Rabon imi cere mai multi bani decat apartamentul executat silit pentru girarea unui credit. Ce pot sa fac?

Fratele meu a girat un prieten pt.un credit de 78500 CHF cu apartamentul propriu la Volksbank in anul 2008. Prietenul lui nu a mai platit creditul, iar Rabon Credit Solution i-au executat și apartamentul lui.

Fratele meu a decedat in anul 2012. Rabon imi cere mai multi bani decat face apartamentul. Care ar fi cea mai bună solutie pentru mine pentru a intra in posesia apartamentului fratelui meu ? Va multumesc.

In mod normal, datoriile la un credit trebuie platite de debitorul principal si doar daca acesta nu poate plati este urmarit girantul (garantul).

In consecinta, dumneavoastra trebuie sa intrebati firma de recuperare Rabon de ce nu este executat silit beneficiarul creditului.

Unul dintre drepturile garantului, conferit de lege, conform beneficiului de discutiune prevazut de Codul Civil, este acela ca poate solicita creditorului ca in cazul executarii silite, urmarirea sa se faca mai intai asupra bunurilor debitorului principal.

In concluzie, sfatul meu este sa trimiteti o reclamatie la Rabon Credit Solutions Romania SRL (fosta Rabon Expert SRL), in care sa cereti explicatii pentru faptul ca este executat silit girantul, nu debitorul principal, cel care a luat creditul.

In reclamatie trebuie sa cereti si explicatii pentru faptul ca datoria solicitata este mai mare decat valoarea imobilului ipotecar. Cum a fost calculata acea datorie?

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatia trimisa la Rabon sau daca nu primiti raspuns la reclamatie.

7 − 2 =