Unde reclam IFN-urile, daca nu au respectat gradul de indatorare la credite?

bnr grad indatorare ifn

„Din motive medicale (care nu s-au rezolvat inca), in anul 2022 si 2023 am facut mai multe credite la IFN-uri iar acum sunt in situatia in care gradul de indatorare este cu mult peste 40%, chiar 100%!
Va rog sa ma sfatuiti ?
Sa fac cerere pentru anularea creditului acordat cu depasirea gradului de indatorare intrucat
s-a incalcat Regulamentul BNR nr.6/2018?
Am scris si BNR-ului dar raspunsul nu ma ajuta.
Ce alte sfaturi imi mai puteti oferi?

Va multumesc cu anticipatie pentru bunavointa!”

Gradul de indatorare nu are legatura cu contractul dintre dumneavoastra si IFN-uri, ci cu Regulamentul BNR (Banca Nationala a Romaniei), pe care bancile si IFN-urile trebuie sa-l respecte, altfel sunt sanctionate.

BNR este responsabila de supravegherea IFN-urilor cu privire la respectarea normei privind gradul de indatorare, asa incat ar trebui sa verifice IFN-urile reclamate de dumneavoastra si sa va raspunda daca acestea au incalcat sau nu legea in cazul dumneavoastra.

Sfatul meu este urmatorul: trimiteti o noua plangere la BNR, in care solicitati verificarea IFN-urilor cu privire la respectarea gradului de indatorare in ceea ce va priveste.

De asemenea, faceti cereri de anularea sau restructurare a creditelor primite de la IFN-urile care nu au respectat gradul de indatorare.

Reveniti va rog la mine cu raspunsul primit de la BNR la reclamatia privind verificarea IFN-urilor privind gradul de indatorare la credite.

5 − = 1