Etichete: sa trimita

BRD a intarziat sa trimita la Fondul de garantare cererea de instrainare a imobilului. Ce pot sa fac?

In data de 21 Septembrie am depus la sediul unei agenții BRD o cerere de înstrăinare a unui imobil către Fondul de Garantare (pentru a-l putea vinde, acesta a fost achiziționat in urma cu 8 ani prin Prima Casa).

Dosarul a stat mai mult de 30 de zile pe biroul angajatei BRD , aceasta uitând sa-l trimită către Ministerul de Finanțe. Le -am
adus eu aminte de el când am sunat după 30 zile sa întreb când as putea primi răspuns de la MF. Abia atubci mi-au trimis dosarul, întârzierea aceasta punându-mi in pericol noua achiziție și alte 2 tranzacții in lanț de vânzare-cumpărare ( cu ceu care urmau sa
mi cumpere apartamentul, cu cei de la care cumpărăm) mutându-mi termenele cu alte 30 de zile.

Cei de la banca au dat din umeri si si-au cerut scuze. Scuze care nu ma încălzesc cu nimic si care nu-mi rezolva problema. As dori sa știu unde si cum sa procedez pentru a se îndrepta mai repede greșeala lor. Ministerul de Finanțe nu are cum sa ma ajute, termenul maxim de răspuns la dosar fiind 30 de zile, fără posibilitate de urgentare.
Va mulțumesc!

Postat in data: 02 nov., 2022