contract Vodafone

vodafone-reclamatie-abonament
Vodafone are o practica neloiala la modificarea unilaterala a contractului. Ce pot sa fac?

Vodafone binevoieste sa instiinteze clientii ca li s-a emis factura lunara, folosind emailul ca si canal de comunicatii (iar factura transmisa in format PDF nu este clar explicita), dar atunci cand doreste sa modifice unilateral termenii unui contract, alege sa isi notifice clientul prin SMS, care de cele mai multe ori este neglijat de consumator, perceput ca fiind o reclama comerciala sau poate nu dispui de un telefon perfortmant care sa iti afiseze informatia clara si completa, in loc sa foloseasca tot acelasi email.

Consider ca aceasta practica este neloiala si cu scopul vadit de a insela clientul, care nereactionand inlauntrul termenului de 30 zile,”accepta”involuntar termenii noului contract. Va rog respectuos sa imi spuneti care ar fi calea de urmat?

vodafone prelungire abonament reclamatie
Pot sa reziliez contractul Vodafone, fara alte taxe, penalitati sau despagubiri?

In urma legii 198/2022, prin care se aduc modificari serviciilor de
telefonie mobila, daca beneficiarul de servicii, nu este de acord, se
putea denunta unilateral contractul, fara taxe mai putin subventii la
telefoane.

Am trimis o adresa de cerere reziliere contract, cu
facturarea diferentei pentru un telefon si minus diferenta facturii
platite in avans dupa care m-am portat.Bine-nteles ca au facturat suma
completa cu taxe pentru contract.Am facut si o sesizare la ancom, as
putea sa deschid proces.

vodafone prelungire abonament reclamatie
Vodafone mi-a prelungit abuziv abonamentul, prin telefon. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am aflat ca cele 3 numre de abonamnet au fost prelungite cu inca 24 luni, dupa ce in luna Ianuarie si Martie am fost sunat de catre un Agent de vanzari al companiei Vodafone, ca sa mi prezinte pentru cele 3 numere o oferta ( fara telefon sau vreun accesoriu, sau altceva) si care nu va prelungi actul contractual doar ca este bonus, niste 5G ( care desi era activat in oferta decat l-am prelunjit unul dintre numere ca baza legala adica mergs cu contract semnat si stampilat intr-un sediu Vodafone.
Al telefon cu mare ” papagal de nu prea am inteles nimic, am zis ca este ok, doar sa nu mi se prelungeasca baza contractuala, si a zic ca NU,.. ca este Bonus…
A mai zis ca peste cateva luni imi va trimite oferta cu un terminal de telefon Nou, Nimic.. si dupa cateva luni am ajun la un sediu Vodafone, si SURPRIZA , toate cele 3 abonamenta ale Dvs au fost prelungite cu inca 24 luni urmand ca prin 2024 sa se expire..
Cica daca mi-am dat acordul cu nume data nastere, si ro -UL FIRMEI ESTE CONTRACT INCHEIAT. Dar ei au uitat sa o sune prima data pe ADMINSTRATORUL FIRMEI LEGAL ( EU SUN DOAR INPUTERNICITUL FIRMEI) PLUS CA SUNT PROBLEME MARI CU SEMNAUL LA CELE 2 LOCAII ALE FIRMEI, etc.. la inceput totul ok semnal servici bune, pe urma, slab, si au crescut abonamentele platesc enorm.. si faza tare la care am ajuns sava scriu ca au fost prelungite abuziv printr-n simplu telefon,, toate cele 3 numere fara nici un beneficiu, mai rau semnal de slaba calitate si servici la fel..
Cum pot sa rezolv impreuna cu Administratorul copanie
Va dati seama cati sunt in aceasi situatie? oameni batrani, care spun da. si sunt efectic furati de vorbe, etc..
L-eam cerut inregistrarea si nu vor sa mi-o da..
Astept raspun de la Dvs,
O seara buna!

vodafone-reclamatie-abonament
Cum fac o plangere la Vodafone? Nu merge internetul pe telefon!

Buna seara! Doresc sa formulez o plângere împotriva unei angajate Vodafone deoarece de 3 zile mi-am activat o opțiune roaming 15 care mi-a mers Internetul jumate de zi dupa care am inceput sa sun la Vodafone, am vorbit cu diferiți angajați foarte amabili in a ma ajuta, mi-au zis sa inchid telefonul sa il repornesc etc.

Dar aseara nu mergea netu, eram in centru Elveției si cand am sunat sa vedem de ce nu merge Internetul pana la urma, deoarece zicea baiatu sa sun din nou daca nu merge, dar ce sa zic o domnișoara a zis sa incercam din nou si va trebui sa mearga, dar tot nu merge.

Am sunat inapoi cum mi-a si zis doamna dar a raspuns alta doamna care mi-a vorbit foarte urat si mi-a inchis apelul ai sunt urgente domnule, deci eu nu am urgentă ca nu am internet intr-o tara straina si sunt in vacanta.

Apoi am sunat din nou si ma pus pe mute si m-au lasat sa astept in apel bataie de joc. Ce se intampla am înregistrările care le aveti si voi luati măsuri oricum fac plângere protecția consumatorilor deoarece meritam un raspuns de ce nu merge Internetul de 3 zile mi se spune ca am internet dar nu stiu de ce nu merge de ce am platit 15€ sa ma uit la el inainte sa achiziționez opțiunea.

Sora mea a sunat din tara si a vorbit cu voi si ati spus luați opțiune ca este foarte bune si Etc si acuma nu mai e buna ca am doar un 1gb, trebuia sa mi se spună nu sa astept 4 zile pentru asta nu? Luați măsuri la doamna care nu stie sa isi faca treaba la locul de munca sa vorbească in halul asta!

Am vorbit cu doamne in intervalele acestea 21:10 si 21:35 cand mi sa vorbit foarte arogant si jignitor
Sunt client Vodafone asa se comporta cu un client de al vostru !

Sunt client Vodafone am fost mințit ca imi merge opțiune 15€ si de 4 zile nu am internet una imi spune la telefon ca mi-a expirat in 4 ore 12gb alta ca mai am internet dar trebuie rectificat in sistem sunt plecat in tara straina si

Angajații Vodafone vorbesc arogant si spun aveti o urgentă, asta nu e urgentă atunci ce este…

Este ilegal ca Vodafone sa ceara despagubiri pentru renuntarea la contract inainte de termen (decizie definitiva a judecatorilor, la cererea ANPC) [citeste tot]