Reclamatie Rabon Credit Solutions

OUG 50 din 2010 privind contractele de credit pentru consumatori, actualizata

„Care este legea privind contractele de credit?”

Postat in data: 19 iun., 2022

Rabon imi cere mai multi bani decat apartamentul executat silit pentru girarea unui credit. Ce pot sa fac?

Fratele meu a girat un prieten pt.un credit de 78500 CHF cu apartamentul propriu la Volksbank in anul 2008. Prietenul lui nu a mai platit creditul, iar Rabon Credit Solution i-au executat și apartamentul lui.

Fratele meu a decedat in anul 2012. Rabon imi cere mai multi bani decat face apartamentul. Care ar fi cea mai bună solutie pentru mine pentru a intra in posesia apartamentului fratelui meu ? Va multumesc.

Postat in data: 27 apr., 2022

Firma de recuperare Rabon si BEJ mi-au luat mai multi bani decat trebuia! Ce pot sa fac?

In anul 2007 am facut un imprumut de 23.000CHF la banca Volksbank, in Campulung/Arges. Un an a fost ok, intrucat plateam lunar banca fara probleme, insa, atunci cand au fost retinerile de 25%, rata o plateam doar 3 sferturi, nu 180 franci. Din cauza la 3 luni, am platit suma de 1600 de franci bancii si imediat ce au incasat acesti bani (6000 ron), banca a cesionat creanta catre Rabon Credit solutions Romania S.R.L.

Din acest motiv,in 07.07.2015 am promovat o contestatie la executare si de atunci au inceput procesele cu banca, executorul si recuperatorul.

In 05.02.2018 am achitat in totalitate creanta transmisa de Rabon, unde atat ei, cat si executorul, ma amenintau sa platesc cat mai repede creanta, ca dosarul meu este la ei si-mi poate scoate ap. la vanzare (am ipotecat ap.ca o garantie).

Chiar daca le-am achitat, Rabonul mi-a zis ca trebuie sa-i platesc si executorului, la suma de mine achitata (2930 euro=3400 franci elvetieni), suma de 7289 lei, impusa de executor.

Cand mi s-au retinut de la scoala (507 lei) si apoi din 2017 pe cuponul de pensie (554lei), suma s-a ridicat la 6895 lei.

Am contactat Rabonul si-am intrebat-o de ce executorul mi-a mai retinut pe 11 luni (martie (fara aprilie) 2017-martie 2018, suma aceea, deoarece nu mai avea pe ce sa-mi faca executarea silita.

I-am cerut prin mesaj electronic d-nei de la Rabon sa-mi spuna daca din suma achitata de mine integral au fost alocati si executorului, unde nu am mai primit nimic.

Va intreb, a fost legal ca executorul sa-mi mai retina acei bani (6895 lei) si sa-mi ceara executorul contul meu, intrucat i-a intrat in contul bancii lui mai multi bani de la mine, acea suma infima (209 lei).

I-am raspuns executorului ca in contul lui sunt mult mai multi bani decat aceea ce doreste sa mi-o dea.

Nu am dat nici un cont executorului, intrucat consider ca acei bani au fost insusiti atat de Bej, cat si de Rabon.

Va multumesc!

Postat in data: 23 mai, 2019