Etichete: gradul

Unde reclam IFN-urile, daca nu au respectat gradul de indatorare la credite?
bnr grad indatorare ifn

„Din motive medicale (care nu s-au rezolvat inca), in anul 2022 si 2023 am facut mai multe credite la IFN-uri iar acum sunt in situatia in care gradul de indatorare este cu mult peste 40%, chiar 100%!
Va rog sa ma sfatuiti ?
Sa fac cerere pentru anularea creditului acordat cu depasirea gradului de indatorare intrucat
s-a incalcat Regulamentul BNR nr.6/2018?
Am scris si BNR-ului dar raspunsul nu ma ajuta.
Ce alte sfaturi imi mai puteti oferi?

Va multumesc cu anticipatie pentru bunavointa!”

Postat in data: 07 ian., 2024

Cat este gradul maxim de indatorare pentru imprumuturile acordate de banci si IFN-uri?
hora-credit-reclamatie

Băncile și IFN urile pot acorda credite de nevoi personale pt un grad de îndatorare mai mare decât 69%? Ex pt pensie de 1840 lei cit este gradul de îndatorare peste care conform regulilor Biroului de credit?????

De ce unele bănci și ifn nu afișează informații despre profituri? Ex Hora Credit profit 0 cind practica dobânzi de 730-1200% pe an și lucrează cu DAE3000% cind În UE pt ei DAE30%. sint miște hoți legali care produc sărăcie, execuții silite, împrumută clanuri.scot valuta,cresc inflația. Ei nu sint supravegheați de BNR și ANSF, OPC? Am făcut informări la DNA. BNR. ANSF. ANPC. parlament ,președinte. Astept răspuns. dr ING… cu stima și mulțumiri anticipate

Postat in data: 24 oct., 2021