Smart Mobile Raiffeisen

raiffeisen smart mobile
De ce nu functioneaza aplicatiile Smart Mobile si SmartToken ale Raiffeisen?

„Nu reusesc sa transfer bani din contul curent in contul de card credit. Imi spune ca tranzactia a esuat din motive tehnice in aplicatia Smart Token!

Iar nu functioneaza aplicatia Smart Token Raiffaisen? Iar este mentenanta pe aplicatie fara sa faca vreun anunt?

Cand sun la banca, bineinteles ca nu dau de vreun operator. Parca nu mai lucreaza nimeni la Raiffaisen Bank”

reclamatie raiffeisen
Nu primesc SMS pentru activarea Smart Token Raiffeisen. Ce pot sa fac?

Am o problemă cu Raiffeisen Ro. Mama mea are un cont la ei, și este domiciliată în Canada. Raiffeisen condiționează accesul la online banking de folosirea unui Smart Token. Activarea acestui Smart Token se face prin introducerea în aplicație a unui pin trimis de Raiffeisen prin SMS la numărul de telefon al contului respectiv.

De câte ori am încercat, nu primim acest SMS. Motivul pe care îl suspectez este că Raiffeisen trimite un SMS SHORT CODE, care este diferit de un SMS (LONG CODE) normal folosit între persoane reale.

Acest SMS SHORT CODE nu poate fi livrat într-o altă țară, cel puțin nu în Canada.

Raiffeisen nu oferă nici o alternativă acestui SMS, de ex, ar putea oferi alternativa de a trimite pin-ul printr-un apel vocal. Ca rezultat, Raiffeisen blochează accesul la online banking unui client al lor domiciliat în străinătate. Asta nu mi se pare ok.

Puteți sugera vreo cale acțiune? Există o autoritate în România care poate interveni? Raiffeisen nu a răspuns solicitării noastre.

reclamatie Raiffeisen
Raiffeisen nu vrea sa-mi ramburseze comisionul pentru o plata esuata din vina bancii. Ce pot sa fac?

Sunt persoana fizica. Am cont la Raiffeisen. Nu am reusit sa platesc
factura catre o persoana juridica romana din aplicatia online a
Raiffeisen pentru ca nu functioneaza corect Smart Token (am primit
mesaj ca plata a fost autorizata si efectuata, dar nu este asa, nu au
plecat banii din cont). Am facut solicitare si apoi reclamatie (pentru
ca desi nu au vazut suma de 520 lei, desi le-am trimis captura de
ecran din Smart Token), au gasit o alta plata din contul meu de 300
lei, plata pe care nu am facut-o si nici nu imi apare ca fiind facuta
din contul meu. In final am platit factura prin varsamant in contul
furnizorului deschis la BCR. Am platit 20 lei comision (pentru 520 lei
varsati). Raiffeisen spune ca nu imi ramburseaza suma de 20 lei, desi
am ajuns sa o platesc doar din culpa lor. Cui ma pot adresa pentru
a-mi recupera cei 20 lei pierduti? Multumesc!

activare smart token raiffeisen
Nu pot sa-mi activez aplicatiile Raiffeisen, apare eroare tehnica. Ce pot sa fac?

„Bună ziua,

Intâmpin niste probleme când doresc să-mi reactivez contul Raiffeisen. Țin să menționez că am mai avut aplicațiile Smart Mobile si Smart Token făcute când mi-am făcut cardul, dar după un timp am renunțat la ele.

Am fost săptămâna trecută la bancă, cu gândul de a-mi recupera contul, având în vedere că nici contul de utilizator nu-l mai știam. Mi-au dat toate detaliile posibile despre contul meu și cum ar trebui procedat, ba chiar au încercat doamnele de la banca să îmi facă aplicațiile, dar nicio șansă, apărea ca în ss’ul de mai jos.

Ce pot face în legătură cu această problemă?”

problema smart mobile raiffeisen
De ce nu functioneaza aplicatia Smart Token Raiffeisen?

„Aplicația Smart token nu funcționează de vineri. De ce?”

problema smart mobile raiffeisen
Nu pot intra in aplicatia Smart Mobile de pe telefonul Huawei. Ce pot sa fac?

„Nu pot intra in smart mobile de pe telefon Huawei. Ce pot sa fac?”

problema smart mobile raiffeisen
Aplicatia Raiffeisen online nu mai functioneaza. Ce pot sa fac?

De câteva luni aplicația Raiffeisen online nu mai funcționează. Am primit un mesaj in vechea aplicație prin care îmi spunea să
actualizez datele,adică să șterg app și s-o reinstalez și de atunci nu am mai reușit.

Am sunat și la *2000 am așteptat ore și ore și nimic. Azi am fost și la banca la Dr tTr Severin și iar nimic.
Menționez că dețin un tel Oppo Reno 5

problema smart mobile raiffeisen
Nu mai pot folosi aplicatia Smart Mobile dupa actualizare, nu mai este compatibila cu telefonul meu. Ce pot sa fac?

Se pare ca au vrut sa imbunatateascai aplicatia Smart Mobile doar pentru clientii care au telefoane peste IOS 13. Eu nu mai pot folosi aplicatia de pe telefon deoarece am IOS 12.5.5 Cu siguranta ca mai sunt si alti clienti care au aceeasi problema.
Am fost la o sucursala Raiffeisen si mi-au spus ca nu ma pot ajuta. Care ar fi rezolvarea problemei? Exclus schimbarea telefoanelor!

problema smart mobile raiffeisen
De ce nu functioneaza aplicatia Smart Mobile?

De ce nu functioneaza aplicatia Smart Mobile a Raiffeisen?

Cum schimb PIN-ul la Smart mobile si la Smart Token?

Cum schimb PIN-ul la Smart mobile și la Smart Token?

raiffeisen-smart-mobile-banking
Care sunt regulile pentru schimbarea codului PIN la aplicatia Smart Mobile Raiffeisen?

Buna ziua. Am urmatoarea problema cu aplicatia Smart Mobile a Raiffeisen. La cateva luni trebuie sa schimb PIN-ul si tot bajbai sa aleg cifrele potrivite, pentru ca deseori nu ma lasa sa aleg care cifre le vreau eu. Am cautat pe site-ul Raiffeisen dar nu am gasit un ghid privind schimbarea PIN-ului, care sa ne spuna cand trebuie schimbat PIN-ul si de ce, ce cifre pot fi alese pentru PIN, care cifre nu pot fi introduse. De exemplu, cele succesive, precum 123456 sau cele identice 000000.