Pot fi scos din Biroul de Credit, daca banca nu m-a informat de raportare?

„Buna ziua.
Am nevoie de un raspuns cu privire la urmatoarea situatie :
In 2008 am contractat cu sotul un credit ipotecar la Banca Romaneasca
( eu fiind codebitor) .
Din 2015, datorita unor probleme personale nu am mai reusit sa platim ratele . Am incercat sa gasim o solutie , dar nu s-a gasit . Banca nu ne-a oferit nicio varianta de redresare , cu toate ca am informat-o din timp de situatia noastra.

In 2017, am incercat sa rezolvam situatie cu Legea darii in plata . Procesul a durat pana la finalul anului 2019 , iar la inceputul lui 2020 am primit decizia finala prin care am pierdut procesul . In urma acestui proces ne-am trezit ca avem urmatoarea datorie la banca : diferenta de credit ramasa , penalitatile din 2015-2017 , si ni s-a mai adaugat si penalitati pe perioada procesului .

Cu greu am reusit ca in august 2020 sa vindem imobilul , cu conditia impusa de banca : ca diferenta ramasa sa o platim . Ne a-m dat acordul, ca altfel nu aveam cum.

De 3 ani platim aceasta diferenta fara intarziere , mai avem vreo 7 ani dupa calculele noastre ( pentru ca banca nu a vrut sa ne dea un grafic ) . Banca ne-a raport negativ la Biroul de credit , dar nu imi amintesc sa ne fi informat .

Acum, desi platim suma impusa de banca , fara intarziere , nu ni se acorda niciun credit pentru ca suntem raportati negativ la biroul de credit .

Se poate ca sa fim scosi din biroul de credit ? Macar eu daca nu si sotul ?
Multumesc.”

Puteti fi stersi din Biroul de Credit, daca banca nu v-a anuntat ca veti fi raportati cu cel putin 15 zile in prealabil, conform normelor de functionare a acestei institutii.

In acest scop, trebuie sa faceti la Eximbank Banca Romaneasca o cerere de radiere din Biroul de Credit, motivand ca nu ati fost notificati in prealabil.

Pe de alta parte, puteti face o reclamatie la Eximbank Banca Romaneasca si cu privire la gradul de rambursare a datoriei, pe care banca este obligata sa vi-l furnizeze.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la banca la cererea de stergere din Biroul de Credit, precum si la reclamatia privind graficul de rambursare a datoriei, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

8 − = 5