Etichete: legalitate

Volksbank ne-a evacuat din casa si ne-a vandut firmei de recuperare, Kredyt Inkaso. Cat de legala este aceasta cesiune de creanta?

Va deranjez in legatura cu o problema legata de Volksbank. Totul a inceput in 2008 cu un credit ipotecar cu acte false, facut de Volksbank. Dupa ce mama a ramas fara serviciu, in decembrie 2009, a fost obligata sa restituie toata suma restanta, aproximativ 165.000 euro, in conditiile in care rata rea platita la zi pana in momentul acela. In Oct 2012 a avut loc executarea silita, fara nici un fel de comunicare,iar in dec 2012 banca si-a autoadjudecat imobilul fara sa ne anunte. Am fost la banca, am primit doar raspunsuri gen „nu se poate sa vorbiti acum”. La telefoane ne-au raspuns o data, spunandu-ne sanune facem griji si ca putem sa incercam sa platim ratele in continuare, pentru ca in mai 2013 sa ne trezim evacuati din casa la modul barbar. Mai pe scurt, nu am avut voie sa ne luam nici macar telefoanele moble, si am fost evacuati in ce aveam pe noi si atat. Dupa toate astea, pretul cu care si-au autoadjudecat imobilul nu a acoperit nici macar o mica parte a datoriei si am fost vanduti catre o firma de recuperare, Kredyt Inkaso. Cei din urma sunt mai rau decat clanul Camataru, eu fiind amenintat pe strada cu cutitul, din partea lor. Doresc sa va intreb cat de legala este toata aceasta cesiune de creanta, mai ales dupa executarea silita si adjudecarea imobilului, si ce se mai poate face impotriva Volksbank si a modului lor abuziv de a trata clientii si de a modifica conditiile de rambursare chiar si dupa
ce contractul a fost semnat. Si, bineinteles, ce se poate face impotriva Kredyt Inkaso?
Va multumesc anticipat

Postat in data: 10 mart., 2015