Etichete: cont vechi

Banca nu a inchis contul nefolosit mai multi ani si a incasat comisioane. Ce pot sa fac?

In anul 2012, sotia mea s-a imbolnavit de NMO, ceea ce a condus – dupa scurt timp – la incadrarea ei in grad 1 de handicap (tetraplegie).

Nemaiputandu-se deplasa, eu am facut demersurile de transformare a contului de salariu in cont pentru virarea pensiei de boala (la o sucursala a INTESA SANPAOLO, banca la care avea deschis contul in care i se virase salariul, inainte de declansarea bolii; cont cu card atasat).

In anul 2017 sotia mea a decedat, in urma unor complicatii infectioase (sepsis).

La cateva luni dupa decesul ei, a expirat valabilitatea cardului pe care i se vira pensia. Din acel moment si pana la momentul prezentei, in cont au ramas 324 lei (banii neputand fi retrasi din cauza expirarii valabilitatii cardului).

La efectuarea succesiunii, din neatentie, s-a omis includerea acestui cont (cu suma existenta in el) in lista bunurilor succesorale.
Doua demersuri ale mele ulterioare, pentru inchiderea contului, au fost zadarnice, banca cerandu-mi includerea sumei in certificatul de mostenitor.

In perioada 2017-2023, in cont nu s-au mai facut nici un fel de alte operatii, doar inscrierea de comisioane de administrare.

Nota. Intre 2017-2019, comisionul a fost exprimat doar in lei. Din anul 2019, pe langa comisionul in LEI, a aparut si comisionul de administrare in moneda EURO, care pana atunci nu fusese perceput.

In cont nu s-au facut niciodata operatii in EURO, el fiind creat pentru operatiuni cu lei (intai virare salariu si ulterior pensie de boala).

Mentionez ca ultimul extras de cont (primesc lunar extrasele prin e.mail, de la banca) releva faptul ca suma comisoanelor (in lei + euro) a depasit de curand suma ramasa inca in cont (324 lei).
Comisoanele „curg” in continuare dar banca nu le compenseaza din suma existenta in cont.

Am presupus ca incetarea virarii pensiei de boala va conduce la inchiderea contului /suspendarea lui (daca exista aceasta varianta), dupa un numar de ani. Constat ca nu s-a intamplat asa ci a mai aparut si un comision suplimentar (cel in EURO).

Intrucat
-nu as dori sa mai cheltuiesc bani cu modificarea certificatului de mostenitor, si
-nu stiu daca apar ca imputernicit in cont (nici nu am contractul prin care a fost modificat contul, de la salariu la pensie de boala).
as vrea sa intreb
-exista o alta cale de a „scapa” de acest cont, (care oricum nu mai serveste nimanui) in afara de cea prezentata de banca (includerea sumei in lista bunurilor succesorale)?,
-pot fi raspunzator pentru acoperirea costurilor cu comisioanele contului?

Astept, cu deosebit interes, raspunsul Dvs..
Multumesc”

Postat in data: 10 apr., 2023