Etichete: Eximbank

Pot fi scos din Biroul de Credit, daca banca nu m-a informat de raportare?

„Buna ziua.
Am nevoie de un raspuns cu privire la urmatoarea situatie :
In 2008 am contractat cu sotul un credit ipotecar la Banca Romaneasca
( eu fiind codebitor) .
Din 2015, datorita unor probleme personale nu am mai reusit sa platim ratele . Am incercat sa gasim o solutie , dar nu s-a gasit . Banca nu ne-a oferit nicio varianta de redresare , cu toate ca am informat-o din timp de situatia noastra.

In 2017, am incercat sa rezolvam situatie cu Legea darii in plata . Procesul a durat pana la finalul anului 2019 , iar la inceputul lui 2020 am primit decizia finala prin care am pierdut procesul . In urma acestui proces ne-am trezit ca avem urmatoarea datorie la banca : diferenta de credit ramasa , penalitatile din 2015-2017 , si ni s-a mai adaugat si penalitati pe perioada procesului .

Cu greu am reusit ca in august 2020 sa vindem imobilul , cu conditia impusa de banca : ca diferenta ramasa sa o platim . Ne a-m dat acordul, ca altfel nu aveam cum.

De 3 ani platim aceasta diferenta fara intarziere , mai avem vreo 7 ani dupa calculele noastre ( pentru ca banca nu a vrut sa ne dea un grafic ) . Banca ne-a raport negativ la Biroul de credit , dar nu imi amintesc sa ne fi informat .

Acum, desi platim suma impusa de banca , fara intarziere , nu ni se acorda niciun credit pentru ca suntem raportati negativ la biroul de credit .

Se poate ca sa fim scosi din biroul de credit ? Macar eu daca nu si sotul ?
Multumesc.”

Postat in data: 19 sept., 2023

Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele ipotecare verzi?

dobanzi credite ipotecare verzi
Care banci au cele mai mici dobanzi la creditele ipotecare verzi?
dobanzi credite ipotecare verzi

Postat in data: 20 feb., 2023