Tag Archives: cont euro

Pot trimite euro intr-un cont in lei de la o banca din Romania?

Bună ziua! Mă aflu într-o țară străină și doresc să aflu dacă pot trimite euro pe un cont in lei. Adică persoana din România
ii poate scoate direct de la bancomat? Conversia se face automat fără să cer această favoare expres? Si daca da, se percepe un
comision?

BRD reduce de 10 ori comisionul pentru o plata in euro, dar ramane cea mai scumpa banca din Romania [citeste tot]

Am lucrat in Irlanda timp de o saptamana intr-o pozitie de ‘locum’ ca doctor, printr-o agentie de recrutare a medicilor . Am revenit in tara si am solicitat plata aferenta muncii mele sa-mi fie depusa intr-un cont in euro deschis la Banca Transilvania, dar raspunsul din partea agentiei a fost ca nu-mi pot depune banii decat intr-un cont deschis la o banca din Irlanda. Cum as putea sa rezolv aceasta situatie? Pot sa deschid un cont la o banca din Irlanda, dar eu fiind in Romania la momentul deschiderii contului?