocația copiilor se mai virează pe card, dacă este blocat?

„Buna ziua.
De câteva săptămâni un comerciant străin încearcă să-mi retragă bani din cont fără acordul meu. Astăzi am blocat cardul din aplicație. Întrebarea mea este,alocația copiilor se mai virează pe card dacă el este blocat?”

Postat in data: 05 dec., 2023

Se poate pune poprire pe pensia alimentara?

„Ieri mi s-a executat silit 2300 si ceva de lei din contul de economii al fetitei mele, bani proveniti doar din pensia alimentara. Am primit o scrisoare in care mi s-a cerut anterior sa platesc acea suma in
termen de 1 zi, nu stiam ca trebuie sa platesc acea suma ca urmare a incheierii unui proces cu un angajator, eu achitand inainte ce s-a executat in plus fata de mine cand am castigat procesul.

Problema pe scurt e ca banca din cate stiu nu are dreptul sa imi ia asa banii cum vor ei mai ales ca nu am alte venituri decat cele din pensia alimentara a fetitei si sunt si plecata din tara de cand m-am
recasatorit. De aceea pensia de la tatal biologic mergea in contul de economii al fetitei, ei au luat de acolo daca in cont nu era nimic, totusi nu mi se pare normal.”

Postat in data: 09 nov., 2023

Cum aflu cine mi-a pus poprire pe cont?

Am o problema in care sper ca ma puetti ajuta. Pe data de 31.03.2023 am primit un SMS de la BCR , unde imi intra pensia, ca mi s-a instituit o poprire si mi s-a blocat cardul.

Ieri, 03.04.2023 am intrat la agentia BCR unde mi-au spus ca un executor judecatoresc mi-a instituit poprirea dar mai mult nu stiu nici ei. Azi am sunat ore intregi la executorul judecatoresc, degeaba. Nu raspunde nimeni.

Nu am credite la banci, nu am nici o datorie fata de stat. Ce pot sa fac?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
O zi frumoasa va doresc”

Postat in data: 04 apr., 2023

Se poate pune poprire pe veniturile din pensie dintr-un cont deschis la BCR?
bcr inchidere cont

Se poate impune o poprire pe veniturile din pensie pe un cont deschis la BCR ?

Postat in data: 11 apr., 2022

Cum pot sa deblochez contul BCR fara sa merg la banca?

Am oprire pe cont BCR și îl am blocat. Cum pot sa-l deblochez fara sa ajung la banca?

Postat in data: 23 ian., 2022