abonament Vodafone

Vodafone mi-a modificat abuziv abonamentul. Ce pot sa fac?
reclamatie factura vodafone

„Salut 🙂 Cei de la Vodafone mi-au modificat in mod abuziv contractul si fara a mi se aduce la cunostinta sau a ma informa in vreun fel. Cum trebuie procedat?

Intre timp, m-a informat o domnisoara ca s-a revenit la vechile conditii contractuale si durata. Dar eu nu vreau sa ramana asa.”

Postat in data: 28 feb., 2024

Vodafone a pacalit-o pe mama sa-i vanda un telefon, iar acum nu vrea sa-l ia inapoi. Ce pot sa fac?
abuz vodafone reclamatie

„Mama a fost la magazinul Vodafone pentru ca bateria mobilului ei era descarcata si avea nevoie de un incarcator. Vanzatoarea i-a spus mamei ca trebuie sa mearga cu mobilul la un service sau sa isi ieie un telefon nou, cand putea pur si simplu sa ii bage mobilul la incarcat acolo sa vada ca nu era nici o problema cu el. Mama are un inceput de Alzheimer’s si dementia. Nu a inteles nimica ce i sa spus acolo si nici ce i sa facut.
Cand am ajuns acasa am gasit o factura de 800 lei. Mama nici nu stia ca sia cumparat un telefon nou. E absurd ca mama sa isi cumprere un telefon nou cand nici nu stie sa il foloseasca pe cel vechi cum trebuie, un telefon nou cu agenda de contacte goala. E teribil ca Vodafone s-a folosit de starea slabita a mamei mele in asa fel. Nu mai zic de lipsa complecta de respect catre batrani.
Dorim, mama si cu mine, sa returnam mobilul. Am initiat mai multe demersuri la magazinul unde a fost cumparat mobilul Samsung Galaxi A14 si angajatul si refuza. Apelez la dumneavoastra pentru ajutor.”

Postat in data: 20 ian., 2024

Vodafone mi-a marit ilegal abonamentul. Cum pot sa fac o reclamatie?

„vodafone
1.măreste ilegal abonamentul de la 40 lei, la 50 , apoi 60 lei???
2.nu trimite factura si listingul convorbirilor
3. lunar trimite un sms că au crescut convorbirile cu 20-30 %???fara dovez??
4. face publicitate și reclamă desi in contract am interzis acestea!!
5. nu ai unde depune o contestatie, sesizare sau reclamatie cu privire la expirarea abonamentușui și cresterea abuzivă a pretului???e un mod de a santaja pt a incheia un nou contract si a cumpăra un nou telefon??
6. primesti zeci de telefoane de imbogatire peste noapte, de produse pe 2 bani, etc?
7. Protectia datelor personale ȘI PROTECTIA CONSUMATORULUI este inexistentă la VODAFONE și AUTTORITATEA PT PROTECTIA DATELOR PERSONALE AR TREBUISĂ SE SESIZEZE ȘI SĂ APLICE LEGEA ȘI CELE MAI MARI AMENZI!!”

Postat in data: 27 dec., 2023

Vodafone m-a inselat cu factura pentru un telefon. Ce pot sa fac?

„Bună ziua am și.eu o.intrebare am cumpărat, un telefon de la vodafon în rate, cu prelungire abonament mi sa spus inițial c va fi abonamentul pe luna de 750 RON, și pe următoarea luna va fi un pic mărit unde ma aștepta l 150 RON, numai ca defapt avem doua
abonamente închise și toate ratele mi sa băgat într-un singur factura de plata în care mia venit suma de 2700 RON, întrebarea mea cum este posibil sa mi se adune toate ratele pe o singura factura de plata , menționez ca angajata lor nu mia comunicat din înainte ca o sa îmi anuleze tot pe aceeași factura ,ce pot face în problema asta”

Postat in data: 30 mai, 2023

Vodafone m-a pacalit si mi-a facut un abonament de care nu stiam. Ce pot sa fac?

„Va scriu în legătură cu un contract Vodafone.
Perioada de 2 ani mi se încheiase și îmi doream un abonament mai ieftin și eventual cu un telefon, deși evitam cumpărarea telefonului cu abonament, prețul fiind în final mai mare. Ma gândeam chiar sa ma mut la Orange. Am întrat intr-un magazin Vodafone și tinerii de acolo, foarte amabili, mi-au oferit telefonul dorit(ultimul produs), care nu întra în nicio promoție, fiind un model din 2021 printr-un contract de retenție (sper ca ma exprim corect) eu fiind abonata veche și având contract cu ei și la TV(contractul la TV este încă pe numele mamei care este decedata, adresa fiind aceeasi).
Îmi doream un abonament cu Internet nelimitat și posibil mai ieftin decât cel precedent pt care plăteam 16 euro(Red 14).

Rezultatul a fost un abonament de 12 euro(Red 13) și o rata de aproximativ 14euro pt telefon..în lei, ziceau ei=160.75 ron/luna.
Nu am calculat pe moment cum rezulta suma pt ca 12+14=26 euro =26×5=130 ron.
M-am concentrat pt a vedea dacă îmi pot permite sa plătesc și dacă exista un avantaj prin schimbarea abonamentului. În faza inițială am făcut abstracție ca rezulta pt telefon un preț de plătit în cei 2 ani de aproximativ 2400, el fiind acum la 1860(emag).
Menționez ca la semnarea contractului mi s-a oferit, aparent GRATIS, o cartela de net și un telefon Alcatel(cu butoane. Am avut chiar de ales intre doua modele!).
Ce am descoperit ulterior este ca în contul MyVodafone aveam un al 2lea nr. de telefon…și nu știam de ce.

Am reușit sa citesc ulterior documentele(contractele) trimise de ei prin sms și semnate de mine, electronic. Nu mi le-au dat tipărite.
Și am descoperit ca pe lângă contractul pt abonament cu telefon(12+14 euro) mai aveam un contract cu abonament pt micul telefon. Aveam abonament Red9 redus la 4.8 euro/luna , plus 1.3euro/luna pt micul telefon care avea un preț de 32euro. Deci, un plus de aproape 6euro/luna la cei 26euro pt abonamentul principal.Deci asa rezultau cei 160roni/luna=12+14+6=32euro

Îmi asum vina de a nu fi citit documentele în magazin..deși este cam greu de citit pe mobil și trebuie sa fii mai decis sa impui sa îți printeze intr-o epoca în care vrem sa protejam pădurile..

Concluzia: ma simt păcalită dar și vinovata, pt ca ma așteptam ca eu, clientul, sa nu fiu în avantaj. Am fost însă plăcut surprinsa de „amabilitatea” celor din magazin, de a găsi soluții. I-am și felicitat!
Am realizat ulterior ca au aplicat cu succes tehnica de vânzare prin omisiune, ascunzând unele informații.
Au găsit în mine clientul ideal.
Naivitatea se plătește…
Intrebare: pot sa renunț la abonamentul cu telefon Alcatel? Cum sa procedez?”

Postat in data: 24 mai, 2023

Vodafone i-a facut abuziv un abonament cu telefon tatalui meu de 96 de ani. Ce pot sa fac?

„Buna ziua. Tatal meu, senior la 96 de ani, s-a dus sa isi plateasca cartela Vodafone, in ziua de 21.12.2022. A venit acasa cu abonamentul RED 9 National si un terminal Nokia G11 32Gb Black 4G in valoare de 610.86Ron. Am fost la magazinul Vodafone din Ion Mihalache si , in prezenta angajatului, am facut o cerere de reziliere contract si retragere terminal. In ziua de 21.01.2023 am fost sunat de catre o angajata Vodafone, careia i-am explicat situatia si am rugat-o sa imi comunice ce trebuie facut mai departe (restituire terminal si alte proceduri). Pana astazi nu am mai primit nici un semn. Va rog, dati-mi o solutie! Multumesc. Cu consideratie”

Postat in data: 14 feb., 2023

Vodafone m-a taxat in plus pentru convorbiri in strainatate. Ce pot sa fac?

Am făcut în urma cu ceva timp un contract de 15 lei pe luna dar am observat ca aceasta aplicație a Vodafone a făcut în asa fel sa te taxeze ,eu am primit un telefon din străinătate și nu am fost prezent ,am apelat 2 minute sa spun ca am venit și am fost taxat după o metoda unica de 3 ori 0.84 euro deci pe lângă cei 15 lei mai sunt și 2,5 euro

am solicitat rezilierea sa pot trece la cartela am încercat My vodafone sa reincarc cartela și sunt scos din rețea, răzbunare și o mare rușine.

Postat in data: 06 feb., 2023

Vodafone mi-a majorat abonamentul. Ce pot sa fac?

Cei de la vodafone au trimis un mesaj precum că au majorat abonamentul cu 1 euro, iar eu dacă nu l-am citit acel mesaj au trecut la fapte. Am sunat la serviciul clienți pentru a-mi exprima nemulțumirea, încât am vrut să-mi închei socotelile.

Mi-au făcut o ofertă de 3 euro nelimitat voce și date pe 6 luni eu fiind liber de
contract, iar linkul trimis în mesaj ca și semnătură era un cod din 4 caractere. Am spus că voi fi de acord numai dacă îmi vor trimite contractul pe mail. Mi-au promis că-l vor trimite. Nu s-a întâmplat acest lucru revenind la serviciul clienți, spunându-mi că numai cel căruia am fost alocat ca și persoană poate face acest lucru.

Am insistat să-mi modifice abonamentul dar fără succes motivând că oferta de 3 euro nu mai există și că eu revenit cu apel la serviciul clienți după expirare, FALS, chiar ei au recunoscut când am sunat, și nu se potrivesc cu mesajele primite pe telefeon,
și că au doar la 5 euro, eu nefiind de acord. După discuțiile avute cu mai mulți consultanți m-am trezit cu mai multe mesaje similare pentru a accepta oferta.

întrebarea mea se pune cum pentru 3 euro nu s-a validat iar pentru 5 euro s-a validat eu nefăcând nici o modificare ca și modalitate de a accesa acele link-uri trimise în
mesaj de tip text.

Postat in data: 02 feb., 2023

Cum fac o reclamatie la Vodafone, pentru cost suplimentar la depasirea traficului de internet?
reclamatie factura vodafone

„Sunt studenta din Ucraina si cand încheiat contractul cu vodafone am ales un abonament de 8 euro și am avut internet în limit de 25 GB, nu am fost preîntâmpinată ca în cazul de trecerea peste acest limit sunt creditata automat cu internet la un cost diferit de abonament . După o luna de utilizare am avut o factura cu cost suplimentar în jur de 230 lei.
Am fost la un magazin vodafone Arsis și mi s-a spus ca e mai bine să trec la un abonament de internet nelimitat pentru sa nu mai am cost suplimentar . Dar ca să trec la el a trebuit oricum sa plătesc factura inclusiv cu costul suplimentar . Am plătit și m-au trecut la abonament RED 15 de 11 EURO . Am așteptat un SMS dar asa și nu a mai
venit , atunci dna de la Arsis a tipărit hârtiile, ceea ce a confirmat că am trecut la alt abonament….

După un timp de 2 săptămâni a venit un mesaj ca am un cost suplimentar de 42 EURO … iarăși m-am dus la arsis și angajatorul a spus ca factura e din cauza internetului … Am întrebat cum e posibilă treaba ? Și am arătat hârtiile unde CLAR era scris ca am
solicitat schimbarea abonamentul …. Angajatorul a spus ca nu știe din ce cauza … dar procedura nu a mai mers … apoi a chemat pe o doamnă și ea a apelat cuiva .. a introdus ceva cod … parola … In final a zis ca în data când am fost sa schimb abonamentul a fost o eroare în sistemul de vodafon și nu a funcționat corect …. în urma urmei angajatorul a spus : ,, Acum e tot ok ,,
Și mi-a venit mesaj ca să schimbat abonamentul la internet nelimitat. Am dat un apel de control și a venit mesaj ca costul suplimentar a fost de 0.00 EURO

De atunci M-am folosit liniștit de internet ȘTIIND ca am internet NELIMITAT ..
Peste 1 săptămâna am plecat în alta tara și ca să nu am cost suplimentar am dezactivat cartela . ..
M-am întors în România și ca să pot suna m-am dus la arsis să plătesc factura .. când acolo : aproximativ 420 lei !!!! …….
Am întrebat: din ce cauză ?
Dna angajatoare a insistat sa plec la un oficce de vodafon deoarece ea nu are acces la toatele datele mele …
La oficce au spus ca abonamentul să activează începând cu data de 08.01.2023 dar am schimbat abonamentul pe data de 09.11.2023 ..
…. deci am rămas păcălită …. deoarece angajatorul nu mi-a dat asa informație… a spus ca abonamentul să schimba doar după plata facturii… iar la oficce au spus ca abonamentul se va schimba după ce o sa plătesc factura în valoarea de 420 lei !!!
Dar sunt studenta , și nu am posibilitate de a plăti factura care sa format nu atât din greșeală mea cât din cauza informării incorectă ..
Oare pot face o reclamatie ? La ce pot insista ca să nu plătesc aceasta greșeală?”

Postat in data: 19 ian., 2023

Vodafone nu vrea sa-mi inchida abonamentul! Ce pot sa fac?
vodafone reclamatie

Bună ziua! Sunt intr-o situație, parca fără ieșire cu Vodafone… am terminat perioada contractuala de câteva luni bune, în care am tot plătit o suma destul de mare in fiecare luna, fiind indecisa dacă sa trec la cartela sau sa-mi fac un nou abonament. Intr-un final m-am decis sa trec la cartela, iar acum o luna și vreo 3 săptămâni, am făcut o
cerere de reziliere contract și rămas la numărul de telefon pe care îl folosesc de mai mult de 10 ani.

După perioada de 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă contractul, am sunat la ei sa verific și nici măcar cererea nu era depusă, mi s-a spus ca mai durează încă pe atât, am rugat insistent sa se rezolve mai repede și mi s-a spus ca in decurs de o săptămâna voi fi contactata pentru reziliere.

Bine-nțeles ca nu m-a contactat nimeni, așa ca iarăși am sunat eu la ei. Mi s-a spus ca s-a mai prelungit cu încă o săptămâna.

Peste încă o saptamana iarăși am sunat la ei și mi s-a spus ca se va mai face o cerere de reziliere, deoarece cererea făcută nu se găsește. Le-am spus ca dacă in termen de 3 zile nu îl închide, voi depune o reclamație. Am rugat să mi se dea un mail pentru a trimite reclamația și mi-a dat un email fals, iar apoi când i-am spus ca nu mi se pare ca ar fi cel corect, mi l-a dat pe cel corect.

După 3 zile am sunat din nou și nu s-a închis abonamentul, mi-a vorbit o doamna Alina foarte urat și nici măcar numele nu a vrut să mi-l spună, mi-a spus ca pot sa fac câte
reclamații vreau și mi-a închis telefonul. Am sunat din nou și am dat peste alta doamna care mi-a spus ca nu-mi poate închide abonamentul acum și că va mai dura câteva zile.

In magazin la Vodafone am fost și mi s-a spus ca nu pot face reclamație la ei, fiindcă nu este managerul și cu siguranța nu va trece mai departe, nici mail nu au vrut sa-mi dea pentru reclamație, au spus sa caut pe net.

Eu am plătit mereu la timp, nu am fost restanta nici măcar o zi, pana si după cele 30 de zile in care trebuia sa mi se închidă abonamentul, s-a emis factura și am plătit-o, dar am zis ca e ultima.

Vă rog sa ma sfătuiți ce sa fac mai departe, dacă cei de la Vodafone tot lungesc treaba și nu vor sa ma treacă la cartela.
Mulțumesc!

Postat in data: 19 dec., 2022

Vodafone are o practica neloiala la modificarea unilaterala a contractului. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie-abonament

Vodafone binevoieste sa instiinteze clientii ca li s-a emis factura lunara, folosind emailul ca si canal de comunicatii (iar factura transmisa in format PDF nu este clar explicita), dar atunci cand doreste sa modifice unilateral termenii unui contract, alege sa isi notifice clientul prin SMS, care de cele mai multe ori este neglijat de consumator, perceput ca fiind o reclama comerciala sau poate nu dispui de un telefon perfortmant care sa iti afiseze informatia clara si completa, in loc sa foloseasca tot acelasi email.

Consider ca aceasta practica este neloiala si cu scopul vadit de a insela clientul, care nereactionand inlauntrul termenului de 30 zile,”accepta”involuntar termenii noului contract. Va rog respectuos sa imi spuneti care ar fi calea de urmat?

Postat in data: 21 nov., 2022

Vodafone mi-a prelungit abonamentul fara sa fiu instiintata. Ce pot sa fac?
vodafone-reclamatie

Buna seara. Sotul meu,persoana cu handicap grav,nedeplasabil,a sunat la vodafon sa vada ce oferta i se face pt prelungirea de abonament. Surpriza: abonamentul era prelungit fara sa fie de acord din luna iunie. Doamna cu care a vb a zis ca s-a prelungit in magazin,apoi la telefon ,nici ea nu stia ce sa mai minta. Cert e ca abonametul nu a fost prelungit cu voia sotului. Ce se poate face? Va multumesc frumos!

Postat in data: 04 nov., 2022

Vodafone mi-a inchis abuziv numarul de telefon. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Vodafone mi-a închis abuziv nr. de telefon și a încheiat altei persoane contract de abonament cu nr. meu în aceeași zi (lucru confirmat de Vodafone telefonic).
Sunt 3 capete de abuz cf propriilor termeni Vodafone din link. Toate acestea le-am specificat deja in reclamația catre Vodafone:

1. dovada frauda 1 – incarcare 5 euro neluata in considerare contravine
termenilor proprii cf. 1.3.2 Perioada de grație – citez „(atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 180 zile (cu excepția reîncărcarilor de 1-4 Eurocredit care nu oferă perioadă de grație). În perioada de grație poți doar să primești apeluri pe teritoriul Romaniei, fără a putea iniția apeluri în rețelele fixe și mobile naționale.”

2. dovada frauda 2 – nu a existat nici o notificare prin sms de deconectare sau suspendare a numarului cf. paragraf 3 – citez „Suspendarea și deconectarea serviciilor Vodafone poate suspenda sau deconecta serviciile prestate, cu notificare prealabilă prin SMS, din următoarele motive imputabile Clientului…”

3. dovada frauda 3 – numarul de telefon a fost alocal unui alt client desi cf. paragraf 1.5 Vodafone nu are voie sa aloce numarul acesta altei persoane – citez „Numărul de telefon alocat unui Client nu poate fi transferat în niciun fel către altă persoană. Orice astfel de operaţiune reprezintă o fraudă, Vodafone având dreptul de a retrage numărul respectiv de telefon şi de a restricționa accesul la serviciile Vodafone, cu notificarea prealabilă a Clientului […] Efectele suspendării
/deconectării serviciilor: Clientul nu mai are acces la serviciile Vodafone de pe SIM-urile suspendate /deconectate (nu mai poate să primească ori să inițieze apeluri, SMS-uri, sesiuni de date), pierde beneficiile Ofertei de pe cont și valabilitatea sa, bonusurile sau alte beneficii acordate de Vodafone, pierde creditul aflat pe Cartela SIM odată cu expirarea perioadei de graţie, precum și dreptul de a folosi numărul de telefon alocat (cu respectarea perioadei de carantină de 60 de zile).

Este vb de un număr de telefon ce îl am de 20 de ani (ultimii 12 ani la Vodafone) și deși am incercat o soluționare pe cale amiabila cu Vodafone , timp de 2 luni in care am trimis toate dovezile cerute ca eu detin numarul de telefon și SIMul, ieri am fost sunata de un reprezentant Vodafone și acuzată cum că eu aș fi vinovata si as cunoaște persoana căreia i-a fost făcut abonamentul cu numărul meu căci numărul seriei mele de SIM, pe care o dețin fizic, corespunde în sistemul lor cu abonament persoanei respective
care se pare că are un abonament national fără Roaming.

Vodafone deși a primit reclamația din partea mea nu a contactat nici până acum persoana cealaltă sa verifice SIM-ul acesteia, persoana pe care NU o cunosc.

Am incercat sa raționez cu ei și să explic că în cazul acesta nu ar trebui sa existe trafic pe abonament din moment ce eu dețin SIM ul si locuiesc in Germania și abonamentul nu are roaming. Insa ei au confirmat că există trafic de date pe abonament și nu vor sa recunoască că e vb de o eroare Vodafone sub nici o forma.

Am deschis și caz la ANPC Bucuresti și sunt pregătită sa merg in instanta dar m-ar ajuta sa înțeleg daca exista si o alta metoda de soluționare.”

Postat in data: 28 oct., 2022

Care este contractul standard al Vodafone pentru serviciile furnizate persoanelor fizice?
vodafone-reclamatie-abonament

Vreau sa fac o reclamatie la Vodafone, pentru ca mi-a trimis o factura prea mare, si vreau sa stiu ce spune in contract, ce obligatii are firma fata de mine.

Postat in data: 07 oct., 2022

Vodafone m-a pacalit: mi-a scumpit factura pentru depasirea netului, iar acum imi cere taxa de despagubire. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

Am si eu o problema cu cei de la Vodafone, sunt abonat din anul 2001, iar in luna iulie 2022 m-au pacalit sa trec 3 cartele ale copiilor la abonament , si ca pentru acele cartele de 5 euro nu o sa platesc nimic in plus, si ca voi avea si facilitatea ca in loc de 28 zile o sa am luna intreaga.

La a doua factura cu stupoare am constatat ca suma este mai mare deoarece s-a depasit Netul pentru cele trei cartele. Am sunat si le-am comunicat ca m-au pacalit ca nu vreau sa platesc un cent in plus, eu nu stau sa verific cat net folosesc copii.

Ca sa reziliez cele trei cartele si sa trec din nou la cartela imi cer 114 lei taxa
de despagubire pentru fiecare. Dar nu am beneficiat de nimic, mi-am platit facturile toate, am fost pacalit si acum vreau sa renunt la pacaleala. De ce trebuie sa platesc taxa de debransare? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 06 oct., 2022

Pot sa reziliez contractul Vodafone, fara alte taxe, penalitati sau despagubiri?
vodafone prelungire abonament reclamatie

In urma legii 198/2022, prin care se aduc modificari serviciilor de
telefonie mobila, daca beneficiarul de servicii, nu este de acord, se
putea denunta unilateral contractul, fara taxe mai putin subventii la
telefoane.

Am trimis o adresa de cerere reziliere contract, cu
facturarea diferentei pentru un telefon si minus diferenta facturii
platite in avans dupa care m-am portat.Bine-nteles ca au facturat suma
completa cu taxe pentru contract.Am facut si o sesizare la ancom, as
putea sa deschid proces.

Postat in data: 04 oct., 2022

Cum fac o reclamatie la Vodafone?
reclamatie vodafone

Cum se face o reclamatie la Vodafone? M-au taxat exagerat la netul pe abonament.

Postat in data: 16 sept., 2022

Vodafone mi-a prelungit abuziv abonamentul, prin telefon. Ce pot sa fac?
vodafone prelungire abonament reclamatie

Va scriu pentru ca am aflat ca cele 3 numre de abonamnet au fost prelungite cu inca 24 luni, dupa ce in luna Ianuarie si Martie am fost sunat de catre un Agent de vanzari al companiei Vodafone, ca sa mi prezinte pentru cele 3 numere o oferta ( fara telefon sau vreun accesoriu, sau altceva) si care nu va prelungi actul contractual doar ca este bonus, niste 5G ( care desi era activat in oferta decat l-am prelunjit unul dintre numere ca baza legala adica mergs cu contract semnat si stampilat intr-un sediu Vodafone.
Al telefon cu mare ” papagal de nu prea am inteles nimic, am zis ca este ok, doar sa nu mi se prelungeasca baza contractuala, si a zic ca NU,.. ca este Bonus…
A mai zis ca peste cateva luni imi va trimite oferta cu un terminal de telefon Nou, Nimic.. si dupa cateva luni am ajun la un sediu Vodafone, si SURPRIZA , toate cele 3 abonamenta ale Dvs au fost prelungite cu inca 24 luni urmand ca prin 2024 sa se expire..
Cica daca mi-am dat acordul cu nume data nastere, si ro -UL FIRMEI ESTE CONTRACT INCHEIAT. Dar ei au uitat sa o sune prima data pe ADMINSTRATORUL FIRMEI LEGAL ( EU SUN DOAR INPUTERNICITUL FIRMEI) PLUS CA SUNT PROBLEME MARI CU SEMNAUL LA CELE 2 LOCAII ALE FIRMEI, etc.. la inceput totul ok semnal servici bune, pe urma, slab, si au crescut abonamentele platesc enorm.. si faza tare la care am ajuns sava scriu ca au fost prelungite abuziv printr-n simplu telefon,, toate cele 3 numere fara nici un beneficiu, mai rau semnal de slaba calitate si servici la fel..
Cum pot sa rezolv impreuna cu Administratorul copanie
Va dati seama cati sunt in aceasi situatie? oameni batrani, care spun da. si sunt efectic furati de vorbe, etc..
L-eam cerut inregistrarea si nu vor sa mi-o da..
Astept raspun de la Dvs,
O seara buna!

Postat in data: 13 sept., 2022

Pot sa cer despagubiri Vodafone, daca nu am putut folosi numarul de telefon, din vina lor?

Bună ziua domnule Vasile Coman,

Vă scriu referitor la o reclamație făcută companiei Vodafone.
Nu știu dacă preferați să comunicați pe blog sau pe e-mail. In orice caz vă
mulțumesc pentru informațiile pe care le expuneți pe blog, pentru a ajuta
oamenii expuși la abuzuri.

În cazul meu, am cerut Vodafone România să mă treacă de la abonament la
cartelă,cu păstrarea numărului de telefon. După cateva schimburi de e-mail
am obținut confirmarea lor, ca din data de 05.08 voi fi trecut pe cartelă.
Din această data, nu am mai putut utiliza numarul de telefon, desi am
încărcat cartela.

Am făcut o reclamație, inițial mi s-a spus să repornesc telefonul, apoi să
introduc ceva cod, in final nu a funcționat. După alta reclamație mi s-a
spus că, citez ” inseamna ca in momentul in care s-a facut trecerea de la
juridic la prepaid s-a gresit IMSI-ul adica seria SIM de pe cartela.In
cazul acesta este necesar sa faceti o schimbare SIM, adica sa schimbati
cartela fizic, insa va pastrati acelasi numar, doar se schimba seria
SIM,Lucrul acesta il puteti face intr-un magazin Vodafone fara sa platiti
nimic, doar ii spuneti ca doriti sa faceti o schimbare SIM pentru ca vi s-a
gresit seria la migrare.”

Le-am spus că din această dată (09.08) sunt plecat din țară și trebuie sa
pot utiliza telefonul, pentru servicii pe care le-am plătit dar nu le pot
utiliza datorita greșelii lor. Le‐am scris ca voi fi nevoit sa cumpar o
cartelă pre-paid in străinătate si le-am cerut despagubiri valoarea aceatei
cartele (15 euro,le-am atașat și bonul fiscal).
După încă cateva schimburi de e-mail mi-au comunicat că au remediat
problema, dar nu vor face nicio despagubire, fără a-mi comunica motivul, și
au zis ca voi primi același răspuns ori de cate ori le voi mai scrie, citez
„va informam ca pozitia oficiala Vodafone Romania SA a fost deja exprimata
in cadrul raspunsului nostru anterior si ne vom mentine acest raspuns si in
cazul unor sesizari ulterioare pe aceeasi tema din partea dumneavoastra.”
Intr-adevar data de 11.08 a funcționat din nou cartela (deci in perioada
05.08-10.08 nu a funcționat și am fost nevoit sa achiziționez o cartelă
prepaid).

Orice sfat este bine-venit, m-am gândit că voi sesiza ANPC însă doream să
ma informez dacă situația expusă și cererea mea este rezonabilă.

Cu stimă și mulțumiri,

Postat in data: 03 sept., 2022

In loc de o marire de internet, Vodafone mi-a facut un alt abonament, fara sa stiu. Pot sa reziliez contractul?
reclamatie vodafone

Am mers Intr un magazin Vodafone pentru a face o mărire de internet la un abonament pe care îl aveam la ei. Operatorul mi a făcut un alt abonament pe încă doi ani, lucru pe care eu nu l am cerut și nu am fost informată ca îmi va face in alt abonament pentru încă doi ani. Mi a spus ca voi primi un cod pe telefon pe care să îl transmit pentru a mi putea mări internetul .

Asta s a întâmplat în februarie 2022. Abia în luna Iulie 2022 am aflat de la un alt operator ca am contractul până în 2024 .
Am luat legătura cu cei de la Vodafone ca doresc rezilierea contractului, deoarece operatorul lor m a mințit în legătură cu el, și cu perioada contractuala,iar aceștia mi au spus ca trebuie să plătesc toată valoarea contractului pentru a putea fi reziliat.

Ce pot face în situația de față ?
Mulțumesc!

Postat in data: 12 iul., 2022