comision cont bancar

Este legal sa-mi ia comision la cardul de student BCR?
card student bcr

„Buna ziua, am intampinat o problema la faimosii BCR, am deschis acum cateva luni un cont, am intrebat concret si am spus ca pentru studenti, mi s-a spus ca da, am intrebat de comisioane sau alte plati aditionale, au zis ca nu exista, astazi ma trezesc cu o suma de bani pe minus, cica un comision de administratie, sun frumos la call center, mi se explica ca nu am respectat niste criterii, ii spun ca nu mi-au fost prezentate criterii, si imi spune constant ca am datorie la ei. Este legal?”

Postat in data: 18 iul., 2023

Banca nu a inchis contul nefolosit mai multi ani si a incasat comisioane. Ce pot sa fac?

In anul 2012, sotia mea s-a imbolnavit de NMO, ceea ce a condus – dupa scurt timp – la incadrarea ei in grad 1 de handicap (tetraplegie).

Nemaiputandu-se deplasa, eu am facut demersurile de transformare a contului de salariu in cont pentru virarea pensiei de boala (la o sucursala a INTESA SANPAOLO, banca la care avea deschis contul in care i se virase salariul, inainte de declansarea bolii; cont cu card atasat).

In anul 2017 sotia mea a decedat, in urma unor complicatii infectioase (sepsis).

La cateva luni dupa decesul ei, a expirat valabilitatea cardului pe care i se vira pensia. Din acel moment si pana la momentul prezentei, in cont au ramas 324 lei (banii neputand fi retrasi din cauza expirarii valabilitatii cardului).

La efectuarea succesiunii, din neatentie, s-a omis includerea acestui cont (cu suma existenta in el) in lista bunurilor succesorale.
Doua demersuri ale mele ulterioare, pentru inchiderea contului, au fost zadarnice, banca cerandu-mi includerea sumei in certificatul de mostenitor.

In perioada 2017-2023, in cont nu s-au mai facut nici un fel de alte operatii, doar inscrierea de comisioane de administrare.

Nota. Intre 2017-2019, comisionul a fost exprimat doar in lei. Din anul 2019, pe langa comisionul in LEI, a aparut si comisionul de administrare in moneda EURO, care pana atunci nu fusese perceput.

In cont nu s-au facut niciodata operatii in EURO, el fiind creat pentru operatiuni cu lei (intai virare salariu si ulterior pensie de boala).

Mentionez ca ultimul extras de cont (primesc lunar extrasele prin e.mail, de la banca) releva faptul ca suma comisoanelor (in lei + euro) a depasit de curand suma ramasa inca in cont (324 lei).
Comisoanele „curg” in continuare dar banca nu le compenseaza din suma existenta in cont.

Am presupus ca incetarea virarii pensiei de boala va conduce la inchiderea contului /suspendarea lui (daca exista aceasta varianta), dupa un numar de ani. Constat ca nu s-a intamplat asa ci a mai aparut si un comision suplimentar (cel in EURO).

Intrucat
-nu as dori sa mai cheltuiesc bani cu modificarea certificatului de mostenitor, si
-nu stiu daca apar ca imputernicit in cont (nici nu am contractul prin care a fost modificat contul, de la salariu la pensie de boala).
as vrea sa intreb
-exista o alta cale de a „scapa” de acest cont, (care oricum nu mai serveste nimanui) in afara de cea prezentata de banca (includerea sumei in lista bunurilor succesorale)?,
-pot fi raspunzator pentru acoperirea costurilor cu comisioanele contului?

Astept, cu deosebit interes, raspunsul Dvs..
Multumesc”

Postat in data: 10 apr., 2023

Raiffeisen imi ia ceva taxe, daca angajatorul plateste poprirea?

Din aceasta luna mi-a intrat poprirea pe salariu in urma unui credit. Intrebarea mea este:Daca angajatorul transfera suma poprita din salariu banca imi mai ia ceva taxe

Astazi mi-a intrat salariul.. Am o poprire de 700 lei pe salariu trimisa de catre angajator dar pe cont imi apare inca o suma de 140 lei blocata pentru poprire care eate luata din restul de salariu tranaferat de catre angajator.”

Postat in data: 10 feb., 2023

Cum pot sa fac un transfer instant din contul BRD in contul Raiffeisen Bank?

Buna seara ,cum pot sa fac un transfer instant din contul BRD in contul rafaiseen Bank?

Postat in data: 14 nov., 2022

Cum inchid un cont George la BCR?
card-george-bcr

Am deschis un cont George la Bcr si inca nu am primit cardul respectiv si nici nu am depus nici un ban in contul respectiv,nu am plătit absolut nimic pentru deschiderea acelui cont,acum doresc sa il închid vreau sa stiu trebuie sa plătesc ceva sau pur si simplu fac o cerere pt a-l închide? Multumesc

Postat in data: 04 ian., 2021

Pot trimite euro intr-un cont in lei de la o banca din Romania?

Bună ziua! Mă aflu într-o țară străină și doresc să aflu dacă pot trimite euro pe un cont in lei. Adică persoana din România
ii poate scoate direct de la bancomat? Conversia se face automat fără să cer această favoare expres? Si daca da, se percepe un
comision?

Postat in data: 15 oct., 2020

La care banca sa-mi fac un card? Care are cel mai mic comision lunar de intretinere?

bună ziua, dacă as dori un card 💳 ce comision am pe luna 🌚 pentru întreținere?

Postat in data: 24 aug., 2020

Pot sa primesc o suma in euro intr-un cont deschis la BT?

Trebuie sa primesc o suma de bani in euro, dar eu am doar un cont in lei, la BT (Banca Transilvania). Puteti sa-mi spuneti daca pot primi acei bani in euro, daca am contul in lei sau trebuie sa-mi deschid un cont in euro? Multumesc

Postat in data: 13 feb., 2020

Cu ce card e mai bine sa platesc in strainatate: cu cel in lei sau cu cel in euro?

De multa vreme incerc sa aflu un raspuns concret la o intrebare. (pana acum am primit doar raspunsuri contradictorii)

Detin un card de debit in lei si unul in euro la Raiffeisen Bank. In functie de modul cum se fac conversiile care este cea mai convenabila metoda de plata in situatia

1. Plata in strainatate in EUROPA moneda diferita de euro de exemplu zlot polonez

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

2. Plata in strainatate in afara UE moneda evident diferita de euro

Folosesc cardul de debit in lei sau cel in euro pentru reducerea costurilor?

Postat in data: 22 ian., 2020

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului: ce pot sa fac?

BRD nu doreste sa imi inapoieze banii din alocatia copilului pe motiv ca aveam comisioane de plata la contul de salariu, mentionez ca alocatia are un cont separat cu cel de salariu.

Postat in data: 21 feb., 2019