Etichete: inselaciune vodafone

Vodafone m-a pacalit si mi-a facut un abonament de care nu stiam. Ce pot sa fac?

„Va scriu în legătură cu un contract Vodafone.
Perioada de 2 ani mi se încheiase și îmi doream un abonament mai ieftin și eventual cu un telefon, deși evitam cumpărarea telefonului cu abonament, prețul fiind în final mai mare. Ma gândeam chiar sa ma mut la Orange. Am întrat intr-un magazin Vodafone și tinerii de acolo, foarte amabili, mi-au oferit telefonul dorit(ultimul produs), care nu întra în nicio promoție, fiind un model din 2021 printr-un contract de retenție (sper ca ma exprim corect) eu fiind abonata veche și având contract cu ei și la TV(contractul la TV este încă pe numele mamei care este decedata, adresa fiind aceeasi).
Îmi doream un abonament cu Internet nelimitat și posibil mai ieftin decât cel precedent pt care plăteam 16 euro(Red 14).

Rezultatul a fost un abonament de 12 euro(Red 13) și o rata de aproximativ 14euro pt telefon..în lei, ziceau ei=160.75 ron/luna.
Nu am calculat pe moment cum rezulta suma pt ca 12+14=26 euro =26×5=130 ron.
M-am concentrat pt a vedea dacă îmi pot permite sa plătesc și dacă exista un avantaj prin schimbarea abonamentului. În faza inițială am făcut abstracție ca rezulta pt telefon un preț de plătit în cei 2 ani de aproximativ 2400, el fiind acum la 1860(emag).
Menționez ca la semnarea contractului mi s-a oferit, aparent GRATIS, o cartela de net și un telefon Alcatel(cu butoane. Am avut chiar de ales intre doua modele!).
Ce am descoperit ulterior este ca în contul MyVodafone aveam un al 2lea nr. de telefon…și nu știam de ce.

Am reușit sa citesc ulterior documentele(contractele) trimise de ei prin sms și semnate de mine, electronic. Nu mi le-au dat tipărite.
Și am descoperit ca pe lângă contractul pt abonament cu telefon(12+14 euro) mai aveam un contract cu abonament pt micul telefon. Aveam abonament Red9 redus la 4.8 euro/luna , plus 1.3euro/luna pt micul telefon care avea un preț de 32euro. Deci, un plus de aproape 6euro/luna la cei 26euro pt abonamentul principal.Deci asa rezultau cei 160roni/luna=12+14+6=32euro

Îmi asum vina de a nu fi citit documentele în magazin..deși este cam greu de citit pe mobil și trebuie sa fii mai decis sa impui sa îți printeze intr-o epoca în care vrem sa protejam pădurile..

Concluzia: ma simt păcalită dar și vinovata, pt ca ma așteptam ca eu, clientul, sa nu fiu în avantaj. Am fost însă plăcut surprinsa de „amabilitatea” celor din magazin, de a găsi soluții. I-am și felicitat!
Am realizat ulterior ca au aplicat cu succes tehnica de vânzare prin omisiune, ascunzând unele informații.
Au găsit în mine clientul ideal.
Naivitatea se plătește…
Intrebare: pot sa renunț la abonamentul cu telefon Alcatel? Cum sa procedez?”

Postat in data: 24 mai, 2023