OUG amanare rata credit

Cum pot sa-mi aman ratele la creditul ING?

Cum se face amanarea ratelor la un credit ING?

Amanarea ratelor la BRD se poate face si online sau trebuie sa merg la banca?

Am sunat astazi la BRD pentru a-mi confirma o adresa de email unde se poate trimite cererea de amanare a ratelor + declaratia pe proprie raspundere. Cei de la Call-Center mi-au raspuns ca nu se poate trimite online, doar in agentia BRD, de preferat cea unde a fost deschis creditul.

Si daca nu sunt in tara de exemplu cum fac? Este in regula sa nu aiba si aceasta optiune?

P.S.: Nu este prima mea interactiune cu ei pe tema amanarii ratelor si am simtit cam de fiecare data ca nu prea vor sa amane ratele clientilor. Ba ca nu au normele la indemana, ba ca nu stiu procedura de amanare, etc.

Ma puteti ajuta sa aman ratele la creditul Idea Bank?

Am trimis cerere de suspendare a plății ratelor pe 9 luni la Idea Bank (însoțită de Declarația prin care arătăm că mi-au crescut cheltuielile cu minim 25%…), pe data de 13 iulie 2022. Apoi, am mai trimis Declarația prin care arătăm că nu am încheiat cu banca un plan de restructurare…Pe data de 31 august, după apariția normelor
de aplicare, am făcut o revenire la cererea din 13 august și am retrimis declarațiile, exact cum era prevăzut în normele de aplicare OUG 90/2022.

Deși am solicitat numere de înregistrare pentru aceste cereri, nu am primit decât un scurt mesaj și anume că voi fi contactata în curând.

Nu am fost contactată, la call center nu răspunde nimeni sau răspunde extrem de greu și nu știe ce să-mi spună. Pe site-ul băncii nu apar informații cu privire la posibilitatea suspendării plății ratelor, cf OUG 90/2022.
După cum știți, aceasta banca a fost achiziționată de BT, insa mie mi s-a spus că am rămas clienta a Idea Bank. Acum, Idea Bank funcționează exclusiv în online și, după cum vad, profita de această situație. Mi s-a întâmplat și să-mi închidă telefonul din call center, atunci când urma să primesc un răspuns concret…

Ce este de făcut?!
Sunt la zi cu ratele, însă pe data de 17 august urmează rata următoare, iar eu doresc sa o aman. Pe 15 August trebuie sa plece banii din contul meu, astfel încât pe 17 august să ajungă în contul băncii.

Cum se face amanarea ratelor la creditele Raiffeisen, conform OUG 90/2022?

„Desi suntem in 9 August, Raiffeisen nu inregistreaza cereri pentru
suspendarea ratelor conform OUG 90, de la serviciul clienti declarand
in mod repetat ca nu s-au comunicat normele interne. Este legal?
Multumesc”

OTP Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor, fara motiv. Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la OTP ,aceasta mi-a fost respinsa pe motive numai de ei stiute ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.
As dori prin intermediul d-voastra sa solutionez aceasta cerere ,in mod favorabil,respectiv sa amana aceste rate timp de 9 luni

Multumesc anticipat,si astept un raspuns din partea d-voastra

Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania?

„Care este procedura pentru amanarea ratelor la Banca Transilvania? nu au specificat nicaieri nici macar ca se pot depune cererile”

Se pot amana din nou ratele la credite, daca le-am amanat si in pandemie?

Bună seara domnule Coman. Știm că sunteți asaltat de întrebări pe această temă și totuși îndrăznim să vă rugăm să ne ajutați și pe noi pentru că avem o dilemă și anume: am amânat în timpul pandemiei (anul 2020) plata ratelor pentru un credit de nevoi personale la Banca Transilvania și am dori să știm în mod clar dacă putem acum să amânăm din nou ratele dat fiind că în normele de aplicare am văzut că era o precizare precum „se pot amâna o singură dată” și nu am înțeles dacă se aplică și retroactiv (cine a amânat în pandemie nu mai poate amâna).

Ordonanta 90/2022 de amanare a ratelor se aplica si in cazul IFN-urilor?

Ordonanta de amanare a ratelor la credite se aplica si in cazul IFN-urilor, deoarece am trimis notificarea catre un IFN, iar acestia m-au contactat spunandu-mi ca nu
se aplica in cazul acestora?

Se pot depune cereri de amanare a ratelor la credite? Au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare a OUG 90/2022?

Daca azi 1 august inca nu au aparut in Monitorul Oficial normele de aplicare ale O. 90/2022…mai este valabila ? Fiindca in 29 iulie s-a implinit termenul de 30 de zile de la publicarea ei. Oare nu este o smecherie aici ca sa nu mai putem depune cereri?

Am fost la BT saptamana trecuta si mi s-a spus ca neavand nici o reglementare in vigoare …nu pot primi cererea mea.

Cand se publică în Monitorul Oficial normele metodologice pentru amânarea ratelor la bănci?

Bună ziua! Întrebarea mea este scurtă și la obiect: aveți idee , când se publică în monitorul oficial (având în vedere faptul că astăzi au fost aprobate de guvern), normele metodologice pentru amânarea ratelor la bănci?

Au fost publicate normele de aplicare a Ordonanței privind amânarea ratelor la credite 2022? [citeste tot]
Ce inseamna sa nu ai restante la amanarea ratelor al credite?

Știți cumva ce înseamnă să nu ai restanțe în ultimele 6 luni la amânarea ratelor? Mulțumesc

Trebuie sa platesc rata la credit luna asta, chiar daca am facut cerere de amanare?

Imi puteti spune daca s-au publicat normele metodologice pentru OUG90/2022 ?
Am facut solicitare in scris catre Alior Bank ,dar mi au spus ca nu poate da curs solicitarii pentru ca nu au aceste norme.
Peste 2 zile am scadenta la rata .Solicitarea am facut o de 2 saptamani .Trebuie sa platesc rata pe luna asta chiar daca am facut solicitarea de doua saptamani ?

De cand se pot depune cereri de amanare rate la credite?

Buna ziua, de când se pot depune cereri ptr amânare rate la un credit ?
Cei de la banca Unicredit spun că ei nu știu nimic …. Nu spune nimeni nimic despre amanarea ratelor …. Unde sunt normele care trebuiau sa iasa in 15 zile ? multumesc

Pot beneficia de amanarea ratelor si in 2022, daca le-am amanat in 2020?

Bunã ziua,
Am un credit ipotecar la OTP Bank si am beneficiat de amanarea ratelor pentru 6 luni in 2020 cf OUG 37.
As dori sa stiu daca pot beneficia de amanarea ratelor si cf noii ordonante 90/2022?

Pot beneficia de amanarea ratei la credit, conform Ordonantei Guvernului, daca sunt executat silit?

La ordonanța care s-a dat cu privire la credite pot beneficia și eu de amanare daca sunt executat silit?