Etichete: garantare depozit bancar

Cat de sigur este un depozit la TBI Bank?

Stimate domnule Coman,

Va contactez deoarece am citit on-line puncte de vedere ale dvs. foarte argumentate, cu rugamintea de a imi oferi un sfat.

Ma gandesc sa constitui un depozit de 1.000.000 lei la TBI Bank (suma va fi impartita pe doua persoane din familie pentru a nu depasi suma garantata de 500.000 lei).

La TBI Bank garantarea nu se realizeaza de FGDB ci de Fondul de garantare din Bulgaria.

Fiind o suma mare, respectiv fiind toate economiile mele, as vrea sa evaluez cat mai detaliat riscurile (chiar daca au dobanda cea mai mare).

Rugamintea este de a imi spune daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declararii insolventei sau doar la declarararea falimentului.

Acest moment este foarte important, deoarece insolventa dureaza o lunga perioada si ar fi timp pentru lichidarea depozitului (daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declarararii falimentului. .

Daca suma din depozit se indisponibilizeaza incepand cu data declararii insolventei (care poate fi declarata de pe o zi pe alta) este mult mai complicat.

Va multumesc si va doresc o zi placuta in continuare.

Postat in data: 09 mart., 2023