BNP Paribas Personal Finance

Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?

Stergere Biroul de Credit
Care banci si IFN-uri raporteaza la Biroul de Credit datele clientilor?
Stergere Biroul de Credit

Postat in data: 19 oct., 2023

Cum pot fi sters de Cetelem din Biroul de Credit?
cetelem reclamatie biroul de credit

„Cu respect, vă expun situația mea, în speranța că mă puteți ajuta.
Am avut un credit la Cetelem in anul 2018, pe care nu l-am achitat, datoria fiind cesionată către Kruk, iar că urmare am fost executat silit fiind instituită poprire. În anul 2020 am primit de la executorul judecătoresc încheierea de încetare a executării silite.

De atunci, figurez în Biroul de Credit cu raportări lunare din partea BNP PARIBS, precum că aș avea o restanță de 1127 lei și „G” -urile aferente.
Am discutat telefonic cu cei de la Kruk și mi-au spus că datoria a fost achitată integral. Am discutat și la Cetelem, dar insistă că figurez încă cu suma de mai sus, cu toate că datoria a fost cesionată și achitată.

Am apelat la o firmă și mi-au fost ștere toate mențiunile de G anterioare din Biroul de Credit, mai puțin cea din luna curentă, unde figurez din nou cu restanța de 1127 lei .

S-a solicitat din nou ștergerea mențiunii, fiind atașat documentul de încheiere a executării, însă în rezoluția de răspuns la solicitare se face din nou mențiunea referitoare la restanță de către participant și că .

Mi-ar fi de mare ajutor dacă mă puteți îndruma cum să procedez, pentru a rezolva această problemă.

Mulțumesc.”

Postat in data: 22 mart., 2023

Cum inchid cardul Cetelem?
card-cetelem-inchidere

„Buna ziua as dorii sa închid cardul cetelem”

Postat in data: 03 mart., 2023

Cum inchid cardul Cetelem? Nu-mi raspunde nimeni la telefon.
card-cetelem-inchidere

„Am o problemă cu închiderea cardului Cetelem…
În 05.09.2019, am achiziționat în rate, (printr-un contract de credit) de la Flanco, un TV și un telefon, pe care le-am achitat înainte de termen, însă problema mea este că după ce am primit cardul prin poștă, nu l-am activat, iar de câte ori am sunat la Cetelem, pentru a închide cardul, nu mi-a răspuns nimeni.
Vă rog din suflet să mă ajutați…au cam trecut ceva ani…”

Postat in data: 23 feb., 2023

Cum deschid dosar de daune la un credit Cetelem?
cardif formular nortificare eveniment asigurat

„Bună ziua!
Am un credit la Cetelem cu asigurare in caz de deces etc.luat in 2010-2011. In 2021 ,august,după o biopsie mi s a pus diagnosticul de neoplasm uterin,in octombrie 2021 am primit decizia medicala de incapacitate de muncă,grad accentuat, februarie 2022 ,m
am operat.
Am plătit în continuare ratele la cardul de credit până în prezent , când situația mea financiara este destul de precară și am decis să încerc să deschid dosarul de daune. Din discuția telefonică am înțeles că poate fi respins ,din tonul interlocutoarei că se va tergiversa.

Dacă nu primesc e mail in două săptămâni pot reveni cu apel , că se va lua în considerare soldul din octombrie 2021, că trebuia să fac notificare în 30 de zile,astea s toate informațiile pe care le am primit. Despre suma care ar trebui sa acopere îngrijirea medicală,nimic.

Evaziv absolut tot. Nici nu mai cunosc termenii și condițiile contractului,nu mi cunosc drepturile,probabil voi cere o copie. Ce mă sfătuiți? Să aștept?”

Postat in data: 10 feb., 2023

Cum se face stergerea din Biroul de Credit la Cetelem?

Postat in data: 24 sept., 2022

Cetelem m-a raportat la Biroul de Credit, desi am platit rata la timp. Ce pot sa fac?
cetelem biroul de credit

Am plătit rata la cetelem și au ajuns bani cu întârziere am fost
sunat ca sunt în biroul de credite . De ce ? Eu am plătit la timp ce
pot sa fac ?