curs valutar VISA

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

Am scos bani de pe un card in euro ING la un curs de schimb valutar foarte mare. Ce pot sa fac?

Buna ziua, am retras de pe cardul meu de euro o suma in euro in spania la un atm euronet worldwide, cardul fiind emis in Romania de Ing si este doar euro, si m-am trezit cu un asa zis schimb valutar din euro in lei si apoi iar in euro la un schimb valutar cu 11% mai mare, adica la 1000 euro mi-a facut un schimb valutar de 1140 euro, stiind ca am pus mere sa scot mere, am luat o asa teapa la o suma mare la retragere.,, inselatorie f grava. Vreau sa stiu daca legal pot face ceva. Va multumesc

Unde pot sa vad cursul de schimb valutar Visa pentru carduri?

M-am intors din Anglia unde am muncit si vreau sa scot bani de pe un card OnePay tip Visa, in lire, dar nu stiu care e cursul valutar care se aplica, daca scot lei.

Am scos de la un bancomat al Bancii Transilvania 100 de lei si mi-au fost luati din cont 18 lire.

De la banca mi-au spus ca se aplica cursul Visa, nu cel al bancii. Unde pot sa verific cursul Visa?