ordin de plata

Este legal comisionul OPC de 450 de lei pentru refinantarea creditului?
raiffeisen reclamatie opc refinantare credit

„Bună seara. Am făcut o refinanțare a unui credit de la Raiffeisen. Cei de la CEC au făcut viramentul in conturile care urmează sa le refinanțantez de la Raiffeisen cu ordine de plata conditionate.

Cei de la Raiffeisen imi cer 425 RON/ OPC pentru avizare. Cât de legal este in contextul in care in contract la mine este stipulata suma de 5 euro pe ordin de plata conditionat????”

Postat in data: 17 iun., 2024

Ce fac daca banca refuza Ordinul de Plata Conditionat (OPC) pentru refinantarea creditului?

„Va contactez in legatura cu o problema pe care o intampin cu cei de la Cetelem privind rambursarea sumei datorate pentru un card de credit ( pentru cumparaturi in magazinul Dedeman).

Am incercat sa fac acest demers printr-o refinantare la Unicredit Bank, acestia au transmis intreaga suma printr-un OPC (ordin de plata conditionat), insa Cetelem a refuzat aceasta tranzactie, motivand ca ei accepta doar ordine de plata simple.

Cum toate bancile cand vine vorba de refinantari, fac plata doar prin OPC -uri, ca metoda de siguranta, ne vedem blocati in a stinge datoria.

Personal, consideram ca este un abuz din partea Cetelem. Mentionez ca nicaieri in contract nu am regasit aceasta clauza, referitor la neacceptarea OPC-urilor.

Va rog mult daca m-ati putea ajuta cu un sfat referitor la cum as putea rezolva aceasta problema cu acest IFN.

Va multumesc frumos”

Postat in data: 01 mart., 2024

In cat timp se face un transfer de bani din contul BT intr-un cont din Anglia?

Am transferat o suma de bani din contul BT intr-un cont din Anglia in data de 28.11.2022. Inca nu au intrat banii si azi e 1.12. E posibil sa nu fi intrat?

Postat in data: 01 dec., 2022

Cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online?

Va rog sa-mi spuneti, cum pot verifica daca contul IBAN la care am transferat o suma de bani este al societatii comerciale care mi-a emis o factura online pentru cumpararea unui bun care ajunge in 2-3 zile.
Stiind faptul ca facturile se pot truca cu ajutorul siteurilor care
permit folosirea programului 30 zile pentru testare…. Multumesc!

Postat in data: 07 iun., 2016

Care este termenul de plata la refinantarea unui credit, prin OPC (Ordin de Plata Conditionat)?

Am facut o plata cu un OPC de la o banca Y. La un timp am sunat la banca x (banca, care trebuie sa primeasca banii) si am semnat un acord de plata. Intrebarea mea este daca exista un timp maxim in care este procesat acest acord. A trecut deja o saptamana si nu s-a primit acel acord la banca Y. Este vorba de o refinantare si expira OPC-ul. Rea vointa sau modalitate de a mai stoarce cativa bani din dobanda?

Postat in data: 01 aug., 2015