Reclamatie Idea Bank

Care banci si IFN-uri raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Care sunt bancile si IFN-urile care raporteaza restantele la Biroul de Credit?

Ma puteti ajuta sa aman ratele la creditul Idea Bank?

Am trimis cerere de suspendare a plății ratelor pe 9 luni la Idea Bank (însoțită de Declarația prin care arătăm că mi-au crescut cheltuielile cu minim 25%…), pe data de 13 iulie 2022. Apoi, am mai trimis Declarația prin care arătăm că nu am încheiat cu banca un plan de restructurare…Pe data de 31 august, după apariția normelor
de aplicare, am făcut o revenire la cererea din 13 august și am retrimis declarațiile, exact cum era prevăzut în normele de aplicare OUG 90/2022.

Deși am solicitat numere de înregistrare pentru aceste cereri, nu am primit decât un scurt mesaj și anume că voi fi contactata în curând.

Nu am fost contactată, la call center nu răspunde nimeni sau răspunde extrem de greu și nu știe ce să-mi spună. Pe site-ul băncii nu apar informații cu privire la posibilitatea suspendării plății ratelor, cf OUG 90/2022.
După cum știți, aceasta banca a fost achiziționată de BT, insa mie mi s-a spus că am rămas clienta a Idea Bank. Acum, Idea Bank funcționează exclusiv în online și, după cum vad, profita de această situație. Mi s-a întâmplat și să-mi închidă telefonul din call center, atunci când urma să primesc un răspuns concret…

Ce este de făcut?!
Sunt la zi cu ratele, însă pe data de 17 august urmează rata următoare, iar eu doresc sa o aman. Pe 15 August trebuie sa plece banii din contul meu, astfel încât pe 17 august să ajungă în contul băncii.

Se pot depune cereri pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022?

Îmi puteți spune vă rog dacă se pot depune cererile pentru amanarea ratelor? Am văzut că s au aprobat actele normative.
Mulțumesc

Exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite?

Îmi puteți spune, exista o cerere tip pentru amanarea ratelor la credite, conform OUG 90/2022 ? Multumesc

Cum se face amanarea ratelor la credite

Care sunt conditiile pentru amanarea ratelor la credite?

OUG 50 din 2010 privind contractele de credit pentru consumatori, actualizata

„Care este legea privind contractele de credit?”

E legal ca executorul sa-mi ceara sa platesc si penalitati dupa ce s-a terminat poprirea?

Bună ziua …Am fost înștiințat cu o proprire pe salariu în februarie 2019 din partea Ideea Bank angajatorul mi a achitat toată suma aferenta bineînțeles în procedura legală iar acum executorul îmi spune ca mai am de achitat penalitățile băncii aferente sumei proprite e legal?