poprire pensie alimentara copil

Cum se calculeaza popririle pe salariu, daca platesc si pensie alimentara?

„Cum se calculează popririle pe salariu, atunci când sunt mai multe , printre care și Anaf. Menționez ca am de plătit și pensie alimentara.”

Postat in data: 08 dec., 2023

In cat timp plateste banca poprirea ANAF?

„În cât timp de la instituirea popririi efectuează banca plata către ANAF?”

Postat in data: 13 nov., 2023

Se poate pune poprire pe pensia alimentara?

„Ieri mi s-a executat silit 2300 si ceva de lei din contul de economii al fetitei mele, bani proveniti doar din pensia alimentara. Am primit o scrisoare in care mi s-a cerut anterior sa platesc acea suma in
termen de 1 zi, nu stiam ca trebuie sa platesc acea suma ca urmare a incheierii unui proces cu un angajator, eu achitand inainte ce s-a executat in plus fata de mine cand am castigat procesul.

Problema pe scurt e ca banca din cate stiu nu are dreptul sa imi ia asa banii cum vor ei mai ales ca nu am alte venituri decat cele din pensia alimentara a fetitei si sunt si plecata din tara de cand m-am
recasatorit. De aceea pensia de la tatal biologic mergea in contul de economii al fetitei, ei au luat de acolo daca in cont nu era nimic, totusi nu mi se pare normal.”

Postat in data: 09 nov., 2023

Cat are voie sa-mi opreasca din salariu, daca am mai multe credite neplatite?

„Dacă am mai multe credite (una la banca și mai multe IFNuri), după neplata de 3 luni cât poate sa-mi fie oprit din salar? Dacă nu am nici un bun pe numele meu se poate ca banca sa ia bunurile(imobiliare) a partenerului/copilului/părinților?”

Postat in data: 12 mart., 2023

Pentru ce tip de indemnizatie nu se poate pune poprire?

„Buna ziua. Va rog sa îmi spuneți dacă pentru acest tip de indemnizatie, hrana TBC, se poate efectua poprire. Mulțumesc”

Postat in data: 25 feb., 2023

Se poate pune poprire pe decontul de transport?

„Bună seara, citeam mai acum câteva zile un articol legat de decontul de transport oferit de angajator anul trecut mi s-a oprit de 3 ori decontul și anul asta o data dat fiind faptul ca suntem în februarie este normal se mai poate face ceva ?”

Postat in data: 13 feb., 2023

Diurna poate fi poprita?
reclamatie rapid credit ifn

„Buna seara ,
Am o întrebare..o neliniste …azi am primit o decizie de executare silita cu proprire din data de 2 februarie…Eu pe 7 februarie le am platit o rata din restantele din urma …dar nu mi au spus ca am fost executat ..Azi am vazut plicurile ….Intrebarea mea ….DIURNA care urmează sa o primesc poate fi proprita ? Daca primesc salariu minim pe economie in Ron si pe langa diurna in Euro au dreptul sa mi ia toti banii ??
O angajata de la Rapid Credit IFN ma amenintat ca imi va lua si diurna etc …ca nu stiu ce lege sa schimbat,este adevarat??!Ce trebuie sa fac ?Sunt plecat din tara nu prea am semnal..Am plecat la munca sa incep sa platesc din datorii…le am zis sa aștepte…le am trimis 850 lei …dar eram deja executat pt suma de 11438 lei .
Multumesc.”

Postat in data: 11 feb., 2023

Are voie executorul sa-mi traga bani din pensia de boala?

M-au executat silit pentru că nu m-ai pot plati căci sunt in pensie de boală gradul 2 accentuat am trimis la Domnul Executor judecătoresc Floricescu Valentin Florian din Timișoara , cuponul de pensie de boală și urmează să mai trimit o cere de mînă căci
așa a zis Domnul de la secretariatul lor căci nu pot plati ,are voie să-mi tragă din pensie și ce pot face

Postat in data: 08 dec., 2022

Executorul mi-a vandut apartamentul pentru o datorie de 5.000 de euro, cand eram plecat din tara! Ce pot sa fac?

Situația mea este următorarea: pentru suma de 28,000 Lei (aprox.5700 EURO) rămasă de plată dintr-un credit de nevoi personale, mi s-a pus, de către un BEJ, poprire pe salariu. Eu sunt detasata cu serviciul in Germania si m-am ocupat de plata obligatiilor fiscale (taxe, impozite etc) și de plata facturilor utilitatilor prin aplicatiile de plata online. Pe 29 noiembrie 2022, am aflat ca pentru suma datorata mi s-a scos apartamentul la licitatie, chiar daca lunar, banii imi erau retinuti din salariu si virati inn contul BEJ-ului.

Un vecin de-al meu mi-a trimis fotografii cu Actul de Adjudecare si cu procesul verbal de inventariere a lucrurilor din casa. In acel PV scrie ca sistemul de deschidere /inchidere al usii de acces in apartament a fost spart de un lacatus, in prezenta unui jandarm, de asemenea, acel PV mai prevede ca toate lucrurile mele sunt ambalate in saci, cutii genti si ca se afla in posesia adjudecatorului.

Intre timp, am primit de la angajator si sistuația platilor mele catre BEJ. Suma platita din ianuarie 2022 -prezent este de 5.588 LEI. Inca un lucru ciudat este ca apartamentul mi s-a vandut in luna august, dar eu inca mai platesc popririle pentru acel credit pt.care am fost executata silit. Angajatorul nu a primit nicio notificare din partea BEJ. Ce pot face pentru anularea Actului de Adjudecare si pentru a-mi recupera apartamentul? Multumesc!

Postat in data: 01 dec., 2022

Banca refuza sa ridice poprirea, desi am hotararea judecatoresca. Ce pot sa fac?

Banca mi- a pus poprire pe cont din cauza unei firme de recuperare.
Am castigat procesul la judecatorie in 29.09.2022 si am legalizat
hotararea judecatoreasca si m- am dus la banca cu ea. Inainte
intrebasem un functionar al bancii daca imi trebuie si ceva de la
executorul judecatoresc care pusese poprirea si mi-a spus ca nu
trebuie.

In ziua in care am scos hotararea legalizata am mers la banca si
angajatul de acolo mi-a spus ca trebuie sa am sistarea de la executor
si hotararea in original. I- am spus ca colega lui a mentionat cu
cateva zile inainte ca nu trebuie si sistarea atata timp cat am
hotararea judecatoreasca legalizata. Angajatul mi- a oprit hotararea
legalizata in original si am intrebat cand ma anunta ca se ridica
popriprea si mi- a spus ca o sa fiu sunata de cineva de la banca ca sa
ma anunte, mi- a dat doar un nr de inregistrare. In acea zi nu m-a
sunat nici un angajat al bancii si a doua zi am mers la banca si o
alta angajata de la ghiseu mi-a spus ca au trimis nu stiu unde acea
hotarare depusa (cred ca la departamentul de juridic) si ca nu se
aproba pentru ca am nevoie de sistarea de la executor si ca hotararea
nu este definitiva.

Repet ca o alta colega mi-a spus ca se poate fara
sistare, si in plus, hotararea este definitiva (are stampila albastra
si scrie ca este „definitiva fara drept de apel” si legalizata).

Prima intrebare este de ce nu m-a sunat nimeni de la banca sa-mi spuna acest
aspect (a trebuit sa merg acolo) sau sa primesc un mail de instiintare

A doua intrebare este unde pot face plangere (in afara de ANPC) pt ca
angajatii bancii nu stiau exact ce acte trebuie pt ridicarea popririi
(3 angajati au spus 3 chestii diferite) si in plus, ca habar nu au cum
arata o hotarare judecatoreasca definitiva (sa rog judecatorul sa se
prezinte la banca sa le explice cum sta treaba ? 🙂 ). Avocatul meu
mi-a spus clar ca aceea hotarare legalizata (in care este mentionat
„definitiv fara drept de apel”) este cea legala.

Postat in data: 01 dec., 2022

Cat mi se poate lua din salariu, daca am poprire si pentru pensie alimentara, si pentru creditul la banca?

In situatia in care este infiintata o poprire de 1/2 pe salariu reprezentand creante la obligatia legala pentru cheltuieli crestere si intretinere copii si un alt birou executor judecatoresc infiinteaza o poprire de 1/3 din salariu pentru creante bancare, cum se procedeaza, va rog?

Conform rangului creantelor cu preferinta generala (art. 865 din Codul de procedura civila din 2010) precum si tinand cont de art. 169 si art. 257 din Codul Muncii, intelegerea mea este ca are prioritate poprirea de 1/2 pentru creantele cu cheltuieli crestere si intretinere copii, iar poprirea de 1/3 pentru creante bancare ramane in „stand-by” pana la stingerea datoriei pentru obligatiile de crestere si intretinere copii?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Va multumesc

Postat in data: 23 sept., 2022

Cat se poate opri din salariul de 1400 de lei la o poprire?

„Bună ziua!
Cu scuzele de rigoare pentru deranj, doresc sa ma ajutați și pe mine într o problema legata de o executare silita pentru pensie de întreținere.
În urma popririi pe salariu, eu lucrând cu jumatate de norma (4 ore), salariu net fiind de 1400 lei, angajatorul a decis sa mi oprească suma de 330 lei, conform art. 729 alin 3.veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Întrebarea mea este dacă angajatorul a procedat corect sau trebuia sa-mi oprească mai mult întrucât executorul a înregistrat un dosar de validare poprire. Mulțumesc respectuos”

Postat in data: 22 mai, 2022

Este legala poprirea pe pensia alimentara?

Am o poprire 1/3 din salar facuta de un executor judecatoresc si am si doua pensi alimentare care le platesc separat fara poprire .Este legal sa mi se traga1/3 si sa platesc 1/3 si pensie alimentara?

Postat in data: 03 mart., 2022

Este legal ca banca sa-mi puna poprire pe pensia alimentara?

Bună ziua. Am și eu o problema. Azi pe contul de la banca ING cu poprire, mi-a fost virata pensia alimentara pe Ianurie s-o februarie de către sora fostului soț. La explicații a detaliat ce sunt respectivii bani și de la cine. Cei de la banca mi-au oprit banii respectivi urmând sa ii vireze la Bej.

Am luat legătura cu Bej-ul care mi-a transmis ca nu are banca de ce sa le vireze acei bani fiind specificat clar pentru ce sunt.

Luând legătura cu banca din nou, aceștia mi-au zis ca bej-ul trebuie sa le transmită un mail în care sa le specifice ca banii proveniți de la terțe persoane, nu de la fostul soț, nu trebuie virate în contul lor.

Sunând din nou la Bej, acesta mi-a spus ca nu e de datoria lui sa dea acest mail, el nevazand ce bani mi-au întrat în cont si de unde,ci ca banca trebuie sa facă acest lucru,el-Bejul urmând sa rasp băncii tot prin mail.

Ma puteți ajuta cu un rasp și cu o baza legala (ex o lege) la cum trebuie sa procedez pentru a rezolva problema?

Postat in data: 15 feb., 2022

BRD mi-a blocat cardul copilului pe care primea pensia alimentara. E legal?

Fata mea are un card la BRD pe care primeste pensia alimentara pentru nepoata, dar i s-a pus poprire pe el si nu mai poate scoate banii. E legal. De la banca i-a spus ca numai executorul poate debloca cardul, doamna executor nu vrea sa vorbeasca cu mine. Ce pot sa fac?

Postat in data: 20 iul., 2018