poprire alocatie copil

sparkasse cont banca
Alocatia copilului din Germania mi-a fost blocata in contul Sparkasse. Cum pot recupera banii?

Buna ziua ,soțul a lucrat doi ani în Germania și am băgat dosar de alocație , ne-a fost aprobat dar după ce banii au intrat contul a fost blocat. Contul este la sparkasse, mai avem vreo șansă să recuperăm acei bani? banii au intrat în 2021 in octombrie iar la începutul anului 2022 a fost blocat

reclamatie raiffeisen
Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

poprire brd
Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

raiffeisen-bank-reclamatie-refinantare-credit
Pot sa scot alocatia de pe cardul Raiffeisen, daca ghiseele s-au desfiintat?

Alocatia fiului meu intra pe un card Raiffaisen Bank, nici un alt venit doar alocatia. de câteva luni când vreau sa scot alocatia pe display-ul bancomatului scrie – 250 RON. am scos alocatia de la ghișeul băncii doar ca Raiffaisen Bank de la Tg jiu de luna aceasta nu mai are ghișeu de ridicat bani asa mi sa spus. nemaiputand ridica banii de la ghișeu, dacă încerc sa scot de la bancomat mi se opresc cei 250 de lei ? Și dacă da, ce este de făcut. Va multumesc

Daca am oprire pe contul bancar, se poate lua si alocatia copilului?

Dragă domnule, soția mea are o oprire pe contul bancar, iar în contul respectiv intră și alocația la fată. Dar la bancomat îi
arată cont 0. Adică îi ia pe toți banca respectivă sau Executorul judecătoresc.

Întrebarea mea este: au voie să ia și alocația la fată? Vă rog frumos să mă lămuriți și pe mine. Vă mulțumesc