Pot sa folosesc un card Nickel la bancomatele BRD?

Buna ziua.
Mi-am deschis un cont in Franta, Compte Nickel, cont pe care il poti deschide la orice magazin de presa si tabac. Revenit in Romania, am putut efectua cateva plati cu cardul.

Intrebarea mea este alta: pot sa-l folosesc la bancomatele BRD, fara teama de a nu-l recunoaste si a nu-l bloca? Problema este ca pe card nu e trecut niciun nume. Sau pot sa transfer suma de bani din contul Nickel pe
contul actual de la BRD?

card-nickel

card-nickel

Puteti folosi fara pobleme cardul Nickel, care este un card tip MasterCard, la bancomatele BRD, precum si la orice alt bancomat din Romania sau din lume.

Conform informatiilor de pe site-ul firmei emitente (Compte-Nickel.fr), cardurile Nickel se pot utiliza oriunde in lume, la bancomate sau pentru plati in magazine. Pentru retragerile de bani la bancomate, comisionul este 2 euro, iar pentru platile la magazine vi se ia 1 euro, conform listei de tarife.

Contul Nickel se poate utiliza si online, pe site-ul https://mon.compte-nickel.fr/identifiez-vous, unde puteti transfera bani de pe card pe un alt card, la BRD, cum spuneti ca doriti sa faceti.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu utilizarea cardului la bancomatele BRD.

126 raspunsuri la “Pot sa folosesc un card Nickel la bancomatele BRD?

1. Birda Constantin

Salutare, am făcut un transfer bancar pe contul pole emploi și am ales opțiunea,co taxă,mie îmi trebuie codul de referință să trimit la pole emploi să dovedesc că am făcut plata din aplicatie nu-mi dă voie vă rog să mă ajutați să intru în posesia codului de referință, plata am făcut pe 10 februarie.

2. Ionela

Bună seara! Am făcut și eu un cont de Nikel am primit codul ptr ridicarea cardului dar Doamna de la tabac mia spus ca nu îmi poate da cardul ptr ca îmi apare ca am mai avut alt cont acuma 7 ani .Am sunat la cei de la Nikel mi.au spus sa le tr poza cu pașaportul am făcut ceea ce mia zis dar de o sap nu mia mai tr nimeni nimic ce îmi sugerați sa fac . Mulțumesc mult

3. Petru

Salut am făcut de curând un card nickel am făcut aplicația totul ok mia făcut cineva un transfer îmi apar bani in cont dar daca incerc sa retras nu pot e că și cum nu as avea bani in cont menționez că transferul e făcut de 2 zile și încă îmi apare în aplicație când intru transferul de la persoana care mi-a trimis iar sus îmi abate contul meu cu banii

4. Ilie ion

Dintr-un cont nickel Franța cum și în ce condiții pot transfera suma contului la brd, s-au revolut. Mulțumesc. Aștept răspuns urgent, de specialitate, exclus, comentarii în ne cunoștință de legislația și practicilor bancare, europene. Mulțumesc.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Puteti transfera banii de pe cardul Nickel intr-un cont BRD sau Revolut, din aplicatia Nickel, care o gasiti pe site-ul Nickel.eu, la acest link: https://app.nickel.eu/

Transferul este gratuit, fara comisioane, catre orice cont bancar din tarile zonei SEPA, in care se afla si Romania.

Iata cum se face transferul: dupa ce va logati in aplicatia Nickel cu numarul de pe spatele cardului, mergeti la rubrica „Faire un virement” iar apoi faceti click pe „Ajouter”.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa faceti transferul de bani din aplicatia Nickel.

1. Ilie ion

În cit timp trebuie sa ajungă banii din nickel in brd ? Aveți idee? Am făcut operatiunile, ce mi-ați explicat dar banii din contul nickel încă nu au scăzut. Și nici nu am primit vreo notificare, cum că operațiunea, sau transferul e în curs. Mulțumesc.Mai mult, as, dori și ce sumă pot transfera,,am înțeles că nu pot cheltui mai mult de 300, euro pe săptămână, și nu pot transfera mai mult de 800euro pe luna.intrebarea ar fi ,o modalitate de transfer a banilor, (toată suma) . In contul soției la BRD s-au revolut.

5. Dobre Aura

Buna , am și eu o întrebare am făcut aceest card acum 2 săptămâni și a-și dori sa fac altul mai este posibil sa mai fac un alt card ???

1. Rotari iurii

Buna ziua am card nikeli am bani in cont dar nu merge Cârdu nici sa avut nici sa scot.Puteți sa m-a ajutați ?

6. Robert

Buna ziua ! As vrea sa stiu si eu daca dupa cardul Nickel transfer suma de 10 – 15 mii € către un cont bancar romanesc cam ce comision voi avea sau ce comision este prin virament ?! Multumesc anticipat

7. Stoica

Bunã ziua am şi eu o întrebare vã rog dacã nu vreau sã îmi retrag bani din cont Nickel sau vreau sã collectez Mai multi bani Cam cît timp si cîți bani pot colecta pe card vã mulțumesc anticipat

8. Ghenadie

Buna… pe langa comisionul bancii emitente a cardului (1.5EUR/tranzactie) se mai percep comisioane ale bancilor din Romania la extragerea numerarului din ATM-urile acestora? Mersi mult

9. Anca

Bună ziua, am și eu o problema dacă ma puteți ajuta, am card nickel și am revenit în România și atunci când încerc sa ma conectez pe cont sa fac un transfer.. trebuie sa primesc un mesaj cu un cod de confirmare..dar nu primesc nimic..deși am cartela în telefon activa

8 × 7 =