asigurare credit

Sotul a decedat si eu nu mai pot plati rata la Cetelem. Ce pot sa fac?

Sotul a decedat, a avut un credit la Cetelem si am aflat ca nu i-au facut asigurare, astfel ca trebuie sa platesc eu acum rata de 7 milioane. Problema e ca eu mai am o rata la TBI Credit de 3 milioane si am o pensie de numai opt milioane. Le-am cerut la Cetelem sa-mi reduca rata, dar mi-au spus ca o pot reduce la doar 6 milioane. Eu atunci cu ce mai traiesc? Ce pot sa fac? Va rog sa ma ajutati.

Daca achit creditul integral mai devreme, primesc inapoi banii pentru asigurare?

Buna ziua. Am luat un credit de 30.000 lei pe 7 ani, am platit la el 2 ani, apoi am mai dat in plus 15.000 de lei, dar inca nu e achitat integral. Ar trebui sa primesc inapoi o parte din asigurarea integrala a creditului? Multumesc

Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Ce se intampla cu descoperitul de card in cazul decesului?

Buna! As avea o intrebare legata de o descoperire de card. Anul trecut bunicul meu a decedat lasand in urma un credit in val. de 10000 de lei, dar si o descoperire de card de 5000. Coplatitoarea creditului este bunica, dar as dori sa stiu daca achitand creditul integral trebuie platita SI descoperirea de card..Ma gandesc ca nu, din moment ce bunica a semnat doar pt credit, acum 10 ani..